Databáze českého amatérského divadla

Texty: Hrachovec, FABIÁN, Josef: Ochotnický divadelní soubor Hrachovec

Název: Ochotnický divadelní soubor Hrachovec

Starší názvy: Osvětová Beseda v Hrachovci

Místo (geografický celek): Hrachovec

Založen: 1959(?)

Období doloženého působení: 1959 - 2003

Text: První doložené představení divadelních ochotníků v Hrachovci se hrálo již v roce 1987, ale o dalších představeních víme jen z dochovaných fotografií z let 1920 a 1921, kdy představení hrachoveckých ochotníků režíroval F. Holiš a pak zase až z roku 1927, kdy představení místní Omladiny a Sboru dobrovolných hasičů režíroval Adolf Bogner, jehož hru Cikánčina pomsta hráli hrachovečtí herci ve volné přírodě.
Lepší informace informace o divadelním životě v Hrachovci máme z let po druhé světové válce. Víme, že pan Bauer režíroval v roce 1947 operetu Na tý louce zelený a v roce 1947 operetu Perly panny Serafinky, že pan Hruboň režíroval v roce 1949 hru Paní Marjánka, matka pluku a to dokonce s baletem paní Dobiášové. Následující představení byla školní a režíroval je pan řídící Krampl. Nejprve v roce 1950 hru Pro Kaštánka Míru a v roce 1956 Sněhurku. V obou také vystupoval balet.

Dále již začíná vlastní historie Ochotnického divadelního souboru Hrachovec, tehdy vlastně ještě Osvětové besedy Hrachovci. Pravděpodobně místní ochotníci hráli pod tímto názvem již od roku 1959, ale jisté je to až od roku 1962, kdy hráli Divou Báru. Ještě předtím uvedli v roce 1959 hru Poslední desetník a v roce 1960 hru To byl český muzikant.
Potom sice následovala delší odmlka, po níž se souborem místní organizace SSM absolvovala v roce 1978 při hře Kašpárkovy čertoviny svou režijní premiéru vůdčí osobnost ODS Hrachovec paní Jana Konvičná, ale v roce 1980 zase hrála Osvětová beseda v Hrachovci v režii pana Janouška hru Madlenka z kovárny. Od té doby jsou všechny hry, ať již hrané pod názvem Osvětová beseda v Hrachovci nebo Ochotnický divadelní soubor Hrachovec, hrány pod režijním vedením Jany Konvičná. V roce 1984 to byla Lucerna, v roce 1985 Kráska a zvíře, v roce 1986 Každý něco pro vlast, v roce 1987 Ťululum, v roce 1998 Noc na Karlštejně, v roce 2000 Cyrano z Bergeracu, poprvé již pod názvem Ochotnický divadelní soubor Hrachovec, a v roce 2002 Kleopatra. Pak Jana Konvičná onemocněla a soubor se odmlčel.
Soubor se také několikrát zúčastnil divadelních přehlídek, zejména Okresních divadelních přehlídek v Karolínce, kde hrál v roce 1984 (Kráska a zvíře), 1985 (Každý něco pro vlast) a 1988 Ťululum – Záletníci).

Bibliografie: soukromý archiv Jany Konvičné
Jiří Demel: Ochotnické divadlo ve Valašském Meziříčí. Libreto výstavy
Místopis českého amatérského divadla

Archivy:

Poznámka: zpracoval Josef Fabián

Typ souboru: divadelní spolek – SDO, JDO, atp., občanské sdružení
divadelní odbor hasičů - SDH, SČSPO
divadelní soubor kulturního zařízení
jiné

Obory: činohra, opereta

Osobnosti k tomuto souboru:
Jana Konvičná
* 15. 10. 1941 Valašské Meziříčí - Hrachovec
Vyučila se prodavačkou a celý život toto povolání vykonávala, ale kromě toho, protože její tatínek Jan Hruboň byl hercem a později i režisérem divadla v obci Hrachovec, již od dětství propadla amatérskému divadlu. Po rolích v dětských představeních měla svou premiéru v divadle dospělých v roce 1959 ve hře Poslední desetník. Jako režisérka začala s místními svazáky ve hře Kašpárkovy čertoviny a od roku 1984 (Lucerna) do roku 2002 (Kleopatra) již režírovala všechny představení hraná Osvětovou besedou v Hrachovci a Ochotnickým divadelním souborem Hrachovec. (Jedná se vlastně o tentýž soubor pod jiným názvem.
Máte nějaké další informace k tomuto tématu?
Pokud se s námi chcete o ně podělit, zašlete nám je prosím prostřednictvím následujícího formuláře. Formulář slouží pro zasílání faktografických informací pracovníkům databáze. Prosíme, neposílejte vzkazy určené souborům či jednotlivým osobám, nebudou jim doručeny. Neposkytujeme jiné než zveřejněné kontaktní informace. Pokud chcete kontaktovat jednotlivé soubory či organizace, využijte prosím jejich webové stránky.
Vaše jméno:
Váš e-mail:
Informace:
Obrana proti spamu: do této kolonky napiště slovo 'divadlo':