Databáze českého amatérského divadla
Texty: Míth, Vlastimil.: Z kroniky obce Černochova, Ústí nad Labem, 2003
s. 27, 28
Ochotnické divadlo
Ochotnické divadlo v Černochově má dlouhou tradici. První zmínky jsou z let 1880 – 1885, kdy se hrálo v hospodě „U Žaludů“ č.p. 7. Tento sál byl zrušen kolem roku 1890 a vznikl nový sál v hostinci „u Mítků“ č.p. 90. Zde potom již hráli Sokolové, tak i hasiči. V roce 1898 hráli sokolové hru „Pan Franc na zámku“ a od té doby obě dvě organizace hrávaly poměrně často, ale přesnější údaje se nedochovaly. Přesné údaje jsou až od roku 1948, kdy vznikl ochotnický spolek J. K. Tyl. Byly sehrány hry „Malá Scampollo“, „Zelené království“ a „Václav Hrobčický z Hrobčic“. Mimo Černochov se hrála „Malá Scampollo“ v Ředhošti, Pálči a Podbradci a „Zelené království“ v Podbradci. V těchto hrách hráli (následuje pět jmen, které jsem neopisoval. Pozn. JT). V roce 1949 byla sehrána v přírodě „Paní Marjánka matka pluku“. Hráli (uvedeno osm jmen pozn. JT). V roce 1950 byla sehrána dvě představení hry „Noc na Karlštejně“. Hráli (uvedeno osm jmen pozn. JT). V roce 1951 na základě příkazu Okresní osvětové rady se musel spolek J. K. Tyl začlenit do některé masové organizace. Bylo rozhodnuto vstoupit do Sokola. V roce 1951 byla sehrána v Černochově, Vraném a Evani veršovaná komedie „Ženichové“. Hráli: (uvedeno šest jmen pozn. JT). Spolek mimo divadelní představení provozoval loutkové divadlo, pořádal taneční zábavy a Silvestrovský večer s programem. (následuje popis zájezdů pražských divadel. pozn. Jt)
V roce 1952 ONV upozorňuje, aby se spolek zapojil jako Závodní klub JZD, což se také stalo.
V roce 1954 byla sehrána hra „Královský polibek“. V roce 1954 Spolek, který prošel všemi možnými organizacemi, se vzdává svého jména a stává se základem nově ustavené Osvětové besedy. V roce 1955 byla v Černochově, Vraném a Evani sehrána hra „Na letním bytě“. Hráli: (uvedeno dvanáct jmen pozn. JT).
Protože lidé odcházeli z obce za zaměstnáním a také rozvoj televize zapříčinil, že nebylo již možno dát dohromady žádné další představení a tak ochotnické divadlo v Černochově skončilo.
s. 26, 27
Loutkové divadlo
V roce 1949 bylo rozhodnuto v ochotnickém spolku J. K. Tyl vybudovat v Černochově loutkové divadlo. Bylo ihned započato se stavbou jeviště a vyřezáváním loutek. Do této akce se zapojilo mnoho místních občanů a každý chtěl třeba jen skromně pomoci. Nejvíce práce odvedli (následuje pět jmen pozn. JT). A tak vzniklo černochovské loutkové divadlo, které mělo přes 30 loutek (40 cm vysokých). Začaly se pravidelně hrát pohádky pro děti a v hraní se postupně vystřídalo poměrně dost lidí: (uvedeno dvacet dva jmen pozn. JT).
Bylo uspořádáno představení pro dospělé složené z různých scének. Pro toto přestavení byly p. Sochorem Václavem vyrobeny loutky Spejbla a Hurvínka a byl požádán dr. Josef Skupa (u kterého svého času působil i p. Míth Jaroslav) o povolení toto představení s těmito loutkami absolvovat. Dr. Skupa toto povolení z Plzně zaslal. Dětská představení byla hrána pravidelně každý rok po celou zimu a byla u černochovské mládeže velmi oblíbená.
Z počátku se hrálo v hostinci „u Míthů“ a v r. 1961 bylo loutkové divadlo přestěhováno do školy, kde se hrálo až do roku 1976, kdy pro nedostatek herců i diváků byla tato činnost ukončena a celé divadlo včetně loutek bylo uskladněno v č.p. 66 a odtud loutky zmizely neznámo kam a tak skončila úspěšná kapitola černochovského loutkového divadla.
s. 87 Černochovští ochotníci (obrázek bez data pozn. JT)
s. 88 Noc na Karlštejně (1951) (uvedeno osm jmen pozn. JT)
s. 88 Paní Marjánka matka pluku (1949) (uvedeno pět jmen pozn. JT)
s. 89 Loutkové divadlo (dva obrázky bez data pozn. JT)
Související Geografické celky
Máte nějaké další informace k tomuto tématu?
Pokud se s námi chcete o ně podělit, zašlete nám je prosím prostřednictvím následujícího formuláře. Formulář slouží pro zasílání faktografických informací pracovníkům databáze.
Prosíme, neposílejte vzkazy určené souborům či jednotlivým osobám, nebudou jim doručeny. Neposkytujeme jiné než zveřejněné kontaktní informace. Pokud chcete kontaktovat jednotlivé soubory či organizace, využijte prosím jejich webové stránky.