Databáze českého amatérského divadla
Texty: AS 2004, č. 4, s. 24 - 25, Jana Štefánková.
Na literární křižovatce Evropy
Na literární křižovatce Evropy se v letošním roce ocitla Šrámkova Sobotka a hledala domov těch, kteří tvořili svá literární díla na území dnešní České republiky ve své rodné řeči. K tématu směřovaly dopolední odborné přednášky, od kterých se odvíjel další program včetně národního jídla té které země. Začali jsme u našich nejbližších sousedů. Mgr. Martina Šulcková hovořila o Česko – slovenských literárních vztazích historických i těch současných a předložila několik knih, které by v našich knihovnách neměly chybět. Romskou literaturu i zvyklosti přiblížila PhDr. Milena Hübschmannová. Její přednášku vhodně doplnil poslech rozhlasové hry romské autorky Eleny Lackové: Žužika. K večeři bylo Kuře z údolí Romů, kuskus. Další den byl polský. O recepci polské literatury v Čechách po II. světové válce přednášel doc. PhDr. Petr Poslední, CSc. Ve Spořitelně byla zahájena výstava Kniha a literatura v polské plakátové tvorbě, následoval poslech rozhlasové hry Janusze Głowackého Fortinbras se opil a v sokolovně hrálo večer Divadlo Tréma z Prahy hru Sławomira Mrożka Na širém moři. Následoval den literatury německé s přednáškou doc. Josefa Vojvodíka a poslechem experimentálního zvukového dramatu Petera Handkeho. Z jeho tvorby uvedlo večer lounské divadlo Multiprostor klasickou hru mistra provokace Sebeobviňování. V syrovém prostoru bývalého městského divadla, dnes před rekonstrukcí, se odehrávala životní zpověď tří vězňů, která zasáhla snad všechny diváky silou své výpovědi. Z filmové tvorby byl v premiéře promítnut český snímek podle novely Franze Kafky Proměna v režii Jana Němce, jak ji natočil pro německou televizi. Současná maďarská literatura a její česká recepce byl titul přednášky PhDr. Evžena Gála. Přednášky však jsou jen jednou částí festivalu. Kromě toho jsou v Sobotce vždy vernisáže několika výstav a koncerty duchovní hudby v chrámu. Sv. Maří Magdalény. Při slavnostním zahájení 48. Šrámkovy Sobotky se účastníci prošli celým městem až k básníkovu hrobu. Po cestě hledali ducha Fráni Šrámka, kterého od hřbitovní brány odvedla Múza do soboteckých luk.
Letošní účastníci studentských dílen jakoby dlouho váhali, zda do Sobotky přijedou, či nikoli, čímž velmi znepokojili pořadatele. Nakonec se dostavili téměř všichni přihlášení, ba i několik navíc. Pro 6 skupin interpretačního semináře je 38 studentů maximální počet. Dramaturgie byla zaměřena převážně na české autory (Josef Jedlička, Antonín Přidal, Květa Legátová, Karel Hlaváček, Oldřich Mikulášek, Vladimír Holan, a další). K tématu zazněly tři texty z díla Franze Kafky a jeden od Renaty Putzlacher s názvem Kafka. Texty s vážnou tématikou střídaly texty humorné (Marian Palla: Jak se potopit, sníst jogurt a vyplavat), či mystifikátora Ivana Wernische V zámeckém parku. V hudební dílně vzniklo několik zdařilých songů z klasických i původních textů, které doplnily slovní interpretace. Diabetické divadlo „Sladké překvapení“ připravilo pod vedením svého lektora pásmo z textů Josefa Kainara a Bennyho Andersona Život je nezdravý. Výstupy ze všech šesti skupin interpretační dílny poskytovaly bohatou nabídku pro program Večera fakult. Na jeho závěr nastudovali účastníci dílny Blues o vařené nudli s textem Daniely Fischerové a hudbou lektora hudební skupiny Jiřího Šlupky Svěráka. Skupiny interpretační studentské dílny vedli: Věra Slunéčková, Aleš Vrzák, Libor Vacek, Mgr. David Kroča,PhD. a režisér Radovan Lipus, který se s úspěchem ujal i režie Večera fakult, v němž zdařile navázal na vystoupení Dětské tvůrčí dílny. Ani učitelé nezůstali pozadu. V dílně Hany Kofránkové nastudovali pásmo z textů Daniila Charmse. Všichni se potkávali nejen na křižovatce literatur, ale i před dveřmi Lenky Fišerové v ortoepické poradně. Literárně teoretický seminář vedl doc. Josef Vojvodík, pro účastníky literární soutěže vedl dílnu textař a překladatel Jiří Dědeček. Na 48. Šrámkově Sobotce si zazpíval i dámský sextet z hradeckých Jesliček. Jejich song o vypnutí mobilů by se dal použít jako úvod mnohých pořadů. O těch šrámkovských informoval Sobotecký pravidelný lehce avangardní věstník! (SPLAV). Redakce se navíc věnovala i některým soboteckým pamětihodnostem, jakou je bezesporu skulptura v Děkanské zahradě Dům pod půlměsícem Claudia Parmiggianiho, aby upozornila na její špatný stav a vyprovokovala městské radní k opravě. Dům pod měsícem je jednou ze čtyř staveb ve světě vedle Klíče v Itálii, Pietra v Egyptě a Torre v jihozápadní Francii. Aktivity studentů a všech mladých lidí na Šrámkově Sobotce se neuzavírají do svého týdenního programu, ale ocitnou–li se na křižovatce, snaží se rozhlédnout a vidět i to, co není právě v programu Šrámkovy Sobotky. Protože město, které se stává každý rok v prvním prázdninovém týdnu jejich domovem, si mnozí z nich oblíbili a rádi se do něj vracejí.
Jana Štefánková
Související Ročníky přehlídek
Máte nějaké další informace k tomuto tématu?
Pokud se s námi chcete o ně podělit, zašlete nám je prosím prostřednictvím následujícího formuláře. Formulář slouží pro zasílání faktografických informací pracovníkům databáze.
Prosíme, neposílejte vzkazy určené souborům či jednotlivým osobám, nebudou jim doručeny. Neposkytujeme jiné než zveřejněné kontaktní informace. Pokud chcete kontaktovat jednotlivé soubory či organizace, využijte prosím jejich webové stránky.