Databáze českého amatérského divadla

Texty: Moravičany, Excerpce pro MČAD 1998-2002

MORAVIČANY o.Šumperk
Počátek činnosti Spolku divadelních ochotníků započal asi kolem roku 1910. Prvním jevištěm a hledištěm bylo Kovářovo humno v Tkanovicích, později sál hostince u Bařinů. V březnu 1921 byla započata za velkého nadšení všech obyvatel obce stavba místní sokolovny a jako první a hlavní akcí bylo uspořádání divadelního představení v prosinci téhož roku. Každoročně se několikrát do roka hrála nová hra , názvy se nedochovaly. O obohacení repertoáru se postarala místní rodačka Anna Vavrdová z Hliníka, která napsala romantickou hru Rytíř z Hradiska, jejíž děj přenesla na opevněný
kopec čnící nad řekou Moravou. Hra měla několik dějství a konec sahal až přes půlnoc. Z režisérů a hlavních činovníků v této době ve spolku působili p.Jílek, Jaroslav Vavrouš, Alois Kamenčák, Stanislav Paták. Činnost byla ukončena okupací v roce 1938.
Po II.svět. válce se ujal režie Jaromír Martinec a až do 70tých let uspořádal řadu kulturních akcí (národopisné slavnosti Pod severní branou Hané) a sehrál řadu her a to i v přírodě - v zahradě doubravského mlýna se hrála Noc na Karlštejně na fotbalovém hřišti Lucerna, na návsi v Doubravici hra Václav Hrobčický z Hrobčic. Spolek hostoval i v jiných obcích jako Řimicích, Dubicku, Jeseníku a jinde. Největšího úspěchu a ocenění se spolku dostalo na celostátní soutěži ochotníků v Jiráskově Hronově, jehož se zúčastnil 2x a z toho jednou vyhrál první cenu se hrou Fidlovačka. Hudební sbor a zpěvy vedl J.Vybíral. Činnost zanikla s ukončením režisérské práce J.Martince a také s celkovou změnou poměrů v kulturním dění. (Smyčková)
Podklady zpracoval starosta TJ Sokol J..Martinec.
Počátek činnosti 10tá léta tohoto století. Jeviště i hlediště humno sedláka Kováře, 1921 otevřena sokolovna. Ten rok první divadelní představení. Každým rokem několik představení - názvy se nedochovaly. Místní občanka Anna Vavrdová napsala romantickou rytířskou hru Rytíř z Hradiska. Hrála se v přírodě na kopci mezi řekou Moravou a obcí. Hra měla tolik dějství, že se její konec protáhl daleko přes půlnoc.
Divadelní činnost do okupace. Po válce" opět Sokol- dlouholetý režisér Jaromír Martinec až do 70tých let. Pro nedostatek místa se hrálo hodně v přírodě: Noc na Karlštejně a Lucerna v zahradě doubravského mlýna a také na fotbalovém hřišti a návsi. Jiráskův Hronov 2x,( prověřit !! nemáme v záznamu) s Fidlovačkou vyhráli 1. cenu (Medlík)
ÚMDOČ 1924: T.j.Sokol
Máte nějaké další informace k tomuto tématu?
Pokud se s námi chcete o ně podělit, zašlete nám je prosím prostřednictvím následujícího formuláře. Formulář slouží pro zasílání faktografických informací pracovníkům databáze. Prosíme, neposílejte vzkazy určené souborům či jednotlivým osobám, nebudou jim doručeny. Neposkytujeme jiné než zveřejněné kontaktní informace. Pokud chcete kontaktovat jednotlivé soubory či organizace, využijte prosím jejich webové stránky.
Vaše jméno:
Váš e-mail:
Informace:
Obrana proti spamu: do této kolonky napiště slovo 'divadlo':