Databáze českého amatérského divadla

Texty: Zlatý odznak J. K. Tyla 2005 - Rudolf Faltejsek, Třebechovice

Návrh
na udělení Zlatého odznaku Josefa Kajetána Tyla
na rok 2005

Ve smyslu Statutu pro udělování morálního ocenění ZO JKT předkládá
Volné sdružení východočeských divadelníků
návrh na udělení ZO JKT pro:

Jméno a příjmení: Rudolf FALTEJSEK, nar. 17. 10. 1932

Adresa: 500 03 Hradec Králové, Na Drážkách 354


Odůvodnění:
(podrobná charakteristika činnosti navrhované osobnosti – viz. příloha
- údaje o dosavadních oceněních,
- případně přiložená dokumentace stvrzující výše uvedené apod.)

Na Jiráskově Hronovu 2000, po představení Podzimního koncertu – Třech na lavičce, publikum povstalo a tleskalo vstoje. „Standing ovation“ patřil herectví Rudolfa Faltejska.
Hronovská prkna Rudolf okusil ve svých osmašedesáti potřetí - v roce 1964 si tu zahrál v režii legendárního Pepíka Vavřičky roli Hynka Ptáčka v Jiráskově Lucerně, v představení vytvořeném nejlepšími herci z celých východních Čech, o rok později tu hrál se svým mateřským třebechovickým souborem Tuláka v Čapkovi.
Role Silvestra Boccacia z Nicolajovy hry má v Rudolfově hereckém seznamu položku padesát sedm. A pod téměř třiceti inscenacemi je podepsán coby režisér. Bylo by těch divadelních příležitostí jistě víc, kdyby po roce 1970 nebyl na jedenáct let „odejit“ – od kantorského řemesla i milovaného spolku Symposion.
– jako penzista dnes učí na hradeckém jazykovém gymnasiu a hraje s dětmi divadlo, dokonce se znovu vrátil do Třebechovic, kde s partou mladých lidí v roce 2002 nazkoušel Černošského pána boha a pány Izraelity, v listopadu 2003 měla premiéru další jeho režie, Goldoni: Treperendy. Toto představení bylo nominováno na Krakonošův divadelní podzim 2004, kde získalo řadu individuálních ocenění. V listopadu 2004 nastudoval se souborem Symposion další představení.
- Rudolf Faltejsek se významně podílel na zpracování podkladů z okresu Hradec Králové pro Místopis českého divadla. Je čestným členem VSVD.


Formulace ocenění:
- za celoživotní tvůrčí a organizátorskou práci v řadě amatérských souborů, především v třebechovickém souboru Symposion a za výrazný podíl na zpracování Místopisu českého divadla


Návrh místa předání: Jiráskův Hronov 2005


Návrh byl schválen Valnou hromadou VSVD 26. února 2005

Související Osobnosti

Máte nějaké další informace k tomuto tématu?
Pokud se s námi chcete o ně podělit, zašlete nám je prosím prostřednictvím následujícího formuláře. Formulář slouží pro zasílání faktografických informací pracovníkům databáze. Prosíme, neposílejte vzkazy určené souborům či jednotlivým osobám, nebudou jim doručeny. Neposkytujeme jiné než zveřejněné kontaktní informace. Pokud chcete kontaktovat jednotlivé soubory či organizace, využijte prosím jejich webové stránky.
Vaše jméno:
Váš e-mail:
Informace:
Obrana proti spamu: do této kolonky napiště slovo 'divadlo':