Databáze českého amatérského divadla

Texty: Úspěch festivalu podtrhl i Guliver. 14.3.2006

JIHLAVA (jv)
Soubory ZŠ Havlíčkova Jihlava a ZŠ Stonařov poslala v pátek porota 11. ročníku
Docela malého festivalu školních divadel Jihlavska do krajské přehlídky, která se bude konat 7. dubna v Třebíči. Docela malý festival pořádala v Divadle Na Kopečku už tradičně ZŠ Havlíčkova Jihlava. Pořadatelský tým opět vedly učitelky Jana Krásenská a Alena Hromádková. V porotě usedly jihlavská dramaturgyně Barbora Jandová, pražská studentka a amatérská divadelnice Anna Rejchrtová a vedoucí Divadla Na Kopečku a souboru NaKop Tyjátr Dana Holíková.
V celodenním programu letošního festivalu, který se vůbec poprvé konal jako nominační, vystoupili divadelníci z jihlavských ZŠ Demlova, Havlíčkova a Seifertova a ze škol ve Stonařově, Nové a Staré Říši.
Jak hodnotí porotkyně Dana Holíková, byly k vidění inscenace využívající a dobře hledající prvky dramatiky, třeba i při absenci scénických kulis. "O tom má být "dramaťák", je to dobrá cesta k poznávání divadelních principů," oceňuje Holíková. Vedle toho festival přinesl také inscenace, v nichž si režiséři s dětmi trochu hráli na divadlo nebo vycházeli z filmové pohádky. "Taková představení mívají pevný scénář postavený na mluvení, ale do velké míry stojí na scéně a kostýmech. Už méně v nich ale bývá vidět, že by se děti učily mluvit a využívat divadelní prvky," uvažuje porotkyně.
Ve smyslu práce s dětmi a výsledku na jevišti ocenila Dana Holíková i další členky poroty tři inscenace, které také poslaly do krajského kola. "Není to tak, že by se ostatní nemohly samostatně přihlásit do krajské přehlídky. Spíše jsme se snažily už na okresní úrovni upozornit na chyby, poradit a doporučit postup inscenacím, které podle našeho názoru jdou správnou cestou," dodává i za ostatní porotkyně Holíková.
Porotě se tedy líbily dvě z inscenací, které na Docela malý festival připravila ZŠ Havlíčkova Jihlava. Pohádka "Hloupý syn, kdo je hloupější" v sobě podle poroty spojovala hravý přístup a vynikající úroveň věkově mladších aktérů. Porota ocenila dobrý výběr textů, chuť, energii a pochopení zadání situací od malých herců. "Bylo vidět, že to děti hrají s radostí, a i když to byl první stupeň ZŠ, bylo jim perfektně rozumět," ocenila Holíková.
Inscenaci ZŠ Havlíčkova "Stařičké pověsti české" porota označila za výborné zpracování klasické školní povinné látky, aktualizované neparodickými a nenásilnými současnými vstupy (televizní reportérka apod.)
Situace divadelníci tvořili s minimálními prostředky, vystačili si se štaflemi či kufry, s nimiž stavěli veškeré scény. "Projevila se tu dlouhodobá práce ZŠ Havlíčkova, v níž učitelky Krásenská a Hromádková berou děti na festival, pracují s nimi a umožňují jim i vidět další inscenace," shrnula D. Holíková. U obou inscenací ale také doporučila ještě dopracovat druhou polovinu, která byla dotvářena až po vánoční školní akademii, pro kterou loni základy těchto inscenací vznikaly.
Do krajského kola nominovala porota také inscenaci ZŠ Stonařov "Slípka Pipka". "Příkladný hravý a tvořivý přístup k látce, tvořivá dramatika v praxi," konstatovala porota i přes dílčí technické nedostatky u mladších dětí. Porotkyně ocenily společné zapojení dětí od 1. do 9. třídy nebo skvělý výkon představitelky lišky. "Je to výborné příkladové představení pro učitele, kteří by chtěli s dětmi začínat s dramatikou," nechala se slyšet dramaturgyně B. Jandová.
Úspěch celého festivalu podtrhlo i spojení programu do jediného dne, které dětem některých škol umožnilo zůstat v publiku. Navíc přišla do divadla dobrá stovka diváků na odpolední veřejné loutkové představení "Jak Honza s duchem zatočil", v němž v režii M. Ketnerové hrál Emil Navrátil. Na 130 diváků pak ještě večer zhlédlo doprovodné představení "Gulliver", v němž živé hraní s originálními bramborovými loutkami kombinovali herečtí adepti z "druháku" michelské Vyšší odborné školy herecké. V roli matky se velmi líbila i Tereza Otavová, která herecky začínala na jihlavském gymnáziu a v souboru DFM Jihlava.
Máte nějaké další informace k tomuto tématu?
Pokud se s námi chcete o ně podělit, zašlete nám je prosím prostřednictvím následujícího formuláře. Formulář slouží pro zasílání faktografických informací pracovníkům databáze. Prosíme, neposílejte vzkazy určené souborům či jednotlivým osobám, nebudou jim doručeny. Neposkytujeme jiné než zveřejněné kontaktní informace. Pokud chcete kontaktovat jednotlivé soubory či organizace, využijte prosím jejich webové stránky.
Vaše jméno:
Váš e-mail:
Informace:
Obrana proti spamu: do této kolonky napiště slovo 'divadlo':