Databáze českého amatérského divadla
Texty: RICHTER, Luděk: 50 Loutkářských Chrudimí
s. 115:
PARAPLE Praha
Vzniklo ze zbylých členů souboru ÚDPM JF, který se objevil pod vedením H. Budínské 4x na LCH 1961-66 a několika mladších členů. Na LCH 1971 zahrála tato skupina jako BLAŽEJÍČEK Pohádku z Pipiníčka (krycí název pro Pana Pimpipána od tehdy zakázaného A. Radoka). Od 1972 hrála pod názvem PARAPLE. Po pásmu ze Zpěvů sladké Francie Růžičku bráti (LCH 1973) H. Budínská zcela předala vedení Jaroslavovi Provazníkovi a Luďkovi Richtrovi. Prvý dovedl na LCH 1974 barevnou stínohru Záblesky, druhý r. 1975 adaptaci Starých pověstí českých Panna růže, panna kvítek.
Zvětšující se soubor se od r. 1979 postupně vyhraňoval do dvou skupin. Ta, jíž dominoval J. Provazník, pokračovala v tradici stínohry a inscenací, s převažující vnitřní intelektuální sebereflexí. Roku 1983 už jako SKUPINA P.S. vystoupila na LCH s inscenací Ostrov a 1985 Dveře.
Část vedená L. Richtrem se zaměřila na divadlo s loutkami, hledající nové způsoby využití tradice a experimentující s divadelním prostorem. Bouři diskusí vyvolala na LCH 1981 inscenace Balada o Tristanovi a Isoldě aneb Osude..., v níž základní situace nesly totémové loutky, vytvářející mizanscénu, zatímco niterný vývoj vedoucí k těmto situacím vyjadřovali herci s loutkami spjatí. Následující Hanýsek čili Člověk (1982) musel být pro zákaz ze strany vedení ÚDPM JF uskutečněn pod hlavičkou Divadla na kahánku Říčany. Kichotání neboli Komedie pimperlová o donu Kichotovi zcela nová (1984) spojovalo myšlenku zdánlivě marně, ale přece bojujícího a odevšad vyhazovaného rytíře smutné postavy s obdobným osudem kočovné divadelní skupiny, která táhne od štace ke štaci, vyháněna vrchností i stádností davu. Pouť komediantů se realizovala kolem publika a zase zpět k "dalšímu" jevišti. Poslední představení odehrálo Paraple 23. 5. 1986.
Soubor hrával až do konce 70. let v Divadle v Nerudovce, které r. 1965 pomáhal založit. V 1. pol. 80. let hrávalo 7-10 členné Paraple na své domovské scéně Rubín a na zájezdech ročně 31-57 představení většinou pro mládež a dospělé, ale i děti. Kromě LCH vystupovalo na Šrámkově Písku, FEMADu, na všech 6 /S/hledáních, Čechově Olomouci, Bábkárské Žilině a jako host na Kaplickém divadelním létě, Skupově Plzni a přehlídce slovenských MJF v Popradu. S Markétou Lazarovou, Tristanem a Kichotáním vystoupilo i v Dabrowě Gornici, Karlsruhe, Postupimi, Salzburgu, Thauru a na ostrově Lefkada. Jeho členové vedli řadu let letní tábory Umění-hra ve Stráži nad Nežárkou.
Do loutkářského hnutí vneslo Paraple vědomí důležitosti tématu a hledání jeho spojitosti s volbou prostředků. Těžiště jeho inscenací spočívalo v dramaturgii (hledání tematicky nových látek a jejich zpracování do antiiluzivního scénáře) a scénografické metafoře, založené na vyjádření hlavního tématu zejména scénografickými prostředky (ve vývoji, dynamicky = postupným rozkrýváním významů scény a jejích prvků), a v úsilí o múzičnost.
s. 86:
1971 - Blažejíček - LS ÚDPM JF Praha 2: POHÁDKA Z PIPINÍČKA
&text Hana Budínská na motivy Alfréda Radoka, režie H. Budínská, výprava H. Budínská, Štěpán Filcík, hudba P. Etlíková, h. Eva Horáková, Luděk Richter, Bohdana Hanzalová, Jaroslav a Jiří Provazník, Štěpán Filcík, Vlasta Pipková, Radim Svoboda, Milena Šeflová /tyčkové/
s. 92:
1973 - Paraple ÚDPM JF Praha: RŮŽIČKU BRÁTI
starofrancouzské písničky, průvodní slovo: Luděk Richter, režie Hana Budínská, výprava H. Budínská, Štěpán Filcík, h. Otakar Dubec, Š. Filcík, Eva Horáková, Bohdana Hrušková, Blanka Huptichová, Eva Krejčíková, Magda Pětová, Vlasta Pipková, Jaroslav a Jiří Provazníkovi, L. Richter, Zbyněk Skála, Radim Svoboda, Milena Šeflová, Jarmila Tománková /tyčkové, předměty/
s. 95
1974 - Paraple ÚDPM JF Praha: ZÁBLESKY
režie Jaroslav Provazník, hudba Johan Sebastian Bach, Edgar Varese, h. Bohdana Hrušková, Vlasta Pipková, Štěpán Filcík, Jiří Provazník, Luděk Richter /stínohra/
s. 97:
1975 - Paraple ÚDPM JF Praha 2:* PANNA RŮŽE, PANNA KVÍTEK
& Luděk Richter, Jaroslav Provazník, G L. Richter, ... Magda Pětová, Jiří Provazník, r t* Irena a Václav Lahodných, J Eva Horáková, Bohdana Hrušková, Markéta Krbušková, Eva Krejčíková, Magda Pětová, Vlasta Pipková, Milena Šeflová, Jarmila Tománková, Tomáš Dubec, David Filcík, Zdeněk Klika, Jiří Provazník, L. Richter, Zbyněk Skála, Radim Svoboda /tyčkové/
ceny
Paraple ÚDPM JF Praha za osobité a tvůrčí vyjádření pocitu mladých lidí při loutkářském převyprávění Starých pověstí českých pod názvem Panna růže, panna kvítek (Cena Osvetového ústavu Bratislava)
Irena a Václav Lahodných za stylově čisté zpracování a interpretaci hudební složky představení Panna růže, panna kvítek (Cena Východočeských drůbežářských závodů, závod Chrudim)
s. 114:
1981 - Paraple ÚDPM JF Praha:
BALADA O TRISTANOVI A ISOLDĚ aneb OSUDE...
& G Luděk Richter, ... Karel Vostárek, Karel Kerlický a soubor, r Jarmila Kopřivová, J Klarisa Benešová, Eva Ďurišová, Hana Kešnerová, J. Kopřivová, Magda Pětová, Mirka Vydrová, Miloslav Krátký, L. Richter, Vít Šolle /totémové/
s. 122:
1984 - Paraple ÚDPM JF Praha: KICHOTÁNÍ neboli
KOMEDIE PIMPERLOVÁ O DONU KICHOTOVI ZCELA NOVÁ *
& Luděk Richter na motivy Miguela de Cervantes Saavedra, G L. Richter, ... Karel Kerlický* a soubor, r Václav Lahodný, J Klarisa Benešová, Jarmila Kopřivová, Markéta Pazlarová, Eva Pilařová, Markéta Potužáková, Petra Urbanová, K. Kerlický, V. Lahodný, L. Richter, Vít Šolle, K. Vostárek /marionety na drátě/
ceny:
PARAPLE Praha za angažovanou výpověď v inscenaci Kichotání
Karel Kerlický za herecký a výtvarný podíl na inscenaci Kichotání
Máte nějaké další informace k tomuto tématu?
Pokud se s námi chcete o ně podělit, zašlete nám je prosím prostřednictvím následujícího formuláře. Formulář slouží pro zasílání faktografických informací pracovníkům databáze.
Prosíme, neposílejte vzkazy určené souborům či jednotlivým osobám, nebudou jim doručeny. Neposkytujeme jiné než zveřejněné kontaktní informace. Pokud chcete kontaktovat jednotlivé soubory či organizace, využijte prosím jejich webové stránky.