Databáze českého amatérského divadla
Texty: MICHNA: VII.část
IV. Závěr
V této práci se dle názoru autora podařilo podat komplexnější pohled na vývoj ochotnických aktivit v regionu – seskupit roztříštěné informace k této problematice, na konkrétních případech ukázat problémy a úskalí jejich počátků, rozčlenit jednotlivé aktivity podle uvedených typů a takto získané informace poté v rámci regionu zobecnit apod.
Nejde a nemůže jít o úplné vyčerpání problematiky. Práce byla zaměřena převážně na historický vývoj ochotnického divadla, v pozadí zůstala otevřená témata – např. podrobnější a vědečtější pohled divadelního historika na uměleckou úroveň repertoáru. Úskalím práce bylo nepříliš velké množství přímých pramenů. Autor musel rovněž používat značné množství pramenů, jejíž výpovědní hodnota měla pravděpodobnostní charakter. Tato poznámka se týká informací získaných z úředních žádostí o povolování divadelních představení, přičemž ve většině případů nebylo možno zjistit, zdali se představení skutečně pořádalo. Přesto lze předpokládat , že procento takto získaných problematických informací je velice nízké, a nemohlo tudíž závěry výrazně ovlivnit.
***
V obecné části se podařilo i v tomto regionu prokázat vazbu „národně-buditelských“ snah na počátky ochotnických aktivit, vliv kočovných společností při tvorbě vhodných podmínek pro ochotnické divadlo (prezentovat mnohdy neznalému obecenstvu divadelní kulturu a usnadnit tak půdu nastupujícím ochotníkům). Na konkrétních případech ukázat pozadí fungování hereckých souborů, typově je rozdělit a regionálně zobecnit.
V třetí – místopisné – části se podařilo heslovitě vylíčit počátky a vývoj ochotnických aktivit v 32 obcích severovýchodní Moravy.
Děkuji vedoucímu mé práce prof. PhDr. Milanu Myškovi, DrSc za jeho podněty, které mi pomohly při metodickém postupu a při formulaci struktury práce.
Ve Frýdku-Místku dne 6. dubna 2000
Prohlašuji, že jsem tuto diplomovou práci vypracoval samostatně a uvedl v ní veškerou literaturu a ostatní zdroje, které jsem použil.
Ve Frýdku-Místku dne 6. dubna 2000
Seznam použitých zkratek
aj. a jiný
AM Archív města (fond či instituce)
atd. a tak dále
č. číslo
č.p. číslo popisné
čsl. československý
dem. demokratický
div. divadelní
dl. dlouhý
dram. dramatický
DTJ Dělnická tělovýchovná jednota
hl., hlub. hluboký
host. hostinec
i.č. inventární číslo
k. kartón
kat. katolický
kom. komunistický
křesť. křesťanský
lid. lidový
MM Matice místecká
náb. náboženský
nár. národní
ND Národní dům
NJ Národní jednota
OB Občanská beseda
obch. obchodní
odbor. odborový
ochot. ochotnický
okr. okres, okresní
Orel Jednota čsl. Orla
org. organizace
OÚ Okresní úřad
poh. pohádkový
pol. politický
pozn. poznámka
rozhl. rozhlas
SDH Sbor dobrovolných hasičů (různé variace názvu)
soc. sociální (též socialistický u strany národně socialistické)
SOkA Státní okresní archív
str. strana
šir. široký
TJ tělovýchovná jednota
tzv. tak zvaný
ul. ulice
vlast. vlastenecký
vys. vysoký
zal. založený
živn. živnostenský
DDO Družstvo českých divadelních ochotníků (Místek)
JDO Jednota divadelních ochotníků (Brušperk a Frenštát p. R.)
SDO Sdružení divadelních ochotníků pro Místek, Frýdek a okolí
Související Geografické celky
Máte nějaké další informace k tomuto tématu?
Pokud se s námi chcete o ně podělit, zašlete nám je prosím prostřednictvím následujícího formuláře. Formulář slouží pro zasílání faktografických informací pracovníkům databáze.
Prosíme, neposílejte vzkazy určené souborům či jednotlivým osobám, nebudou jim doručeny. Neposkytujeme jiné než zveřejněné kontaktní informace. Pokud chcete kontaktovat jednotlivé soubory či organizace, využijte prosím jejich webové stránky.