Databáze českého amatérského divadla

Texty: Libice nad Cidlinou, AS 2000, č. 2. Čejka, Milan

Vojan podruhé v Chorvatsku

Ve dnech 11. až 20. února se uskutečnil zahraniční zájezd libických ochotníků do Chorvatska. Divadelní soubor Vojan byl hostem tamnější krajanské organizace Svaz Čechů a jednotlivých Českých besed v Horním Daruvaru, Ivanově Sele, Zagrebu, Daruvaru, Končanici a Rijece. Nebylo to poprvé, už v roce 1996 se zde libičtí představili s Šamberkovou fraškou Blázinec v prvním poschodí. I pro letošní turné si Vojan připravil hru komediálního rázu, tedy Horníčkovy Dva muže v šachu, v režii Vladimíra Dědka z Mělníka.
Soubor hrál celkem v sedmi lokalitách, dílem na chorvatském venkově, dílem ve městech, včetně toho hlavního. Program zájezdu byl nabitý, kromě jednodenní přestávky jsme z Daruvaru vyjížděli za českými krajany. Čekalo nás zvědavé publikum, ale také sály a jeviště, které většinou postrádaly technické divadelní vybavení a často i zázemí. S těmito podmínkami jsme ale počítali a v podstatě tě nás nepřekvapili. Ostatně při zájezdech po českém venkově to nebývá lepší. Krajané vše nahrazovali nesmírnou obětavostí a zájmem.
Nejmenším místem, kde jsme vystoupili, byla vesnička Bjeliševac vzdálená asi 100 kilometrů od Daruvaru. Zde měl soubor svým představením přispět k aktivizaci krajanského kulturního a společenského života. Složení publika bylo velmi různorodé, diváci ne vždy rozuměli jemnému Horníčkovu humoru, slovním obratům a některým narážkám. Přesto lze ale prohlásit, že všude byla naše komedie přijata s radostným zájmem. Herci dokázali upoutat diváky všech věkových kategorií, od malých dětí, až po staré babičky. Podle častých spontánních reakcí a především potlesku však smysl příběhu dvou zapomenutých vojáků, o které usiluje selka s mlynářkou, dobře pochopili.
Právě v této zemi jsme si několikrát uvědomili, že slova , ve hře často používaná, tedy válka, mír, bojiště mají v těchto místech zcela jiný význam než u nás. Stopy po válečných útrapách a hrůzách nedávné občanské války jsou na mnoha místech stále hodně čitelné a živé. Konec konců, hodně jsme viděli i na vlastní oči. Celý autobus náhle ztichl, když projíždíme třetí, čtvrtou, pátou, zcela pustou vypálenou vesnicí. Jen ohořelé trámy a kříže u cesty žalují. Ruiny a spáleniště pomalu zarůstají travou a křovím. Do těchto míst se bude život jen těžko vracet.
Krajanům se dostává určité pomoci z České republiky. Senátoři, kteří zde byli na návštěvě několik dní před námi slíbili, že tomu bude tak i v budoucnu. Zcela určitě to budou dobře investované peníze. S obdivným zájmem jsme si prohlédli daruvarskou mateřskou školku s pohádkovým názvem Ferda Mravenec a moderní přístavbu základní školy J.A. Komenského. Shodou okolností byl v době našeho pobytu v Chorvatsku i Václav Havel. Přijel totiž na inauguraci prezidenta Stepana Mesiče.
Naše turné lze hodnotit i podle ohlasu v krajanském tisku jako vydařené. Přijeli jsme mezi přátele z dob dřívějších a získali jsme ještě mnoho nových. Významný podíl na uskutečnění zájezdu měl režisér Vladimír Dědek, který mezi chorvatskými ochotníky metodicky působí už několik sezon. Ostatně o výrazném a pozitivním vlivu tohoto muže na současné krajanské divadlo v této zemi by bylo záhodno napsat samostatný článek.
Co dodat na závěr? Všude kam jsme přijeli, jsme poznali mnoho milých a pohostinných lidí. Krajané, kterých je v Chorvatsku asi 13 000 udržují přes všechny obtíže a problémy český jazyk a kulturu. Někteří zpívají, tančí a hrají také divadlo. Patří jim za to velké poděkování a přání, aby se jim i nadále dařilo.
Milan Čejka
Husova 19
289 07 Libice n.C.
Máte nějaké další informace k tomuto tématu?
Pokud se s námi chcete o ně podělit, zašlete nám je prosím prostřednictvím následujícího formuláře. Formulář slouží pro zasílání faktografických informací pracovníkům databáze. Prosíme, neposílejte vzkazy určené souborům či jednotlivým osobám, nebudou jim doručeny. Neposkytujeme jiné než zveřejněné kontaktní informace. Pokud chcete kontaktovat jednotlivé soubory či organizace, využijte prosím jejich webové stránky.
Vaše jméno:
Váš e-mail:
Informace:
Obrana proti spamu: do této kolonky napiště slovo 'divadlo':