Databáze českého amatérského divadla

Texty: Hlinsko, excerpce pro MČAD 1998-2002

HLINSKO o.Přerov
1902 zal. čtenářský spolek Svornost. Patrně zde 1903 počátek zkušeností ochotníků. 1918 představení Bez požehnání. Kolem 1920 vybudování jeviště, nácvik divadelních her. 1928 - 1939 sehrána řada her, až 6 ročně. 1934 i Katolická omladina a Jednota republikánského dorostu. V repertoáru souborů skoro výlučně zábavné kusy, činohra a hry se zpěvy, ale i Závěť. Během německé okupace podobný repertoár, hlavně hry se zpěvy a opereta /Hospůdka u přístavu/. Podobná ochotnická aktivita ve Lhotě a v Kladníkách, společně dohadované termíny. Hrálo se v sále hostince. 1945 intenzívnější činnost, repertoár podobný. Neúspěch u mladého obecenstva ale v zápětí činnost ochotníků ukončil. Pokus o obnovení /ČSM/ se nezdařil. 1950 opět pokus o obnovení ochotnického divadla v přírodě /Oblaka/. Jednou z posledních představení Pohádka o Honzovi a princezně Zlatovlásce /žáci místní školy/. Vliv televize historii ochotníků uzavřel. /JM/
DOHNAL, Alois: Ochotnické divadlo a lidoví muzikanti v Hlinsku na lipenském Záhoří. Lidová kultura na Hané. Sborník příspěvků ze IV.odborné konference 22.-23.11.1995. Vydalo Vlastivědné muzeum v Olomouci a Vlastivědná společnost muzejní v Olomouci v roce 1996. 7 str. Zde též o ochotnickém divadle Sušice, Lhota, Kladníky, Lipník n.Bečvou, Soběchleby, Nové Dvory soupis další literatury.
Máte nějaké další informace k tomuto tématu?
Pokud se s námi chcete o ně podělit, zašlete nám je prosím prostřednictvím následujícího formuláře. Formulář slouží pro zasílání faktografických informací pracovníkům databáze. Prosíme, neposílejte vzkazy určené souborům či jednotlivým osobám, nebudou jim doručeny. Neposkytujeme jiné než zveřejněné kontaktní informace. Pokud chcete kontaktovat jednotlivé soubory či organizace, využijte prosím jejich webové stránky.
Vaše jméno:
Váš e-mail:
Informace:
Obrana proti spamu: do této kolonky napiště slovo 'divadlo':