Databáze českého amatérského divadla
Texty: Loutková scéna v Dolní Poustevně,
Ex: http://divadlo.dolnipoustevna.cz/index.php
V lednu roku 1947 utvořila skupina milovníků loutkaření divadelní soubor. Byli to hlavně Magistr Miloš Ráž, Marie Rážová, Josef Lebeda, Jan Mečíř, Ant. Grmolinský, Václav Lokvenc, V. Lokvenc starší, Jan Žižka. Za vydatného přispění MNV a Dr. Karla Bulíně NĚCO školského ref. Karla Brůny kteří prosadili v radě uvolnění 80 000 Kč na vybudování loutkové scény a zakoupení loutek.
Z Mimoně byly přivezenyi koupená zařízení , 60 loutek vysokých 60cm, 30 kusů volných hlaviček k loutkám, dostatek oblečení, kulisy, rozhlas a 200 kusů různých her. Výstavbě jeviště bylo věnováno stovky brigádnických hodin v budově čp. 126, dříve hostinec „Slovenka“, c prvém patře. Úpravu hlediště, sešikmenou podlahou provedli zdarma truhláři ss. Zemánek, Forst, Kopta Jos., Lukeš Václav, elektroinstalaci provedl s. Josef Lebeda. Na podzim 1947 zásluhou nových členů, Horák Josef, Bundesmanová Eliška, Mermysková Emilie, Jos. Vlačihovského ml., později pak Šerný Jos., učitel Lexa Jaroslav, počalo divadlo hrát. Přistupovali další členové: Macháček Ladislav, Macháčková Libuše, Meixner Karel, Meixnerová Božena, Stádlerová Marta, později Stádlerová Irena, Stadler Frant., Fišer Vladimír, Běl Václav, Růžička Jaroslav, Polívka Jaroslav, Polévková Marie, Doubková Helena, Faltys František, Dandová. V roce 1949 – 1952 hrálo se každou neděli. Od roku 1949 – 1952 každých 14 dnů, později jednou měsíčně. V roce 1953 za finanční podpory okresního nár. výboru v Rumburku, byla provedena adaptace budovy a postaveno nové jeviště.
Bylo koupeno nové rozhlasové zařízení, nový zesilovač, mikrofony, reproduktory, 15 kusů loutek, látkový horizont, nová rozvodová deska a předělána el-instalace jeviště. Veškeré práce spojené s těmito adaptacemi provedli pracovníci brigádnicky. V roce 1956 přihlásil se soubor do okresní soutěže LÚT a umístil se ve skupině A, jako první.V roce 1962 započal učitel Miloš Vlk, s ustavením mládežnického loutkového souboru, který se v současné době připravuje do soutěže loutkářů „vodičů“.
V roce 1961 kdy byla zrušena „Osvětová beseda“ při MNV zapojena byla kulturní činnost v obci do Spojeného klubu pracujících „SKP“, přešel i loutkářský spolek. Předsedou loutkářů byl do r. 1950 PRM Miloš Ráž, od r. 1951 – 1960 Macháček Lad. Režie od založení Lokvenc Václ., Vlk Miloš, od r. 1950 Lokvenc V. Vstupné bylo stanoveno na 1 Kčs děti, 2Kčs dospěl, Hodnota jmění /inventáře/ v nové měně, v roce 1962 na Kčs 43 000,-.
Škoda jen že dnes není již těch nadšenců, kteří by dokázali sehrát alespoň jednou za měsíc loutkovou hru. Jedině snad se podaří uč. Vlkovi, sehrát kolektiv dětí, které se naučí jednak loutky „vodit“ a dále „mluviče“, kteří by občas sehráli některou hru.
Máte nějaké další informace k tomuto tématu?
Pokud se s námi chcete o ně podělit, zašlete nám je prosím prostřednictvím následujícího formuláře. Formulář slouží pro zasílání faktografických informací pracovníkům databáze.
Prosíme, neposílejte vzkazy určené souborům či jednotlivým osobám, nebudou jim doručeny. Neposkytujeme jiné než zveřejněné kontaktní informace. Pokud chcete kontaktovat jednotlivé soubory či organizace, využijte prosím jejich webové stránky.