Databáze českého amatérského divadla

Texty: Lomnička, excerpce pro MČAD 1998–2002

LOMNIČKA m. č. obce Plasy o. Plzeň-sever
1920 postavení školy, založení místní osvětové komise (MOK), divadla – loutkové, dětské i s dospělými.V nové školní budově se zřídila stálá "osvětová síň MOK", pořízeno stálé jeviště. Pro první ochotnické představení zapůjčili hasiči z Plání kolem r. 1918–1920 celé jeviště. Divadelní činnost v Lomničce zapustila trvalé kořeny. Tři až čtyři premiéry do roka pak získaly během let "Divadlu MOK Lomnička" popularitu.
Od 1923 ochotnický spolek při místní osvětové komisi (Svobodová)

Program divadelního představení Mikuláš Dačický z Heslova 1939, program div. představení Rybnikář Kuba Lomnička 1939, program divadla Pan Grunfeld a strašidla.

Holec, P.: Počátky divadelní činnosti na Kralovicku po svět. válce, Vlast. sb. VI, s. 77 M Mariánská Týnice
1920–1940 ochotnické hnutí spojeno se jménem učitele Pavla Holce, který tady nejen pravidelně nacvičoval divadla a řídil kulturní život, ale působil jako okresní referent pro divadlo při Okresní kulturní komisi, jako kritik ochotnických představení v tisku aj. (Svobodová)

Ochotníci v Lomničce. 60 let ochotnického divadla v Lomničce. Rozvoj, 17, 1987, 29. X. č. 43, s. 3.
Strojopis pro Místopis 1998, OkÚ kult., SOkA Plasy.
Místní osvětová komise připravovala divadelní představení, loutková i s dětmi.
OSM a půl století v plaské kotlině. Kap. Divadlo ve škole.
Plasy, b.n. 1997. kART
Máte nějaké další informace k tomuto tématu?
Pokud se s námi chcete o ně podělit, zašlete nám je prosím prostřednictvím následujícího formuláře. Formulář slouží pro zasílání faktografických informací pracovníkům databáze. Prosíme, neposílejte vzkazy určené souborům či jednotlivým osobám, nebudou jim doručeny. Neposkytujeme jiné než zveřejněné kontaktní informace. Pokud chcete kontaktovat jednotlivé soubory či organizace, využijte prosím jejich webové stránky.
Vaše jméno:
Váš e-mail:
Informace:
Obrana proti spamu: do této kolonky napiště slovo 'divadlo':