Databáze českého amatérského divadla
Texty: DRTINA, Michal: Soubor Na židli slaví na Dlaskově statku. AS 18.9.2023.
Soubor Na židli slaví na Dlaskově statku
LS Na Židli Turnov slaví 45. výročí Autor: archiv organizátorů akce
V sobotu 23. září od 9 hodin se bude na Dlaskově statku v Dolánkách u Turnova konat Svatováclavské posvícení spojené s Loutkářskou poutí, která je oslavou 45. výročí založení Loutkářského souboru Na Židli z Turnova.
Loutkové
Krátce o souboru Na židli
Loutkářský soubor Na židli z Turnova patří mezi velmi aktivní loutkářské soubory už od svého vzniku v roce 1978. Po peripetiích s různými zřizovateli byl od roku 2002 občanským sdružením a od roku 2014 funguje jako zapsaný spolek. V současné době hraje pravidelně pro veřejnost v Turnově, ale i na mnoha zájezdech na přehlídkách a festivalech nejen ve východních Čechách. K jeho pravidelným aktivitám patří organizování krajské postupové přehlídky Turnovský drahokam. Tu soubor uspořádal v letošním roce už po třiatřicáté. K pravidelným akcím patří například i prázdninové loutkářské neděle ve spolupráci s Muzeem Českého Ráje, s podporou Města Turnov také prázdninové První loutkářské železniční divadlo a mnoho dalších akcí. Od roku 1990 vede soubor Petr Záruba. Ten v inscenacích uplatňuje skrze loutková představení svůj specifický pohled na svět. Hry upravuje a adaptuje pro podmínky souboru, výtvarně vkusně je pojednává a herecky je obdařuje laskavým humorným nadhledem. V jeho inscenacích se vždy „o něco“ hraje. Tento pravověrný loutkář, hovořící ve svých hrách živým divadelním jazykem je od roku 2004 členem odborné rady ARTAMA pro amatérské loutkářství.
V sobotu 23. září se bude na Dlaskově statku konat Svatováclavské posvícení spojené s Loutkářskou poutí, která je oslavou 45. výročí založení Loutkářského souboru Na Židli z Turnova a redakce přeje souboru mnoho zdaru do dalších let.
Více o souboru se dozvíte v Databázi českého amatérského divadla
O Svatováclavském posvícení a Loutkářské pouti na Dlaskově statku
Svatováclavské posvícení je již tradiční slavností, která se dříve konala u příležitosti posvěcení místního kostela nebo svátku jeho patrona. Posvícení však nemělo pouze tento význam. Obyvatelé venkova o posvícení zároveň oslavovali ukončení hlavní sklizně. Tomu také odpovídaly i přípravy na tento svátek. Bylo třeba vyzdobit místní kostel, upravit náves a místa pro tanec, uklidit v hospodářských staveních, nachystat nové sváteční oblečení. K posvícenským hostinám se zvali příbuzní, sousedé, domácí i přespolní. Tradiční lidové posvícení ještě v 19. století představovalo nejméně třídenní zábavu, která každý večer vrcholila taneční zábavou v místní hospodě. V neděli se obvykle konala taneční zábava pro mládež, která se často protáhla až do rána, někdy dokonce až do pondělního dopoledne.
V pondělí bývala na návsi pouť, po níž večer následovala další taneční zábava, které se říkalo „zlatá hodinka“. Ta byla spojená se vzpomínkou na zemřelé. Účastnili se jí všichni osadníci a trvala tak dlouho, dokud hořela svíce zapálená při prvním tanečním kousku. Poslední taneční zábava, tzv. „Sousedská“, se odehrávala v úterý. Ta bývala určená hlavně pro „starší“. Proto při ní hrávala pomalejší hudba. Posvícení také bylo svátkem, při kterém se více než kdy jindy dostávali obyvatelé venkova do kontaktů s okolním světem. Do obce přijížděli se svým zbožím podomní kramáři, perníkáři a cukráři, písničkáři, komedianti i loutkáři, na návsi vystupovali kočovní artisté se svými čísly.
Chcete-li se spolu s námi vrátit do dob, kdy se podobné slavnosti u nás odehrávaly, přijďte na Dlaskův statek. V jeho expozici budete mít možnost nahlédnout do světnice, komory i dalších prostor, ve kterých probíhaly přípravy na posvícenskou hostinu, v dílně si spolu s našimi děvečkami upečete posvícenský koláč. Vyrobíte si také některý ze zvykoslovných předmětů, spojených s oslavou sklizně či pouti. Dvůr Dlaskova statku pak ožije řemeslným jarmarkem, kde najdete krásné i praktické výrobky, dobroty z masa i těsta a také různé pamlsky. Na pódiu vystoupí, tak jako tomu bývalo kdysi, komedianti a loutkáři. A to, jak se dříve v hospodách o posvícení muzicírovalo, zpívalo a tancovalo, uvidíte v podání folklórního souboru Horal z Vrchlabí.
Program
10.30 LS Čmukaři Turnov, Čert to vzal (od 3 let)
11.30 LS Na Židli Turnov, Červená Karkulka (od 3 let)
12.30 Folklórní soubor Horal z Vrchlabí, Písně o lásce
13.00 JenTakBand, blues-jazz Liberec
13.30 Lidový loutkář Jiří Polehňa Hradec Králové, Jak šel Slávek do světa (od 4 let)
14.00 Folklórní soubor Horal z Vrchlabí, Řemeslnické písně
14.30 LD Spojáček Liberec, O zakleté labuti (od 4 let)
15:00 JenTakBand, blues-jazz Liberec
15.30 LD Maminy Jaroměř, Rumplcák a princeznička (od 3 let)
16.00 JenTakBand, blues-jazz Liberec
16.30 LS Vozichet Jablonec nad Nisou, Ruda Hancvencl, V jednom lese, v jednom domku(od 8 let)
Změna programu vyhrazena
Řemeslné dílny pro děti
Pečení posvícenského koláče a výroba dožínkového věnce
Tradiční jarmark a občerstvení.
Vstupné: dospělí 100 / děti a senioři 50 / rodina 230 Kč
Autor: Michal Drtina
Přílohy:
Posviceni-a-Loutkarska-pout-scaled-gkxez
narodni-informacni-a-poradenske-stredisko-pro-kulturu-z8543
Máte nějaké další informace k tomuto tématu?
Pokud se s námi chcete o ně podělit, zašlete nám je prosím prostřednictvím následujícího formuláře. Formulář slouží pro zasílání faktografických informací pracovníkům databáze.
Prosíme, neposílejte vzkazy určené souborům či jednotlivým osobám, nebudou jim doručeny. Neposkytujeme jiné než zveřejněné kontaktní informace. Pokud chcete kontaktovat jednotlivé soubory či organizace, využijte prosím jejich webové stránky.