Databáze českého amatérského divadla

Texty: Moravský festival poezie – O štít města Valašské Meziříčí 1988, citace

Festivalové dny nejsou jen přehlídkou amatérského recitačního umění. Každoročně bývají doplněny bohatým a hodnotným kulturním programem, jehož aktéři se představují v rámci festivalových večerů. V roce 1986 jsme s dojetím tleskali výkonu Ladislava Chudíka, v loňském roce náš obdiv patřil bratislavské herečce Idě Rapaičové. V letošním roce přivítáme ve čtvrtek na pódiu kina Svět člena Národního divadla v Praze Radovana Lukavského a v páteční večer bude patřit Ivanu Vyskočilovi a jeho pořadu Malý Alenáš.
INFO 11/1988

Hlavné kritériá hodnotenia musia vyplývať z jeho podstatných znakov, ktoré treba vidieť v ich vzájomných súvislostiach a ako také uplatňovať zásadne, konzekventne a komlexne pri faktickom hodnotení každého prednesu. Za také považujem, najstučnejšie povedané, tieto kritéria:
• vo vzťahu k predlohe – adekvátnosť (čiže primeranosť výberu a výkladu textu),
• vo vzťahu k recitátorovi – osobitosť a tvorivosť využitia výrazových prostriedkov,
• vo vzťahu k adresátovi – komunikovanie s ním a celková pôsobivosť podania.
PhDr. Rudolf Lesňák, zpravodaj 4/1988

Řekl bych, že originalita dramaturgie se přeceňuje na úkor originality vlastního recitátorova přínosu. „Špičkový recitátor nemá možnost objevit špičkový nový text.“ A proč by vlastně musel objevovat nový text?
Mgr. Jiří Hraše, zpravodaj 4/1988

Vy recitátoři jste úplně neschovaní. Oslovujete doslovně, na náhled i dodechnutí. Musí být asi krásné cítit, jak se posluchačům s vámi dech zatajuje či zrychlí. Za všechnu tu práci – a kdo nepracuje, ten v téhle vaší dobrovolné branži opravdu nejí, ani by si neškrtl – i za tu odvahu si radost z okamžitého souznění , ze „slávnosti porozumenia“, jak dobrý přednes nazval tuším Milan Rúfu, opravdu zasloužíte.
Je tady v Meziříčí dobře. Ačkoli soukromě, čtenářsky i autorsky mám raději poezii k opakovanému tichému čtení, těší mě při oněch chvilkách zatrnutí v sále se znovu a znovu dát usvědčit, jak se vlastně mýlím.
Mgr. Lenka Chytilová, zpravodaj 4/1988

1. Navrhujem rozšířit dramaturgiu 1. kola o možnosť recitovať českú a slovesnou poeziu.
2. Navrhujem, aby sa recitovala aj próza.
3. Navrhujem o 5 rokov posunúť smerom hore vekový limit.
PaeDr. Ivan Kováč, zpravodaj 5/1988
Máte nějaké další informace k tomuto tématu?
Pokud se s námi chcete o ně podělit, zašlete nám je prosím prostřednictvím následujícího formuláře. Formulář slouží pro zasílání faktografických informací pracovníkům databáze. Prosíme, neposílejte vzkazy určené souborům či jednotlivým osobám, nebudou jim doručeny. Neposkytujeme jiné než zveřejněné kontaktní informace. Pokud chcete kontaktovat jednotlivé soubory či organizace, využijte prosím jejich webové stránky.
Vaše jméno:
Váš e-mail:
Informace:
Obrana proti spamu: do této kolonky napiště slovo 'divadlo':