Databáze českého amatérského divadla

Texty: Program premiéry Carlo Goldoni: Lhář z 21. 10. 2005

Pátek 10. března v 16.00 hodin

Divadelní soubor MěKS Červený Kostelec
Carlo Goldoni: LHÁŘ
Italská komedie nás zavede do karnevalových Benátek, kde krása i kýč jsou nerozlučně propojeny a umění a zábava se proměňuje v příjemnou vyhřátou atmosféru.

Režie: Jiří Kubina
Hudbu k této hře složil: Oldřich Zelený
Scénu navrhl: Ladislav Jančík
Scénu provedl a hudbu reprodukuje: kolektiv techniky Divadla J. K. Tyla
Kostýmy pracně ušily: Marcela a Ola Labíkovy
Masky: Miroslav Čermák
Text sleduje a přitom napovídá: Jarča Kejzlarová
Inspice: Marcela Nejmanová

Hrají:
Lelio, zvaný Lhář Víťa Polák
Arlechino, jeho sluha Pavel Labík
Pantalone, kupec benátský Vlastimil Klepáček
Doktor Belanzoni, lékař benátský Václav Koreček
Rosaura a Beatrice, jeho dcery Lenka Semeráková
Jana Semeráková
Colombina, jejich komorná Marie Chaloupková
Florindo, lékařský učeň Honza Dyntera
Brighela, jeho důvěrník Honza Brož
Ottavio, kavalír Padovský David Labík
Cleonice, dáma z Říma Naďa Eflerová
poslíček s krajkami Tomáš Rosa
listonoš s dopisy Mirek Krám
zpěvák se sonetem Petr Máslo

Carlo Goldoni (1707 - 1793)
Italský dramatik, zakladatel italské národní veselohry. Studoval práva, v roce 1732 začal pracovat jako právník v Benátkách. Od roku 1747 byl profesionálním dramaturgem benátských divadelních společností, kde začal provádět své reformy. Způsobil tím “divadelní válku". Zřejmě i proto odešel po roce 1762 do Paříže, kde pracoval pro Comédie Italienne – skupinu italských herců komedie dell'arte. V Paříži také zemřel – slepý a v bídě, když penze, kterou mu slíbil revoluční konvent, přišla pozdě.
Zasloužil se o reformu tehdejší populární commedia dell'arte v osvícenském duchu. Postupně upouštěl od tradičních masek a začínal psát texty i pro vedlejší role. Uvedením realistických postav na scénu vytvářel komedie s výstižnými charakteristikami soudobé měšťanské společnosti a šlechtických typů, v nichž hlavní postava byla nositelkou děje i myšlenkového obsahu. Jeho hry řešily při zachování hravého komediálního stylu vážné problémy společnosti.
Goldoniho dílo je rozsáhlé: kromě 57 scénářů pro komedii dell'arte, 5 tragédií, 16 tragikomedií a množství libret pro hudební divadlo obsahuje 157 komedií, které jsou jeho jádrem a největším odkazem.

Komedii dell'arte oslavil Goldoni ještě ve Sluhovi dvou pánů. Ale zároveň tu byly zřetelné už jisté posuny: posílil se dialog, pevný děj, svobodná improvizovaná hra herců dostala podstatně menší prostor. Zápletka byla už prostředkem k rychlému a přesnému průřezu společností. Popraskem v Chiozze (u nás se překládá jako Poprask na laguně), úsměvné komedii o konfliktech, jež v malém městečku vyvolávají ženy čekající na muže, kteří na moři loví ryby, prohloubil Goldoni sociální rovinu textu.
Ačkoliv původně začal reformovat komedii dell'arte, vytvořil nakonec jedinečnou podobu “goldoniovské komedie", která se stala trvalou součástí světového dramatu i repertoáru činoherních divadel.

Datum premiéry: 21. 10. 2005
Délka představení: 90´ bez přestávky
Máte nějaké další informace k tomuto tématu?
Pokud se s námi chcete o ně podělit, zašlete nám je prosím prostřednictvím následujícího formuláře. Formulář slouží pro zasílání faktografických informací pracovníkům databáze. Prosíme, neposílejte vzkazy určené souborům či jednotlivým osobám, nebudou jim doručeny. Neposkytujeme jiné než zveřejněné kontaktní informace. Pokud chcete kontaktovat jednotlivé soubory či organizace, využijte prosím jejich webové stránky.
Vaše jméno:
Váš e-mail:
Informace:
Obrana proti spamu: do této kolonky napiště slovo 'divadlo':