Databáze českého amatérského divadla
Texty: Tršice, Excerpce pro MČAD 1998-2002
TRŠICE o.Olomouc
Na sklonku 19.st. Občanská beseda. Sál s jevištěm ve staré radnici. Malovaná opona Kde domov můj. Vedle Besedy hrála divadlo TJ Sokol a Sbor dobrovolných hasičů. Po 1918 bohatá ochotnická činnost. Hrála i mládež ve Štajgrově hostinci v Chaloupkách /1921 Na statku a v chaloupce, potom Kříž u potoka, Když hučely jezy, Modré pondělí, Čtveráctví krajánka Švejka/. Tato malá scéna pak zanikla. Na radnici hrál Sokol a hasiči. Po 1924 byl na repertoáru např. Revizor, Paní mincmistrová, Maryša, Radúz a Mahulena, Jánošík, Z českých mlýnů, Lucerna, Gorali, Na kozlanském klepáči, Tulák, U svatého Antoníčka, Jan Výrava, Zelená se zelená, Noc na Karlštejně, První valčík, Vojnarka... Profesor brněnské konzervatoře Maxmilian Koblížek s ochotníky nastudoval V studni a Prodanou nevěstu /1928/. 1939-1944 se hrálo až do zákazu /Na tý louce zelený, Perly panny Serafinky,
Hospůdka u přívozu, Chaloupky pod horami/. Po 1945 se divadlo rozpadlo, hrála jen škola. 1952 ČSM provedl jen Vojnarku. 1954 ochotníci nastudovali Sluhu dvou pánů, Muziky, muziky, 1955 Děvče z předměstí, Lucernu, Taneček paní Márinky. Pravidelně se hrálo až do 1959 /Paní Marjánka, matka pluku/. Do 1965 se nehrálo. Poté Divá Bára, Únos Sabinek, 1966 Dalskabáty. 1967 poslední představení Stromy umírají vstoje. /JM/
NAKLÁDAL, Antonín: Ochotnické a loutkové soubory - okres Olomouc. Rkp. 2 str. 1998. kART. Připraveno z písemné zprávy Drahomíry Zelinkové /Tršice/.
Související Geografické celky
Máte nějaké další informace k tomuto tématu?
Pokud se s námi chcete o ně podělit, zašlete nám je prosím prostřednictvím následujícího formuláře. Formulář slouží pro zasílání faktografických informací pracovníkům databáze.
Prosíme, neposílejte vzkazy určené souborům či jednotlivým osobám, nebudou jim doručeny. Neposkytujeme jiné než zveřejněné kontaktní informace. Pokud chcete kontaktovat jednotlivé soubory či organizace, využijte prosím jejich webové stránky.