Databáze českého amatérského divadla

Texty: Valašské Meziříčí, Moravský Festival poezie 1975, citace.

Jaký bude 11. ročník Moravského festivalu poezie?
Přípravy letošního ročníku MFO „O štít města Valašského Meziříčí“ pomalu končí. Mladí recitátoři se chystají do našeho města, aby zde změřili své recitační výkony s výkony svých kolegů z celé ČSSR, s nimiž je pojí láska k poezii. Výběrem textů se přihlásí ke krásným myšlenkám lidskosti a míru, k pokrokovým ideám Velké říjnové socialistické revoluce.
Letošního ročníku festivalu se zúčastní zástupci všech krajů a hlavních měst našich republik. Bude to tedy opravdu reprezentační setkání českých a slovenských amatérských recitátorů u příležitosti oslav VŘSR. Novinkou letošního ročníku bude soutěž krajských družstev. Po skončení 1. kola soutěže budou sečteny body prvních tří z každého kraje a výsledný součet pak určí nejúspěšnější družstvo. Vítězný kolektiv obdrží broušený putovní pohár jako odměnu za dobrou práci v oboru uměleckého přednesu. Organizátoři i pořadatelé věří, že tato novinka v soutěžních propozicích přispěje k dalšímu rozvoji této ušlechtilé umělecké disciplíny.
Kulturní zpravodaj města Valašského Meziříčí 11/1975

Na většině festivalů porotcové v rámci semináře vlastně hodnotí jednotlivé výkony. Na každém festivalu jsou však recitátoři s určitou zkušeností a mají svůj vlastní názor. Kromě nich je zde však druhá, větší skupina recitátorů začínajících. Vzhledem k tomu jsem pro diskusi, která by této druhé skupině pomohla, aby si její členové rovněž vytříbili svůj vlastní vkus a názor.
Marcel Šustek, zpravodaj 6/1975

Když začínáme práci v porotě, ještě před zahájením máme předrecitátory, stanovíme si kritéria, podle kterých budeme hodnotit. Letos jsme si tabulku rozdělili velmi přesně následujícím způsobem:
• Dva body za dramaturgii
• Dva body za kulturu řeči
• Tři body za udržení formální struktury básně
• Tři body za interpretaci z hlediska ideovosti, tematičnosti a formálnosti.
Dohromady tedy recitující může získat deset bodů. Jedná se o pomocné dělení a každý si může dělat potřebné korektury. Pokud se porota rozejde, musíme si uvědomit jedno: Každý v ní je za sebe, a to znamená, že každý je tu za svou profesi. U mne je základní otázkou analýza textu.
PhDr. Vladimír Justl, zpravodaj 6/1975

Velice se líbily večery s Iljou Rackem, Julií Charvátovou, Hanou Kofránkovou, Miroslavem Částkem i večer poudaček Josefa Štefana Kubína „Přijďte pobejt“ s Ljubou Skořepovou a bratry Krčky.
Součástí MFP se staly také výstavy výtvarného umění, které dávaly účastníkům ve chvílích volna možnost seznámit se s pracemi vynikajících českých i sovětských malířů, například Jaroslava Švába, Vladimíra Komárka, Josef Kábrta, Jaroslava Uiberlaye, Anatolije Kalašnikova a Držiny Didelite (Litva).
Almanach 20 let Moravského festivalu poezie ve Valašském Meziříčí
Máte nějaké další informace k tomuto tématu?
Pokud se s námi chcete o ně podělit, zašlete nám je prosím prostřednictvím následujícího formuláře. Formulář slouží pro zasílání faktografických informací pracovníkům databáze. Prosíme, neposílejte vzkazy určené souborům či jednotlivým osobám, nebudou jim doručeny. Neposkytujeme jiné než zveřejněné kontaktní informace. Pokud chcete kontaktovat jednotlivé soubory či organizace, využijte prosím jejich webové stránky.
Vaše jméno:
Váš e-mail:
Informace:
Obrana proti spamu: do této kolonky napiště slovo 'divadlo':