Databáze českého amatérského divadla

Texty: Lískovec, excerpce pro MČAD 1998

LÍSKOVEC (Frýdek-Místek 4) m. č. obce Frýdek-Místek o. Frýdek-Místek
Divadelní život v obci se začal rozvíjet po vzniku ČSR v r. 1918. Prakticky všechny spolky, které v obci existovaly, vyvíjely také aktivity v oblasti divadla: TJ Orel, Sbor dobrovolných hasičů, TJ Sokol (od 1931), obecní škola, potravinový spolek Budoucnost, něm. spolek ATUS, při KSČ, Jednota proletářské tělovýchovy. Významné osobnosti: Eduard Klajman (TJ Orel), Emil Stibor (Hasiči), Karel Stříž (Sokol). Každý spolek nastudoval 2 až 3 hry ročně, které uváděl v místních hostincích “U Fabíka“ a “U Boháče“ (později “U Gureckého“). V době okupace byla divadelní činnost utlumena. Jsou pouze známá představení mládežnického divadla při Národním souručenství. Krátké oživení nastalo v letech 1945-1948. Teprve v r. 1950 vzniká v obci Divadelní kroužek ROH pod patronací Válcoven plechů, vůdčí osobnosti: Oldřich Klimša, Štikel, Stanislava Horylová. V těchto letech provozoval divadelní činnost i mládežnický soubor pod hlavičkou SČM a soubor při místním svazu požární ochrany. Aktivity obou souborů končí v polovině 6O. let. Později zde už žádný divadelní soubor nepůsobil pravidelně, pouze občas (70. a 80. léta) nastudovali hru místní učitelé s dětmi ZŠ. (Krulikovský)
Čilý divadelní život v obci se začal rozvíjet po vzniku ČSR v roce 1918. Prakticky všechny spolky, které v obci existovaly, vyvíjely aktivitu i v oblasti divadla - TJ Orel, TJ Sokol, Sbor dobrovolných hasičů, Potravinový spolek Budoucnost, německý spolek ATUS, KSČ, Jednota proletářské tělovýchovy a také škola. Významnou osobností divadla byl Eduard Klajman (TJ Orel), Emil Stibor (Hasiči),Karel Stříž (TJ Sokol). Každý spolek nastudoval dvě až tři hry ročně, které uváděl v místních hostincích U Fabíka nebo U Boháče (později U Gureckého).Soubory hrály jak klasické činohry, tak také operety, ale i hry pro děti. V době okupace byla divadelní činnost utlumena. Z té doby jsou známa pouze představení mládežnického divadla při Národním souručenství, které se scházelo pod vedením učitele Ferdinanda Mrózka. Ke krátkému oživení došlo v letech 1945 - 1948. Ale až v roce 1950 vzniká v obci nový Divadelní kroužek ROH pod patronací Válcoven plechu, jehož vůdčími osobnostmi byli: Oldřich Klimša ( v letech 1950-1958), učitel Štíhel (1958-1961), Stanislava Horylová (1961-1962). V těchto letech provozoval divadelní činnost také mládežnický soubor pod hlavičkou SČM a soubor při místním svazu požární ochrany (do 60. let).V pozdějších letech zde nepůsobil již žádný soubor pravidelně, jen místní učitelé nastudovali několik her se svými žáky. (Sobek, Michna)1955 nastudoval DO ZK Na letním bytě. /JM/
OD1956/3,s.57.
Máte nějaké další informace k tomuto tématu?
Pokud se s námi chcete o ně podělit, zašlete nám je prosím prostřednictvím následujícího formuláře. Formulář slouží pro zasílání faktografických informací pracovníkům databáze. Prosíme, neposílejte vzkazy určené souborům či jednotlivým osobám, nebudou jim doručeny. Neposkytujeme jiné než zveřejněné kontaktní informace. Pokud chcete kontaktovat jednotlivé soubory či organizace, využijte prosím jejich webové stránky.
Vaše jméno:
Váš e-mail:
Informace:
Obrana proti spamu: do této kolonky napiště slovo 'divadlo':