Databáze českého amatérského divadla

Texty: Návrh SČDO na udělení Zlatého odznaku J.K.Tyla 2003

Ing. Dušan Zakopal
narozen 21. 8. 1934
Svaz českých divadelních ochotníků v Praze předkládá návrh na udělení ZO JKT.


Navržený se věnuje divadelní amatérské činnosti od svého útlého mládí, začínal v Želechovicích nad Dřevnicí, pokračoval studentským divadlem v Gottwaldově (Zlíně) a během vysokoškolského studia již jako režisér a herec souboru Vagónka Tatra Praha Smíchov. Od šedesátých let, kdy začal pracovat v Ostravě, je činný v místních souborech, např. v souboru Vítkovických železáren, v souboru Hrušovských chemických závodů.
S těmito špičkovými ochotnickými soubory vystupoval v létech 1960 - 1986 několikrát na Jiráskových Hronovech jako herec či jako režisér. Např. Tvrdohlavá žena, Bludiště, Antigona, Veselohra na mostě, Ptáci a další.
V ochotnických souborech vždy působil jako vůdčí osobnost např. herec, asistent profesionálních režisérů, režisér, dramaturg, člen vedení souboru.
Od osmdesátých let pravidelný účastník soutěže monologů a dialogů POHÁREK SČDO, několikanásobný vítěz mužské kategorie, také dvojnásobný vítěz obdobné soutěže a nositel Cyranova kordu. Aktivní propagátor Divadla jednoho herce v amatérském divadle. Sám nastudoval inscenaci B. Polívky: Nejsem svůj pes.
V roce 1983 absolvoval Režisérskou školu SČDO a stal se spoluzakladatelem Klubu režisérů v roce 1984. Od prvopočátku člen vedení Klubu režisérů a dnes již dvouletý vedoucí rady Klubu režisérů.
Zakládající člen SČDO v Ostravě, pracoval v místních orgánech, později člen ústředních orgánů SČDO, dnes místopředseda předsednictva Svazu.
Iniciátor, organizátor a vedoucí desítek vzdělávacích seminářů na regionální a celostátní úrovni, několikaletý člen odborných porot regionálních i národních, např. Pohárku SČDO, Jednoaktových her v Holicích, Krakonošova divadelního podzimu ve Vysokém nad Jizerou.
Obdržel řadu uznání a cen za svou tvůrčí hereckou práci na vrcholových přehlídkách i za práci při organizaci akcí např. Zlatý odznak SČDO, Zlatý Harlekýn SČDO, čestné členství v SČDO.
V současné době člen odborné rady ARTAMA pro činoherní divadlo, člen programové rady Jiráskova Hronova, předseda komise pro udělování Zlatého odznaku Josefa Kajetána Tyla. Aktivně činný v ostravských souborech AUREKO II, Jitřenka, Divadlo, lektor dramatického oboru na Lidové konzervatoři v Ostravě.

Formulace ocenění:
Za dlouholetou iniciativní práci věnovanou rozvoji ochotnického divadla.

Související Osobnosti

Máte nějaké další informace k tomuto tématu?
Pokud se s námi chcete o ně podělit, zašlete nám je prosím prostřednictvím následujícího formuláře. Formulář slouží pro zasílání faktografických informací pracovníkům databáze. Prosíme, neposílejte vzkazy určené souborům či jednotlivým osobám, nebudou jim doručeny. Neposkytujeme jiné než zveřejněné kontaktní informace. Pokud chcete kontaktovat jednotlivé soubory či organizace, využijte prosím jejich webové stránky.
Vaše jméno:
Váš e-mail:
Informace:
Obrana proti spamu: do této kolonky napiště slovo 'divadlo':