Databáze českého amatérského divadla

Texty: AS 2000, č. 4. Lenka Lázňovská

PADERBORN 2000 - KRASULA, ŠPIRIT, CREMER A ZELÍ

Jubilejní l0. Divadelní dny evropských kultur v německém Paderbornu jsou nepochybně prestižním mezinárodním festivalem. Jednou za dva roky se zde setkávájí vybrané německé soubory, mezi nimiž nechybějí seniorské divadlo, dětské a mladé divadelní kolektivy s divadelními skupinami z řady evropských zemí.
.........
Na závěr si nechám vystoupení českého souboru. Pan Witting, který se netají tím, že sbírá také osobité mezinárodní projekty, viděl na přehlídce ve Vysokém n. J. před dvěma lety česko-francouzskou inscenaci Měšťák šlechticem (Krakonoš z Vysokého a soubor z města Cambremer). Zaujalo ho, že na jevišti spolu existují lidé dvou národností, přestože neznají druhý jazyk a dorozumívají se stylem „rukama nohama“. Tentýž zážitek měli účastníci festivalu v Paderbornu. Přiznám, že se mi, podobně jako řadě jiných, nechce hodnotit divadelní kvality. Není důležité, že se setkaly dva divadelní styly, dva přístupy. Zatímco Francouzi chtěli hrát „divadelní konzervu“, Češi si Moliéra vyložili jako hloupého Honzu a hrají komedii charakterů, což je v souladu s autorem. Nakonec oba režiséři museli přistoupit na kompromis, což někdy bylo ve prospěch věci, jindy nikoliv. Tato inscenace je živoucím důkazem síly divadla zbourat přehrady mezi lidmi, a to mně přijde velmi důležité.
.......
Lenka Lázňovská
Máte nějaké další informace k tomuto tématu?
Pokud se s námi chcete o ně podělit, zašlete nám je prosím prostřednictvím následujícího formuláře. Formulář slouží pro zasílání faktografických informací pracovníkům databáze. Prosíme, neposílejte vzkazy určené souborům či jednotlivým osobám, nebudou jim doručeny. Neposkytujeme jiné než zveřejněné kontaktní informace. Pokud chcete kontaktovat jednotlivé soubory či organizace, využijte prosím jejich webové stránky.
Vaše jméno:
Váš e-mail:
Informace:
Obrana proti spamu: do této kolonky napiště slovo 'divadlo':