Databáze českého amatérského divadla

Texty: Jarcová, DIVADLO V JARCOVÉ, Josef Fabián

Ochotnické divadlo se hrálo v Jarcové už od roku 1906, kdy bylo v obci založeno Sdružení ochotníků, ale divadlo hrál také místní Čtenářsko – pěvecký spolek Snaha, jehož činnost máme doloženou v letech 1909 – 1914, a hrál ho také DDS místního Orla. O tom s jistotou víme, že hrál v roce 1934 hru Pašeráci. Dá se vlastně říci, že se v Jarcové hrálo ochotnické divadlo od roku 1906 až do roku 1949, kdy byla nájemcem místního divadelního sálu místní organizace ČSM. V těchto letech se v obci hrálo bez přerušení, včetně válečných let, a hrály se v průměru tak asi tři hry ročně. Je doloženo, že první hrou hranou v Jarcové byl Sok s trumpetou a dál že se hrály hry Pan Franc aneb Sedlák šelma velká, Staří blázni, Furiant, Na statku a v chaloupce, Jen ta a žádná jiná, Dragoun v kuchyni, Srážka vlaků, Sluha pánem, Faltův kritický den a řada dalších.
Po roce 1949 ale následovala delší pauza a v obci se znovu začalo hrát ochotnické divadlo až od roku 1970, kdy byl založen divadelní soubor při místní Osvětové besedě, který hrál jednu hru ročně nejméně do roku 1980. Uvedl hry Naši furianti, Otec, Paličova dcera, Ženitba, Moje teta – tvoje teta, Červen, počátek léta, Žert vinaře Araba, Dvojitý tep srdce a Slovanské nebe. Soubor Osvětové besedy se úspěšně zúčastňoval přehlídek vesnických divadelních souborů okresu Vsetín i Okresního festivalu vyspělých amatérských divadelních souborů v Karolínce, v roce 1972 se s hrou V. V. Gogola Ženitba zúčastnil XVII. Krajského festivalu vesnických divadelních souborů Severomoravského kraje v Bordovicích a v roce 1975 se s hrou J. Edlise Červen, počátek léta zúčastnil Krajského festivalu divadelních souborů ve Frenštátě pod Radhoštěm.

Bibliografie: Kolektiv autorů: Dvacet let Okresních divadelních festivalů v Karolínce
Lad. Baletka a Jiřina Kašparová: Místopis okresu, rkp. 1998 – 2000. PC ART
Javorin II. s. 295

Archivy:

Poznámka: zpracoval Josef Fabián listopad 2005

Typ souboru:
divadelní spolek – SDO, JDO, atp., občanské sdružení
divadelní soubor víceúčelového spolku - ČOB, NJP, NJS
divadelní odbor Orla
divadelní soubor kulturního zařízení
jiné
Máte nějaké další informace k tomuto tématu?
Pokud se s námi chcete o ně podělit, zašlete nám je prosím prostřednictvím následujícího formuláře. Formulář slouží pro zasílání faktografických informací pracovníkům databáze. Prosíme, neposílejte vzkazy určené souborům či jednotlivým osobám, nebudou jim doručeny. Neposkytujeme jiné než zveřejněné kontaktní informace. Pokud chcete kontaktovat jednotlivé soubory či organizace, využijte prosím jejich webové stránky.
Vaše jméno:
Váš e-mail:
Informace:
Obrana proti spamu: do této kolonky napiště slovo 'divadlo':