Databáze českého amatérského divadla
Texty: Červený Kostelec, Historie z www stránek 2004
Divadelní činnost v Červeném Kostelci se traduje již od roku 1809, kdy si kostelečtí divadelníci zbudovali v hostinci pana Hůlka (dnes hotel Černý kůň) svoje jeviště. Hrálo se nepravidelně až do roku 1831. Požár v tomto roce, při kterém vyhořelo takřka celé město, zavinil, že práce divadelníků ustala až do roku 1835. V tomto roce pokrokový kaplan páter Ehl opět divadlo oživil. Hrálo se ve vejsadní hospodě "U třech tatrmanů" na náměstí. V roce 1864 byl založen a v roce 1865 pod názvem "Spolek divadelních ochotníků v městysi Kostelci" úředně schválen. Velkým příznivcem a podporovatelem divadla byl kostelecký farář páter František Körner a akademický malíř Gustav Vacek, který maloval kulisy. Současně se také budoval nový divadelní sál v hostinci "U Buršů" - později hotel Praha. Zde měl spolek svůj domov takřka 50 let. V roce 1864 - 1865 sehráli ochotníci 40 her. Od roku 1883 do roku 1910 sehráli 173 her ve 210 představeních. V roce 1910 hotel Praha vyhořel a ochotníci se uchylovali postupně na různá místa. Dne 25. října 1925 byla dokončena stavba nového divadla (dnes Divadlo J.K.Tyla) a jeho slavnostní otevření Jiráskovou "Lucernou". Od otevření divadla do roku 1943 nastudovali ochotníci 165 her, které sehráli celkem 237 krát. V roce 1946 dochází ke sjednocení Spolku divadelních ochotníků, dramatického odboru Sokola, Lidové scény a dramatického odboru církve československé. První hra, kterou se tento soubor představil byla Kornejčukova "Zkáza eskardy". Dne 1. ledna 1964 bylo ustaveno jednotné kulturní zařízení - dnešní Městské kulturní středisko, pod kterým je ochotnický spolek sjednocen. Mezi aktivity ochotnického spolku musíme také zařadit Malé jevištní formy, v režii Otty Středy a recitační kroužek, pod vedením Ladislava Lelka, které obohacovaly různé pořady.V současné době nastuduje ochotnický spolek 1 až 2 premiéry ročně, v režii Emilie Dynterové, Marcely Kollertové, Jiřího Kubiny a Jana Brože. Od roku 1945 bylo nacvičeno 133 her, na domácí scéně sehráno 220 představení, 190 zájezdů. Nastudovány byly jak operety, tak insenace. Jednou z nejúspěšnějších byla hra A.Nikolaje "Tamboři aneb tři na lavičce", v režii Jiřího Kubiny, se kterou se úspěšně prezentovali na 49. Jiráskově Hronově v roce 1979. Dalším úspěchem byla insenace hry Jiřího Šotoly "Bitva u Kresčaku", v režii Emilie Dynterové, která se také probojovala na 56. Jiráskův Hronov v roce 1986. Ze současné doby, od roku 1997 do roku 2000, připomeneme Mamzelle Nitouche - režie Jan Brož, Jak je důležité míti Filipa - režie Marcela Kollertová, Lištičky - režie Emilie Dynterová, opereta Perly panny Serafinky - režie Jan Brož, Žluté mužátko - režie Marcela Kollertová, Hadrián z Římsů - režie Emilie Dynterová, Svatební noc - režie Jiří Kubina, Husaři - režie Jan Brož, Hrátky s čertem - režie Jiří Kubina, Pan Hamilkar - režie Marcela Kollertová.
Máte nějaké další informace k tomuto tématu?
Pokud se s námi chcete o ně podělit, zašlete nám je prosím prostřednictvím následujícího formuláře. Formulář slouží pro zasílání faktografických informací pracovníkům databáze.
Prosíme, neposílejte vzkazy určené souborům či jednotlivým osobám, nebudou jim doručeny. Neposkytujeme jiné než zveřejněné kontaktní informace. Pokud chcete kontaktovat jednotlivé soubory či organizace, využijte prosím jejich webové stránky.