Databáze českého amatérského divadla
Texty: VRCHOVSKÝ, Ladislav: Experis 2023 (program, recenze, výsledky). AS 16.4.2023.
Experis 2023
Krajská postupová přehlídka mladých a experimentujících divadel proběhla 1. dubna v Ostravě. Soutěže o postup na národní přehlídky Mladá scéna Ústí nad Orlicí a Šrámkův Písek se zúčastnilo celkem šest kolektivů.
Činoherní | Experimentální | Krajské postupové přehlídky | Soubory | Studentské
Divadelní soubor Tajfun z Ostravy, který v roce 1992 založili studenti ostravského Matičního gymnázia, a který v několika posledních letech dosáhl velkých úspěchů (2018 – Pyreneje, doporučení na Šrámkův Písek, 2020 – Čekání na Gellnera, náhradník na CP Šrámkův Písek, doporučení na CP Jiráskův Hronov), tentokrát odehrál autorskou inscenaci Kanárek. Příběh o průběhu jednání poroty nejmenované hudební soutěže, která hlasuje o tom, která kapela či zpěvák zvítězí, zaujal laické i odborné publikum kvalitním dramatickým textem, režijně uchopeným s cílem dosáhnout napínavé podívané, což se povedlo. Spolu s výbornými hereckými výkony to byl jeden z vrcholů přehlídky.
Stará aréna Ostrava předvedla improvizační divadlo nevalné úrovně. Nicméně po informaci, že skupinka mladých herců, provozujícím pravidelně improshow v ostravském vícežánrovém klubu Stará aréna, vyhověla prosbě organizátorů a vystoupila s náhradníkem, který poprvé a také naposled doplnil chybějícího člena souboru, bylo představení oceněno diváky vděčným potleskem.
Soubor ZUŠ Alfréda Radoka Valašské Meziříčí přijel s inscenací mysteriózní hry Vojtěcha Štěpánka Nevím. Příběh dvou žen, které v blíže neurčeném prostoru čekají na smrt poté, co se jedna ocitla v kómatu po dopravní nehodě a je navíc těhotná, a druhá čeká, jestli se její pokus o sebevraždu podaří či nikoliv, upravila herečka a pedagožka valašskomeziříčské ZUŠ Lenka Sedláčková do dialogu zaměřeného na cenu lidského života a odpovědnosti ženy za otěhotnění i rozhodnutí, zdali dojde k přivedení nově narozeného dítěte na svět či nikoliv. Představení nabídlo kvalitní a věrohodné herecké výkony, a navíc posloužilo v debatě s odbornou porotou ki k otevření otázky o smyslu práce pedagoga dramatického oddělení ZUŠ v oblasti rozvoje kvality osobnosti u žáků ve věku dospívající mládeže. To, jak Lenka Sedláčková upravila autorův text, bylo dokladem pochopení, že zaměření na rozvíjení interpretačních schopností a vlastní lidské osobnosti je hlavním úkolem dramatických oborů Základních uměleckých škol.
Zajímavostí letošní přehlídky Experis se stala skutečnost, že dalším představením byla inscenace téže hry Vojtěcha Štěpánka Nevím ve zpracování divadelního souboru A na druhou. V režii Jiřího Krupicy odehrály své v role v inscenaci Aneta Berger, Andrea Kovářová. Obě herečky zaujaly nejen velmi dobrými výkony, ale také tím, že společně s režisérem předvedly divákům zosobnění typických teenagerek i mladých neplánovaně těhotných žen dnešní doby.
Divadelní soubor ZUŠ Sokolská z Ostravy vystoupil s inscenací hry C. Goldoniho Poprask na laguně. Vrcholné dílo Goldoniho divadelní reformy, která posunula komedii dell´arte k charakterové komedii, bylo v tomto případě uchopeno v žánru psychologicko-realistické činohry. Představení bylo ukázkou toho, čím by se PEDAGOGOVÉ na ZUŠ zabývat neměli. Nastudování inscenace hry napsané pro dospělé herce opravdu není vhodným vyplněním hodin dramatické výchovy žáků ve věku do patnácti let. Až na několik skutečně velmi talentovaných dětí byla k vidění spíše neveselá podívaná na snahu ukázat rodičům, čím se jejich ratolesti v hodinách strávených v „dramaťáku“ zabývají.
Divadelní soubor Divoši ZUŠ Karviná si pro své soutěžní představení vybral úpravu románu F. Backmana Muž jménem Ove od Petry Severinové. Uprostřed hrací plochy stojí dřevěný klasický věšák. Na věšáku visí světlehnědé pánské sako. Na začátku k zadní stěně hrací plochy nastoupí všichni členové DS Divoši oblečeni do černých trikotů, a společně unisono řeknou název hry: Muž jménem OVE. Jeden z nich si pak obleče Oveho sako a pokračuje: Muž jménem OVE každé ráno vychází na svou pravidelnou procházku …, a začíná první z řady samostatných scénických obrazů, při kterých se v Oveho saku představí všichni Divoši. Společně postupně odhalují příběh o překvapivém přátelství, toulavé kočce, a prastarém umění řídit. Příběh, který od začátku promění všechny, kdo se s Ovem dostanou do styku. V provedení karvinských Divochů pod režijním vedením Lucie Semančíkové jde sice o mírně zdlouhavé představení, kterému však schází jen dramaturgická zestručňující úprava, zachovávající vše podstatné a potřebné pro závěrečné sdělení inscenace. Až na tuto rezervu je celé představení vedeno v duchu originální poetiky vystavěné na postupech netradičních divadel, pracujících s prvky pohybového, výtvarného, poetického i činoherního divadla. Výsledek je generační výpovědí o tom, co je pro život prožívaný ve štěstí a v pohodě v mládí i ve stáří důležité.
Odborná porota přehlídky Experis 2023 ve složení Petr Váša, Václav Klemens a Ladislav Vrchovský udělila diplom za herecký výkon v inscenaci hry Nevím Anetě Berger a Andree Kovářové a doporučila do programu národní přehlídky Šrámkův Písek soubor Tajfun s inscenací hry Kanárek. Dalšími doporučenými k postupu, tentokrát na Mladou scénu v Ústí nad Orlicí, se staly divadelní soubory ZUŠ Alfréda Radoka s inscenací hry Nevím, a Divoši ZUŠ Karviná s inscenací Muž jménem Ove.
Autor: Ladislav Vrchovský
Související Ročníky přehlídek
Máte nějaké další informace k tomuto tématu?
Pokud se s námi chcete o ně podělit, zašlete nám je prosím prostřednictvím následujícího formuláře. Formulář slouží pro zasílání faktografických informací pracovníkům databáze.
Prosíme, neposílejte vzkazy určené souborům či jednotlivým osobám, nebudou jim doručeny. Neposkytujeme jiné než zveřejněné kontaktní informace. Pokud chcete kontaktovat jednotlivé soubory či organizace, využijte prosím jejich webové stránky.