Databáze českého amatérského divadla
Texty: Masarykův lidovýchovný ústav, Zápis z jednání Senátu 11. června 1929
Zápis z jednání Senátu 11. června 1929
Prosím pana sen. Hubku, aby se ujal slova.
Sen. Hubka: Slavný senáte! O divadle a divadelních věcech nebývá často hovořeno v našich sborech zákonodárných.
(Následuje část o Národním divadle.)
předložení osnovy divadelního zákona:
To je věcí ministerstva vnitra. Bylo by už opravdu na čase, pobídnouti Masarykův lidovýchovný ústav, jemuž propracování osnovy zákona o divadelnictví bylo svěřeno, aby konečně odevzdal celý materiál do rukou ministerstva a odtud aby se osnova dostala co nejdříve do rukou našich ke konečnému projednání. Po více nežli 100 schůzích Masarykova lidovýchovného ústavu o této věci mohl by již býti materiál náležitým způsobem připraven.
Po tomto zákoně volá tisíce ochotnických spolků a volá po tom také uznání a vděčnost za obrovskou kulturní práci, kterou konají ochotníci ve službě divadla pro národ.
Volám k státní správě, aby v tomto směru konala rychle svou povinnost a předložila konečně návrh divadelního zákona.
Při této vzácné příležitosti buď také vzpomenuto i těch dřevěných aktérů. V těchto dnech ukončená výstava loutkařská dala širší veřejnosti nahlédnouti v obor kulturní činnosti, jíž příslušné odvětví státní správy věnovalo pozornost jen minimální.
Statistika o práci loutkářů budí zasloužený respekt. Měli jsme v roce 1928 v republice 2.677 loutkových divadel, na těch absolvováno bylo 24.550 představení s návštěvou 2,500.000 diváků. Dnes je loutkových scén v republice Československé skoro 3.000. To už je něco.
Loutkáři z povolání, spolky, mateřské školky, vojenská zátiší a různé jiné korporace baví a vychovávají svými divadélky mládež i dospělé. Z vybraných peněz podporují se kulturní, humánní a jiné dobročinné podniky, a tak loutky vedené obětavostí nezištných pracovníků, více nebo méně neznámých, plní obrovský úkol, před kterým má cizina větší respekt než my u nás doma.
Plzeňské loutkové divadlo feriálních osad, vedené prof. Skupou, je zváno do Francie, Ameriky, do Německa a svými zájezdy pomůže jistě velmi dobře šířiti kulturní zdatnost československého národa, K plzeňskému loutkovému divadlu řadí se mnoho jiných velmi významných loutkových scén.
Všímejme si i tohoto na první pohled drobného kulturního úkolu a přejme všemi silami rozvoji našeho loutkářství pilného zdaru. Od Národního divadla v hlavním městě našeho státu až po tu loutkovou scénu v našich mateřských školkách někde v pohraničí republiky, na celý ten soubor našeho čsl. divadla a celé naše divadelnictví mysleme stále a stůjme mu k službám! Konejme na tomto poli všichni kulturní práci, každý svým způsobem a všichni k jednomu společnému cíli, ti, kteří v divadlech jsou zaměstnáni, i ti, kteří mají umožniti těmto divadelně exponovaným osobám jejich těžkou práci! Všichni pro vyšší kulturní cíl, pro vyšší vzdělání národa! (Potlesk senátorů stran socialistických.)
Máte nějaké další informace k tomuto tématu?
Pokud se s námi chcete o ně podělit, zašlete nám je prosím prostřednictvím následujícího formuláře. Formulář slouží pro zasílání faktografických informací pracovníkům databáze.
Prosíme, neposílejte vzkazy určené souborům či jednotlivým osobám, nebudou jim doručeny. Neposkytujeme jiné než zveřejněné kontaktní informace. Pokud chcete kontaktovat jednotlivé soubory či organizace, využijte prosím jejich webové stránky.