Databáze českého amatérského divadla

Texty: AS 2004, č. 2, příloha s. I. Milan Strotzer.

DIVADELNÍ HRY PROVĚŘENÉ JEVIŠTĚM

Od prvního čísla roku 2002 se repertoárová příloha Amatérské scény stala zprostředkovatelem výjimečných a kvalitních her pro dospělé, které byly takzvaně prověřeny jevištěm a většina z nich došla ocenění na některé z klíčových přehlídek amatérského divadla v ČR, včetně Jiráskova Hronova. Ke každému publikovanému textu byl připojen dramaturgický pendant – pomůcka pro potencionální inscenátory, poukazující na kvality i úskalí divadelní hry.
Kontakty na autory a původní inscenátory jsou k dispozici na IPOS-ARTAMA u dr. Milana Strotzera – tel.: 221 507 956, e-mail: mistr@ipos-mk.cz.
V této příloze nabízíme již čtrnáctý titul z oblasti her pro dospělé. Je jím hra Martina Koláře Hukot 4. Poprvé byla uvedena souborem De Facto Mimo v Jihlavě v režii autora dne 10.10.2001 při příležitosti spuštění jaderné elektrárny Temelín. V roce 2002 se s ní soubor úspěšně zúčastnil Jiráskova Hronova.
Martin Kolář žije v Jihlavě, kde se v srpnu 1972 narodil. Momentálně je zaměstnán na obchodním úseku hotelu Gustav Mahler. Je ženatý a svého syna Adama považuje za své zatím nejdokonalejší dílo.
V roce 1992 ukončil maturitou studium Střední průmyslové školy v Jihlavě, obor strojírenská konstrukce. To byl sice omyl, ale podařilo se mu ho napravit, když byl v roce 1993 přijat na divadelní fakultu Janáčkovy akademie múzických umění, kde pět let studoval rozhlasovou a televizní dramaturgii a scénáristiku pod vedením prof. Antonína Přidala. Během studií krátce spolupracoval s Českým rozhlasem (feature Nezvyklé krásy).
Je spoluzakladatelem, autorem, hercem a režisérem jihlavského divadelního studia De Facto Mimo (scénáře Voda na kafe, Šaškumprásk, Nedonošený klokan, Hukot 4, Modrý drahokamen, Saltimbango; režie Šaškumprásk, Hukot 4, Návrat zpopelněného, Modrý drahokamen, Námluvy).
Ve volném čase se věnuje psaní povídek a divadelních textů. Za pěkný úspěch považuje povídku Kousek Leslie Wildové (Cena Karla Čapka - 2. místo, nominace České akademie sci-fi a fantasy na povídku roku) a hru Hukot 4 (40 odehraných představení, Národní přehlídka Divadelní Třebíč 2002 – cena za text a režii, postup na Jiráskův Hronov 2002).
Brněnské divadlo Polárka uvedlo jeho hry Šaškumprásk, Pozdvižení v Lexiku a dramatizaci Sekorova Brouka Pytlíka. Mahenova činohra Národního divadla v Brně uvedla úpravu Exupéryho Malého prince s jeho písňovými texty.
V rámci rodného města se autorsky a organizačně podílí na nejrůznějších akcích: znělka Festivalu českého dokumentu (1998), Jihlavský havířský průvod (1999-2001, 2003), pouliční představení Městem táhne tradice (1999) a Cirque Coblihue (2000), hra Stříbrná trouba (2000), režie oslavy Basilejských kompaktát na městských hradbách (2001), představení lidové hry Narodil se Ježíšek na náměstí (2000, 2002), pouliční performance Saltimbango (2003) atp.
V současné době pracuje na textu psychologické komedie Žijí mezi námi (Ale budou tady ještě příští úterý?), která by mohla mít premiéru na podzim 2004.

Související Osobnosti

Máte nějaké další informace k tomuto tématu?
Pokud se s námi chcete o ně podělit, zašlete nám je prosím prostřednictvím následujícího formuláře. Formulář slouží pro zasílání faktografických informací pracovníkům databáze. Prosíme, neposílejte vzkazy určené souborům či jednotlivým osobám, nebudou jim doručeny. Neposkytujeme jiné než zveřejněné kontaktní informace. Pokud chcete kontaktovat jednotlivé soubory či organizace, využijte prosím jejich webové stránky.
Vaše jméno:
Váš e-mail:
Informace:
Obrana proti spamu: do této kolonky napiště slovo 'divadlo':