Databáze českého amatérského divadla
Texty: BENDA, Ondřej; FRYDRYCH, Lukáš. Jak s divadlem začínal Ondřej Benda? Online. Divadelník.cz 19. 5. 2021
Jak s divadlem začínal Ondřej Benda?
Jaká byla cesta k divadlu toho či onoho divadelníka? Nás to zajímá a věříme, že i vás! A proto vám v této rubrice postupně představíme (námi či přímo vámi) vybrané herce, režiséry, vedoucí souborů i techniky z řad ochotníků a posvítíme si na jejich divadelní začátek. Pojďte společně s námi vystoupit ze své „divadelní bubliny“ a odhalit nejrůznější cesty, které přivedly k divadlu nadšence v rámci celé České republiky. Každý příběh je originál.
„Nevyzpytatelné jsou cesty osudu. Vždy nás ale dovede tam, kam dojít máme!“ — autor neznámý.
Pro druhý příspěvek jsme oslovili Ondřeje Bendu.
Ondřej Benda, ŠAMU Štítina, herec, režisér
Jak s divadlem začínal?
Divadlo jsem začal hrát s mými rodiči a sourozenci v roce 1989, táta se totiž rozhodl, že připraví dětské divadlo. Jednalo se o inscenaci Z pekla štěstí, kde jsem ztvárnil roli Kulihráška. Hlavní roli hrál tenkrát Honza Kaštovský, který je teď profi herec, hraje v mnoha muzikálech po celé republice. S monologem z této pohádky jsem objel mnoho recitačních soutěží. Pak byl takříkajíc divadelní klid, navázali jsme v roce 2000, kdy jsme s bráchou vytvořili několik zdařilých výstupů v programu Štítinské Mládenecké. Tehdy se jednalo o jubilejní 150. ročník této akce, mimochodem druhé nejstarší tradice v Česku. Letos nás čeká již 171. Mládenecká. Vzhledem k tomu, že se program hodně líbil, tak se lidé ve Štítině spojili kolem mého otce a přesvědčili ho, aby zrežíroval divadelní hru.
O rok později měla premiéru naše Neseriózní komedie a vznikl obnovený amatérský soubor. Další rok jsme inscenovali S tvojí dcerou ne a zvolili jsme si jméno ŠAMU, tedy Štítinská akademie múzických umění. No a pak už to šlo rychle. Vytvořili jsme krajskou postupovou přehlídku Štivadlo a každý rok jsme nazkoušeli minimálně jednu inscenaci. Mnohokrát jsme postoupili na Národní přehlídku ve Vysokém nad Jizerou a byli jsme i několikrát nominovaní na Jiráskův Hronov. O ŠAMU natáčela dokument i Česká televize do pořadu Náš venkov.
Od roku 2018 jsem začal pomáhat ochotníkům z divadelního spolku DiVOch (Divadlo Vřesinských Ochotníků). Společně jsme již vytvořili tři inscenace a další právě připravujeme. Musím říci, že se mi velmi líbí jejich parta a jejich nadšení. Navíc je u každé nové inscenace vidět obrovský posun po technické i herecké stránce. DiVOch nyní prochází evolucí, kterou ŠAMU prošla před dvaceti lety, ale s tím rozdílem, že jim mohu pomáhat, aby se dříve dostali mezi nejlepší soubory v Moravskoslezské oblasti. Je to sice práce, ale také velká radost.
Rodinná tradice
Naše rodina se divadlu věnuje již několik generací. Můj otec hrál štítinské divadlo v sedmdesátých letech, ale prateta, prastrýc a prababička hráli divadlo už od dob první republiky. Moji dva synové jsou členy operního studia a hrají ve Slezském divadle Opava. Smějí se mi, že oni mají profesionální smlouvy, ale já, jako amatér, si musím stěhovat kulisy sám. Se syny jsem si i zahrál v autorském muzikálu Vašík a prasátka aneb Dvořák naruby. Je to fajn zkušenost, ale přiznám se, že zazpívat jednu píseň je pro mě horší než odehrát monodrama.
Ve zmíněném Slezském divadlem Opava jsem v mnoha operách a operetách statoval od roku 1994 po celou dobu mých středoškolských studií.
Režisérské duo Benda a Benda
Když vznikalo ŠAMU, tak jsme museli nově poskládat celý kolektiv a soubor. Ze začátku jsem já hrál a táta režíroval. Pak jsme chvíli režírovali společně, až jsem jednou tátu obsadil, takže jsme hráli oba dva a já režíroval. Musím se přiznat, že se mi nejvíce líbí, když oficiálně režíruje otec, tedy když „odmaká“ tu nejtěžší práci, vše zorganizuje a zaučí nováčky. Já si svou postavu vytvořím sám a celou hru pak doladím. Takto to u nás funguje už léta. Jeden kolega ze souboru to v televizním rozhovoru popsal: „Když režíruje pan Benda mladší, tak do toho nesmí nikdo kecat a když režíruje pan Benda starší, tak do toho nesmí nikdo kecat, kromě pana Bendy mladšího, který do toho kecá pořád.“
Ondřej Benda
Ondřej Benda je herec a režisér, mimo divadelní svět strojní inženýr, ekonom a právník. Jako kluk vyrůstal ve Štítině, nyní žije se svou rodinou ve Velkých Hošticích. Jeho domovskou divadelní scénou je ŠAMU – Štítinská akademie múzických umění, působí také v Divadle Vřesinských ochotníků a hostuje v Dětském operním studiu Slezského divadla. Předsedá Svazu českých divadelních ochotníků Moravskoslezského kraje. Tuto oblast SČDO zakládal spolu se svým tátou Václavem Bendou, Dušanem Zakopalem a Láďou Vrchovským.
Se souborem ŠAMU se od roku 2002 podílí na přípravách a realizaci Štivadla, soutěžní přehlídky venkovských souborů s postupem do Vysokého nad Jizerou. Právě tady, na Krakonošově divadelním podzimu, jsou pravidelnými hosty a účastníky. Ondřej Benda měl být v roce 2020 tajemníkem poroty KDP, přehlídka byla ovšem kvůli vládním opatřením zrušená, tuto úlohu si tedy zopakuje letos na přelomu září a října.
BENDA, Ondřej; FRYDRYCH, Lukáš. Jak s divadlem začínal Ondřej Benda? Online. Divadelník.cz 19. 5. 2021. Dostupné z: https://divadelnik.cz/jak-s-divadlem-zacinal-ondrej-benda/ [cit. 2024-08-26]
Související Osobnosti
- BENDA, Ondřej, Ing., Mgr., MBA, Štítina, působ. v Štítina, Opava, Vřesina
- FRYDRYCH, Lukáš, Mgr., působ. v Jablonec nad Nisou, Desná, Josefův Důl
Máte nějaké další informace k tomuto tématu?
Pokud se s námi chcete o ně podělit, zašlete nám je prosím prostřednictvím následujícího formuláře. Formulář slouží pro zasílání faktografických informací pracovníkům databáze.
Prosíme, neposílejte vzkazy určené souborům či jednotlivým osobám, nebudou jim doručeny. Neposkytujeme jiné než zveřejněné kontaktní informace. Pokud chcete kontaktovat jednotlivé soubory či organizace, využijte prosím jejich webové stránky.