Databáze českého amatérského divadla

Texty: Příprava ročníku 2005 ČTK + Eva Zajícová: Manětínská opona 2005

Do Manětína se sjedou ochotnické soubory ze severního Plzeňska
ČTK, 21.11. 2005
Do Manětína na severním Plzeňsku se o víkendu sjedou regionální divadelní ochotnické soubory. Na 14. ročníku festivalu Manětínská opona vystoupí od pátku do neděle v kulturním domě osm divadelních společností.
MANĚTÍN (Plzeňsko) 21. listopadu (ČTK) - Do Manětína na severním Plzeňsku se o víkendu sjedou regionální divadelní ochotnické soubory. Na 14. ročníku festivalu Manětínská opona vystoupí od pátku do neděle v kulturním domě osm divadelních společností. Diváci zhlédnou představení divadelníků z Manětína, Kaznějova, Litého, Žilova, Kožlan, Trnové, Horní Břízy a z Hodovíze.
"Soubory letos většinou přijíždějí se svými vlastními hrami. Například režisérka souboru z Kožlan napsala vlastní detektivku. Na práci souborů se také podílí víc mladých lidí než dříve, a to nás velmi těší. Nesoutěží se tady a nedávají se žádné ceny, ale panuje tu skvělá atmosféra," řekla ČTK organizátorka Alena Svobodová.
Její slova potvrzuje i principál souboru Trus z Trnové Petr Randa, jehož soubor hraje výlučně hry pražského Divadla Járy Cimrmana. "Manětínská opona je akce, na kterou se těšíme celý rok. Zahrajeme tam Dobytí severního pólu. Tento kus asi předvedeme naposled, chceme už začít zkoušet něco nového. Zatím ještě nevíme co," uvedl Randa.
Svobodová se zmínila o souboru Úžas z Litého. "Hrají tam jen samí chlapi, jen jedna žena hraje na harmoniku. Soubor hrál většinou upravené klasické pohádky, tentokrát však vystoupí s estrádním pásmem Pivo v české písničce aneb Česká píseň v pivě," uvedla.
Marie Fialová fcz

Copyright © 1999-2000 DIVADLO.CZ
Generováno28.11. 2005 20:54:38

25. – 27. 11 2005 proběhla tradiční přehlídka divadelních souborů plzeňska "Manětínská opona". Jako tradičně se zúčastnili snad všechny spolky, které byste pohledali, kromě omluveného Žilova. Byl to opravdu náročný, ale zároveň i velmi plodný víkend.

Pátečního zahájení v 17:00 se opět zhostil trnovský "Trus" v čele s Járou. A večer už patřil domácím a jejich úžasné Coco Chanel. Bohužel diváci spíše očekávali komediální žánr, tak si životopis té dámy vyložili po svém. Myslím si, že je to velká škoda, protože herecké výkony byli přesvědčivé a tato hra měla být dle mého názoru zařazená na sobotní odpoledne, kdy by každý ten pohnutý smutný osud pochopil v úplně jiném světle. Sobotní ráno bylo ve znamení soap westernu v režii kaznějovské Štace. Bylo to velice příjemné představení na polechtání bránice a v případě nepoužití voděodolné řasenky jste měli prostě smůlu. Pak následovala autorská kriminální komedie kožlanského spolku, která byla psaná srdcem, i v těžkých podmínkách v jakých se kožlanští nacházejí. A pak už se sál začal naplňovat postarší generací, která si přišla poslechnout jejich uším líbezné zvuky harmoniky – to se na jevišti pohodlně usadilo Lité a spustilo z plných plic.

Na začátku jsem říkala, že žilovští kvůli nemoci nedorazili, tudíž nastala změna v programu. Záhadné duo "Bobr" a jejich "Vagina monology". Snad vůbec nikdo v plném sále si neuměl představit, co bude následovat. Někteří možná zaslechli, ale všichni jsme byli velice napnutí. A věřte, že jsme tak zůstali až do konce, tedy jen ti co dokázali rozdýchat 1. dějství a měli odvahu se vrátit na dějství 2. Ano opravdu, divácké řady prořídly, protože děvčata a jejich vagíny trefili hřebík na hlavičku - o tomhle se přece nemluví. Já osobně jsem byla schopná poznamenat, že to bylo úžasně vaginální.

Sobotní večer se nám představili hosté v kaznějovské Štaci - s příjemnou zápletkou, kde došlo ke změně v původně plánované vraždě - jak jinak - měl být zabit manžel, který se nakonec domluvil s milencem a zabili onu dámu, která si to vše vymyslela. No jako ze života. A pak už se jen tančilo, pilo, tančilo, pilo, tančilo, pilo,… Spát se šlo až těsně nad ránem a v neděli v 10:00 zase na hornobřízskou Osadu a jejich dámskou jízdu "trivial game". Posouzení úspěšnosti ponechám na laskavém divákovi, neboť já jsem ta co to s nimi spáchala. Ale ještě pořád nekončíme, protože nás ještě čeká Hodovíz a jejich dvě veselé aktovky. Tak konec, ende, end, finito ...


A všichni odjíždějí domů plni dojmů, s plány čím oslnit na příští oponě, co zlepšit, co úplně vynechat,… a tak dále. Jedno je jisté: Manětínská opona je úžasně nabitá pozitivní energií lidí, kteří divadlem dýchají a žijí. A to je moc dobře.

Díky
Nashle zase za rok!!!
Za Osadu Eva Zajícová
Máte nějaké další informace k tomuto tématu?
Pokud se s námi chcete o ně podělit, zašlete nám je prosím prostřednictvím následujícího formuláře. Formulář slouží pro zasílání faktografických informací pracovníkům databáze. Prosíme, neposílejte vzkazy určené souborům či jednotlivým osobám, nebudou jim doručeny. Neposkytujeme jiné než zveřejněné kontaktní informace. Pokud chcete kontaktovat jednotlivé soubory či organizace, využijte prosím jejich webové stránky.
Vaše jméno:
Váš e-mail:
Informace:
Obrana proti spamu: do této kolonky napiště slovo 'divadlo':