Databáze českého amatérského divadla

Texty: SMYČKOVÁ, Naděžda: Organizace aktivit amatérského divadla v okrese Šumperk. Rkp. pro MČAD 1998. 21 s.

Naděžda Smyčková:

Organizace aktivit amatérského divadla v okrese Šumperk

V 60tých letech po založení Osvětového domu v Šumperku, později Okresního kulturního střediska v Šumperku (Mgr.H.Novotná, Mgr.H.Nováková), byly každoročně pořádány touto organizací okresní přehlídky ochotnického divadla, které se konaly v Dubicku, Lošticích, Loučné nad Desnou, Postřelmově, Rudě nad Moravou, Starém Městě p.S., výjimečně v Šumperku např. 1991, Hanušovicích (tam zejména přehlídky dětského divadla), Jeseníku (zejména v letech 1992 až 1995) a Zábřeh, kde jsou pořádány od roku 1996.
Při OKS Šumperk pracoval okresní poradní sbor, který se podílel na přípravě okresních přehlídek a odborných seminářů, poskytoval metodické konzultace dle potřeby, vznášel návrhy a připomínky např. k nákupu divadelních her do stále rozšiřované knihovny, na ocenění udělovaná co tři roky na okresních konferencích amatérského divadla "Zlatý Tyl", které například získali : Pasovský, Medlík, Žák, Singer, Pavlas, Zdráhal, Weiserová, Weiser. Činnost OKS byla k 1.6.1991 ukončena.
Pořádání přehlídek oblastního charakteru (od 1992 již dva samostatné okresy Šumperk a Jeseník) se ujal referát kultury OkÚ Šumperk a od roku 1997 referát regionálního rozvoje OkÚ Šumperk, úsek kultury. Ten rovněž docílil toho, že bylo vytvořeno nové severomoravské regionální centrum ochotnického divadla okresů Šumperk, Jeseník, Bruntál a Opava a že je od roku 1999 pořádána regionální přehlídka v Jeseníku s právem nominace do ústředního kola soutěže Divadelní Třebíč.


Z materiálu pro MČAD 1999.
Máte nějaké další informace k tomuto tématu?
Pokud se s námi chcete o ně podělit, zašlete nám je prosím prostřednictvím následujícího formuláře. Formulář slouží pro zasílání faktografických informací pracovníkům databáze. Prosíme, neposílejte vzkazy určené souborům či jednotlivým osobám, nebudou jim doručeny. Neposkytujeme jiné než zveřejněné kontaktní informace. Pokud chcete kontaktovat jednotlivé soubory či organizace, využijte prosím jejich webové stránky.
Vaše jméno:
Váš e-mail:
Informace:
Obrana proti spamu: do této kolonky napiště slovo 'divadlo':