Databáze českého amatérského divadla

Texty: Informace o oponě a malovaných prospektech 2005

Opona 280 x 500 cm a 4 oboustranné zadní prospekty o rozměrech 290 x 600 cm včetně příslušných bočních kulis byly namalovány pro bozkovské divadlo v letech 1901 – 1902. Na oponě je zachycen motiv z opony Národního divadla. Zadní prospekty jsou na téma 1) žalář-královská síň, 2) krajina-les, 3) náves-divoká krajina a 4) zámecký park-město.

Malbu provedl Jan LEV (1874-1935) z Hrabačova (Jilemnice). Za dílo byla sjednána odměna 110 až 115 zlatých. Není známo jaká cena byla skutečně zaplacena. Do roku 1922 byla opona využívána na provizorním rozkládacím jevišti. Poté bylo vybudováno stále větší jeviště a opona musela být zvětšena o 1 m na šířku. Okraje opony domaloval malíř Otahal z Držkova. Malovaná opona se využívala až do roku 1971, kdy byla sokolovna rekonstruována a vzniklo v ní mnohem vetší a vyšší proscénium. Od této doby je opona sbalena a uložena v divadelním skladu. Opona je v poměrně dobrém stavu pouze spodní a horní okraje jsou výrazněji poškozeny. Malované zadní prospekty jsou rovněž v dobrém stavu a občas se používají při inscenaci pohádek.

O restaurování případně dalším využití opony se dosud nerozhodlo.


„LEV Jan (1874-1935) – malíř, jeho nadějný nástup na pražskou Malířskou akademii do speciálky Maxe Piknera zakrátko zmařily neutěšené hmotné poměry rodiny a přinutily ho k návratu domů. I tak se dokázal na Jilemnicku prosadit jako vyhledávaný umělec. Jeho malby dodnes zdobí stěny hlavního sálu bývalé občanské záložny, dívčí školy a městské spořitelny“. pozn. v Jilemnici
Jan Luštinec (2000): Jilemnice, historická zastavení., s.193, Jilemnice
Zpracoval:
Vratislav Ouhrabka
vedoucí Divadelního souboru Sokol Bozkov
512 13 Bozkov 208
tel: 481 682 127
E-mail: vratislav.ouh@cmail.cz
Máte nějaké další informace k tomuto tématu?
Pokud se s námi chcete o ně podělit, zašlete nám je prosím prostřednictvím následujícího formuláře. Formulář slouží pro zasílání faktografických informací pracovníkům databáze. Prosíme, neposílejte vzkazy určené souborům či jednotlivým osobám, nebudou jim doručeny. Neposkytujeme jiné než zveřejněné kontaktní informace. Pokud chcete kontaktovat jednotlivé soubory či organizace, využijte prosím jejich webové stránky.
Vaše jméno:
Váš e-mail:
Informace:
Obrana proti spamu: do této kolonky napiště slovo 'divadlo':