Databáze českého amatérského divadla

Texty: SPÁČIL, Lubomír: Informace pro MČAD. 1999

Dodatek k informacím o divadelních souborech okr.Brno-venkov doplnil Ing.Lubomír Spáčil
Hrušovany u Brna
Bohatá divadelní činnost SOKOL, OREL v meziválečném a poválečném období. V 60.letech osvětová beseda a Divadelní soubor mladých. Uváděny hry klasického repertoáru, např.Dámy a husaři, Úsměvy a kordy, Paní Marjánka matka pluku, Fidlovačka, Perníková chaloupka a další.
V meziválečném, válečném a poválečném období bohatá činnost loutkového divadla - SOKOL zaměřená zejména na klasické hry Kopeckého.
Významné osobnosti : Mrkos, Pachl ...
Kuřim, okr.Brno-venkov
Velmi výrazná ochotnická činnost sahající do předválečného období. V 60. letech aktivní divadelní soubor při Domu kultury TOS Kuřim.
- pořádání okresních divadelních přehlídek, vedoucí souboru Vratislav Bič.
Měnín (doplnit do seznamu)
V 50. a 60. letech divadelní soubor SOKOL. Velmi aktivní činnost, účast na divadelních žatvách v Židlochovicích. Zaměřeno převážně na klasický repertoár činoherní a operetní produkce.
Ořechov , okr.Brno-venkov
R.2000 J.K.Tyl/Peška Strakonický dudák, Národní přehlídka Třebíč, delegován na 70. Jiráskův Hronov.

Sobotovice (doplnit do seznamu)
V 50. letech divadelní soubor vyvíjí aktivní činnost. V 60. letech pokusy o obnovení činnosti - školní představení Vyměněná princezna.
Syrovice
Aktivní v 50. letech, později výrazné omezení činnosti.

Újezd u Brna
Velmi aktivní divadelní soubor - inscenace Hrátky s čertem, Jitřní paní, Někdo to rád horké. Kromě uvedených titulů je soubor zaměřený na operety a rovněž na koncertní vystoupení. Vedoucí osobnosti: Jiří Doležal, Jaroslav Jakubec a další.


Unkovice
V 60.- 70. letech pokus o obnovení činnosti divadelního souboru mladých - Vyměněná princezna.

Veverská Bitýška
R.2000 regionální přehlídka Blansko Pelikáni v pustině. Doporučeno na národní přehlídku Třebíč.
Veverské Knínice
Činnost nepravidelně pokračuje do dnešní doby (v 70. letech P.Dostál - Výtečníci - účast na Okresní přehlídce Vojkovice).
Vojkovice
Po r.1945 vzniká bohatá divadelní činnost - SOKOL, Hasiči, ČSM, Osvětová beseda.
Odehrána celá řada her klasického repertoáru: Lucerna, Vojnarka, Kolébka, Psohlavci - účast na Divadelní žatvě Židlochovice, Hrátky s čertem, Jedenácté přikázání, Písně dcery ducha mého, Na letním bytě, Charlyova teta, Dámy a husaři, Slovanské nebe - účast na Okresní přehlídce, Limonádový Joe - krajská přehlídka Spytihněv, Nepokojné hody sv.Kateřiny - okresní přehlídka, Sklep - okresní přehlídka, Hrátky s čertem, Ženský boj, Fidlovačka, Paličova dcera, Plavci na Volze a celá řada dalších.V průběhu 50. a 60. let v průměru 3 inscenace ročně.
V 60. letech organizátor okresní divadelní přehlídky.
V 90. letech omezena činnost divadelního souboru, zrušeno jeviště.
Aktivní práce s dětmi-školní představení Čtverák hastrman, Sněhová královna, Sněhurka a sedm mužíčků, Vyměněná princezna.
Vedoucí osobnosti: Josef Spáčil, Jiří Chromek, Lubomír Spáčil.

Žabčice
V 90.letech obnovení činnosti, divadelní soubor Bez kamen - Jak se čerti ženili - oblastní přehlídka Žďár nad Sázavou, Popelka, příležitostná pásma.
Vedoucí osobnosti: Václav Sajtl, Jarmila Předešlá.
Židlochovice
V textu uváděná divadelní činnost osmiletky a jedenáctiletky 50.-60. léta. Doplnit tituly: Jurák -Pálavský poklad, Kožík - Jak mráz čaroval.
Máte nějaké další informace k tomuto tématu?
Pokud se s námi chcete o ně podělit, zašlete nám je prosím prostřednictvím následujícího formuláře. Formulář slouží pro zasílání faktografických informací pracovníkům databáze. Prosíme, neposílejte vzkazy určené souborům či jednotlivým osobám, nebudou jim doručeny. Neposkytujeme jiné než zveřejněné kontaktní informace. Pokud chcete kontaktovat jednotlivé soubory či organizace, využijte prosím jejich webové stránky.
Vaše jméno:
Váš e-mail:
Informace:
Obrana proti spamu: do této kolonky napiště slovo 'divadlo':