Databáze českého amatérského divadla

Texty: Historie souboru ex www 2005

Soubor vznikl na jaře roku 1996 ze skupiny kamarádů z Veverské Bítýšky,Chudčic a okolí.Nadšenců ve věku od 16 do 20 let byla necelá dvacítka.Jako první "divadelní pokus" byla zvolena původně filmová povídka Miroslava Šimka Až přijde Komenská! .v Huse na Provázku Tématem ze školního prostředí přesně zapadla do oslav výročí založení místní Základní školy.Premiéra proběhla v červnu 1996 v kulturním domě ve Veverské Bítýšce a reprízovaná byla pouze jednou a to téhož roku v listopadu.Na podzim 1996 začala příprava dalšího představení a to Dívčí války Františka Ringo Čecha.Úspěšnou premiérou v dubnu 1997 odstartovalo velké turné čítající přes deset měst a obcí kam Prkno za diváky vyjelo.V létě se ocitl soubor před otázkou,co dál? A tady dochází k velkému zlomu v práci divadla - získáváme nového režiséra (předchozí dvě hry se pokoušela režírovat Jarka Rozsypalová t.j. dosavadní vedoucí souboru)Pavla Vašíčka (dříve brněnské divadlo Cylindr). V novém složení s novým režisérem začala v září 1997 příprava představení hry Miloše Macourka Hra na Zuzanku.Premiérově se hrálo v březnu 1998 na soutěžní přehlídce mladého netradičního divadla v Brně- Netradlo 1998 odkud bylo Prkno s touto hrou nominováno na Šrámkův Písek.Tato hra zůstává v repertoáru Prkna stále a má za sebou už dvě desítky repríz. V červnu 1998 spolek zorganizoval ve Veverské Bítýšce festival amatérských divadel s názvem "Na Prknech" ,kterého se zúčastnilo 7 souborů z celé republiky. Další divadelní sezóna byla ve znamení snových hříček na motivy K.I.Galczyňského s názvem Strávím s Tebou celou noc aneb Rohypnol 99.Únorová premiéra dopadla velmi dobře a soubor byl s touto hrou opět nominován na Šrámkův Písek.Souběžně začal nácvik grotesek P.H.Camiho Pán Bůh s námi,je tu Cami! , ty se premiérově představili v květnu 1999.Obě tyto představení mohli diváci vidět už v mnoha reprízách v Brně a okolí. V Červnu 1999 pokračovala tradice divadelního festivalu Na Prknech II - třídenní maraton s účastí 14-ti souborů.

Sezóna 2000-2001
Začátek páté sezóny se konal neoficiálně úžasně úspěšným vystoupením na Mezinárodním festivalu pouličního divadla v Brně. 31.8.2000 jsme na náměstí Svobody hráli představeníčko "Pán Bůh s námi,je tu Cami!.Energie nabraná o prázdninách se najednou dostala do celého našeho groteskování,spousta diváků,aplaus a veliká legrace.Divadlo se také (už podruhé) vydalo na společný víkend na Kozlov.Povídalo se,zkoušelo se,hrálo se,improvizovalo se,povídalo se,popíjelo se....Začali jsme pracovat na textu Ivana Vyskočila "Křtiny ve Hbřvích aneb Blbá hra" a zároveň na "Brejlich" Jiřího Cislera.Velkým počinem se staly nové prostory (pod jevištěm v Kulturním domě ve Veverské Bítýšce,které divadlo definitivně dostalo do pronájmu od Obecního úřadu (za nájem 1 Kč/rok!!!) a záhy tam přestěhovalo všechny své rekvizity a kostýmy.Poděkování patří panu starostovi Františku Černému za trvalou podporu našich aktivit.

Ostatní činnosti
Divadlo Prkno se kromě klasické činnosti divadelní také věnuje dětem - dramatické kroužky,maškarní plesy,cesty pohádkovým lesem apod.nejen pro děti,ale i dospělé (divadelní plesy).

Práci souboru zajišťuje Obecní úřad ve Veverské Bítýšce,na naši činnost přispívá i Ministerstvo kultury ČR.
Máte nějaké další informace k tomuto tématu?
Pokud se s námi chcete o ně podělit, zašlete nám je prosím prostřednictvím následujícího formuláře. Formulář slouží pro zasílání faktografických informací pracovníkům databáze. Prosíme, neposílejte vzkazy určené souborům či jednotlivým osobám, nebudou jim doručeny. Neposkytujeme jiné než zveřejněné kontaktní informace. Pokud chcete kontaktovat jednotlivé soubory či organizace, využijte prosím jejich webové stránky.
Vaše jméno:
Váš e-mail:
Informace:
Obrana proti spamu: do této kolonky napiště slovo 'divadlo':