Databáze českého amatérského divadla

Texty: Informace pro DT 2004 - Nahniličko

ŠOS Prachatice
Šumavský ochotnický spolek vznikl v roce 1992 jako pokračovatel dnes již téměř osmdesátileté tradice prachatického ochotnického divadla. Za dvanáct let svého působení ŠOSáci uvedli čtyřiadvacet her a pohádek. Kromě ryze divadelní činnosti spolek pořádá, nebo se podílí na organizaci různých kulturních akcí v Prachaticích. V letech 1999 - 2001 pořádal ŠOS divadelní dílnu „Na zkoušku“, kterou prošli mnozí ochotníci nejen z Jižních Čech. V loňském roce ŠOS přizval ke spolupráci Jaromíra Hrušku, absolventa DAMU, oboru režie. Z této spolupráce vzešla hra Proti větru (Nahniličko), která přinesla nový vítr do tehdy lehce stojatých ŠOSáckých vod. Spolupráce prachatických ochotníků s režisérem Hruškou pokračuje i nadále, 25. května se tedy můžeme těšit na premiéru Mollierova Dona Juana v Hruškově úpravě a režii.

Proti větru (Nahniličko)
Komedie Jana Krause Nahniličko poutá zaslouženou pozornost již několik sezón.
Do malé české rodiny vpadne znenadání sebejistý podnikatel a obrátí celý chod domácnosti vzhůru nohama. Tento zbohatlík všemi manipuluje jak se mu zlíbí, ovšem jen do chvíle, než se objeví jeho obchodní partnerka. Po jejich odchodu nezůstane v rodině kámen na kameni.

Režisér Jaromír Hruška před premiérou: „Doufám, že tato inscenace je neklamným dokladem toho, že divadlo můžeme dělit pouze na dobré a špatné. Jiná kritéria zcela selhávají. Text Jana Krause umožnil hercům kultivovaným a poučeným způsobem sdělit docela obyčejný příběh několika dramatických postav. Banalita jejich způsobu života je banalitou nás všech. Nebo snad oni prožívají věci jiné než my ostatní?“

Autor Jan Kraus po prachatické premiéře: „Zatím se ukazuje, že to amatéři hráli mnohem lépe, než někteří takzvaní profesionálové. Ale je veliký otazník, kdo je amatér a kdo profík. Já mám amatérské divadlo hrozně rád. Když Nahniličko začínalo, mělo katastrofální kritiky. tvrdilo se, že je to konec Divadla Na zábradlí. Ale to už je za námi, Nahniličko pořád žije a někteří z těch kritiků už jsou mrtví. Taky se psalo, že to nikdo jiný hrát nemůže. Někde to vyšlo, jinde ne. Vy to hrajete v některých místech dokonce přesněji než my, kteří už máme zažité určité zlozvyky. Bylo fajn vidět tohle představení. Tak ať se vám daří.“

Jan Kraus
Herec, moderátor, publicista, dramatik a režisér Jan Kraus zahájil svou profesní dráhu už v šesti letech. V sedmdesátých a osmdesátých letech natočil na dvě desítky filmů, účinkoval v Divadle na Vinohradech, Národním divadle, Hudebním divadle v Nuslích či Divadle S. K. Neumanna. V roce 1986 se stal členem Studia Bouře, o dva roky později založil společně s Jiřím Ornestem Náhradní divadlo. Šest let před komedií Nahniličko napsal hru Zelený pták. Nahniličko bylo v roce 1995 odměněno druhou cenou Nadace Alfréda Radoka, ve stejném roce mělo svoji premiéru.


Šumavský ochotnický spolek
ŠOS Prachatice

uvádí

JAN KRAUS

PROTI VĚTRU
(NAHNILIČKO)


Osoby a obsazení

Božena Jana Levá
Andy Vratislav Škorpil
Třetí Jana Němečková
Seňorita Karin Štěpánová
Jorge Echar Klavijo Miroslav Gros
Balantine Jana Elčknerová
Čtvrtá Zuzana Horová

Režie Jaromír Hruška
Hud. dramaturgie Jaromír Hruška

Technická spolupráce
Světla Miroslav Štěpán
Zvuk Jaromír Popiel, Ondřej Elčkner
Inspice Marta Haklová

Premiéra 24.4. 2003
Máte nějaké další informace k tomuto tématu?
Pokud se s námi chcete o ně podělit, zašlete nám je prosím prostřednictvím následujícího formuláře. Formulář slouží pro zasílání faktografických informací pracovníkům databáze. Prosíme, neposílejte vzkazy určené souborům či jednotlivým osobám, nebudou jim doručeny. Neposkytujeme jiné než zveřejněné kontaktní informace. Pokud chcete kontaktovat jednotlivé soubory či organizace, využijte prosím jejich webové stránky.
Vaše jméno:
Váš e-mail:
Informace:
Obrana proti spamu: do této kolonky napiště slovo 'divadlo':