Databáze českého amatérského divadla
Texty: Semináře 70. loutkářské Chrudimi 2021. Web Loutkářská Chrudim.
Semináře 70. loutkářské Chrudimi
Semináře se uskuteční od čtvrka 1. července do úterý 6. července 2020 v rámci 70. loutkářské Chrudimi, a to denně od 8.30 do 12.30 hodin.
Seminaristé přijíždějí ve středu 30. června 2020 v odpoledních hodinách. V podvečer 30. června se uskuteční úvodní informační schůzka s lektorem a inspirativní program. V úterý 6. července se uskuteční výstupy ze seminářů v rámci Loutkářské pouti.
Seminaristé mají kromě odborné péče v semináři zajištěny vstupenky na představení hlavního programu a vybraného inspirativního programu. Předpokládá se (kromě účastníků dětských seminářů) i jejich účast na rozborovém semináři o viděných inscenacích hlavního programu, který se koná za účasti lektorského sboru v podvečerních hodinách od pátku do pondělí.
Není-li uvedeno jinak, jsou semináře určeny dospělým, mládeži od 15 let s písemným souhlasem rodičů. Výjimky je třeba konzultovat s organizátory. Za přihlášeného účastníka se považuje ten, kdo uhradí seminární poplatek.
Semináře, které do 23. června 2021 nenaplní minimální počet účastníků, nebudou realizovány a přihlášení účastníci budou zařazeni do semináře, který si vybrali jako náhradní.
Další podmínky účasti budou upřesněny podle platných hygienických pravidel.
Seminární divácké řady 2021
A – červení: semináře – A; G; I; M; O; R1
B – modří: semináře – B; D; J; L; P; R2
C – žlutí: semináře – C; H; K; N; X; Z; T
Pokud potřebujete rodinné příslušníky přeřadit do stejné skupiny, napište na e-mail drtinam@gmail.com.
Pokud to bude možné, zařídíme.
Informační Vykřičník s programem pro seminaristy najdete zde: Vykřičník 2021 ke stažení
Změna semináře vyhrazena!
Ceny seminářů a vybraných služeb
Ceny seminářů bez doplňkových služeb:
Seminář základní cena = 1 500 Kč
Seminář R = cena 1 800 Kč za 1 dospělý 1 dítě do 8 let (každé další dítě do 8let 900 Kč)
Dětská vstupenka v tomto případě není přenosná na dospělou osobu. Děti nad 8 let platí cenu za základní seminář.
Doplňkové služby:
Ubytování:
ve vlastním stanu – zdarma (omezený počet),
ve vlastním spacáku v tělocvičně – 50 Kč/noc
na internátu – 340 Kč/noc/osobu (pouze 3 lůžkové pokoje internátu zemědělské školy)
Stravování I.
6x snídaně, oběd, večeře za 990 Kč/osobu
(jednotné jídlo bez možnosti výběru, není určeno pro vegetariány a vegany)
Stravování II.
6x snídaně, oběd, večeře za 1740 Kč/osobu
(výběr dle jídelníčku ve stanu u divadla Karla Pippicha)
Příklady propočtu na celý pobyt:
Nejlevnější: Seminář Stan Stravování I. = 1500 990 = 2490 č
Standard: Seminář Internát (6 nocí) Stravování I. = 1500 2040 990 = 4 530Kč
Lepší standard: Seminář Internát (6 nocí) Stravování II. = 1500 2040 1740 = 5 280 Kč
S dětmi: Seminář R s jedním dítětem Strava I/oba = 1800 990 990 = 3 780 Kč
Elektronická přihláška do semináře
Přihláška do semináře
Klikni zde >>>
Formulář je třeba vyplnit kompletní. Překontrolujte si zejména e-mailovou adresu a kontaktní údaje.
Na e-mail, který jste registrovali, vám bude okamžitě po registraci automaticky odeslána zpráva s uvedením všech objednaných služeb s variabilním symbolem a číslem účtu, na který je nutné služby uhradit. Místo v semináři máte rezervováno po uhrazení objednaných služeb. Po spárování platby o tom budete informováni. Semináře jsou obsazovány do naplnění jejich kapacity.
Pokud zprávu s platebními údaji nenajdete ihned ve svém e-mailu, zkontrolujte, zda nespadl do spamu.
Změna semináře vyhrazena!
Pro případnou změnu nebo doplnění vašich požadavků nevyplňujte formulář znovu!
K upřesnění nebo změně požadavků použijte kontaktní e-mail nebo telefon z potvrzujícího e-mailu, případně pište na drtinam@gmail.com.
Děkujeme Vám.
Seznam seminářů
A • Umění Pulcinelly
Loutkáři z neapolské školy po léta předávají své zkušenosti s neznámým jazykem, kterým hovoří postava Pulcinelly – ta je specifická nejen tím, že hlas tvoří pomocí nástroje zvaného swazzle (česky také slavík, nebo piščik), ale i tím, že je velmi empatická ve vztahu ke svému publiku, se kterým se chce smát, ale chce také učit diváka, aby se uměl smát i sám sobě. Seminaristé budou pod vedením zkušeného lektora seznámeni se základními zápletkami z tradičních vystoupení Pulcinelly, budou si je moci vyzkoušet, ale i si vymyslet své vlastní. Hlavní důraz bude kladen na rytmus, který je pro Pulcinellu zcela zásadní, dále na lehkost a svižnost představení a společně se budou hledat emoce, které mohou dávat smysl jednotlivým pohybům. Další témata, kterým se bude seminář věnovat jsou tanec, hlas, správné držení loutky, malá a velká gesta, limity, omyly – a to vše s úsměvem.
Seminář je veden v anglickém jazyce a tlumočen. Účastníci by si měli s sebou vzít alespoň jednu loutku maňáska (případně zapůjčíme).
Lektor: Gianluca Di Matteo – studoval u mistrů neapolské školy „guarattelle“ a se svým divadlem hraje po celém světě, spolupracuje s festivaly, divadly a Italským kulturním institutem. Hostoval v Kanadě, Koreji, Japonsku, Tchaj-wanu, Číně, Turecku, Francii, Španělsku, Holandsku, Anglii, Německu, Švýcarsku, Rakousku, Dánsku, Polsku a v roce 2019 také v České republice na oslavách 90 let UNIMA. V Itálii se pravidelně účastní různých festivalů a ve školách vede projekt „Múzy – Umění pro integraci ve škole“. Jeho ze dřeva vyřezávané loutky jsou mimo jiné vystaveny v Centru loutkářských umění v Atlantě a v Muzeu loutkového divadla v Holandsku jako součást projektu pro nevidomé. Kromě hraní a výroby loutek se také zabývá scénografií. Za svou tvorbu získal řadu cen, včetně ocenění za valorizaci pouličního umění, kterou mu udělil region Piemont.
B • Světlo a stín (seminář stínového divadla) – obsazeno
Stínové loutky se mohou vyrobit z kartonu. Lze ale také dělat pokusy, najít různé materiály, kterými se dá stínové divadlo hrát. A vytvářet různé tvary, atmosféru, barvy (sklo, igelit, krajka…). Najdeme způsob, čím svítit (lampou, svíčkou, baterkou…), to také ovlivňuje obraz. Najdeme nebo přímo vymyslíme jednoduchý příběh, který je vhodný pro stínové divadlo. Buď podle nalezených výrazových prostředků, nebo je prostředky možné hledat pro konkrétní příběh. Fantazie a cit pro vytváření obrazů a hledání příběhů je trochu jako sen. Seminář pro max. 10 účastníků.
Lektorky: Isabelle Durand – studovala v Praze na DAMU na loutkářské katedře. Mluví česky a anglicky a samozřejmě francouzsky. Před 35 založila soubor Bas les pattes (poloamatérský loutkářský soubor). Ve Villecrenes (u Paříže, kde žije) vede loutkové ateliéry pro děti a dospělé. Stínové divadlo bývá součástí jejich představení. Se souborem dospělých i dětmi vytvořila mnoho inscenací. Mirka Vydrová – loutkoherečka a klaunka. Věnuje se vlastní autorské divadelní tvorbě v souboru Bořivoj. Lektorka divadelních dílen – hlas, loutka, maska.
C • Od textu k inscenaci
Máme předlohu. Vybrali jsme si hru – třeba z nějaké té edice, jichž vycházelo před osmdesáti či stopadesáti lety habaděj. Nebo nějakou zajímavou povídku či román. Nebo jen nápad. Co dál? Co nabízí zajímavého? A co tu chybí? Na co je třeba dát pozor? Co je třeba dodělat či předělat? A co by stálo za to vypustit? Jakým loutkám by to nejvíc slušelo? Jak na to, aby naše inscenace měla nakonec hlavu a patu a byla co k čemu?
Pošlete tu hru, povídku, román či nápad svým kolegům ze semináře (a mně), sami si přečtěte, co pošlou oni vám a zkusíme na to vše najít odpovědi. Seminář pro max. 7 účastníků.
Lektor: Luděk Richter – autor, režisér, dramaturg a lektor mnoha seminářů, zakladatel divadelní společnosti KEJKLÍŘ a Společenství pro pěstování divadla pro děti a mládež DOBRÉ DIVADLO DĚTEM, které vydává ČTVRTletník o divadle pro děti.
D • Od předlohy k představení, od situace k textu
Na základě klasických pohádek, které společně rozebereme a rozcupujeme a pak opět poskládáme, si vyzkoušíme zrychlenou cestu od předlohy, přes improvizaci jednotlivých situací, hledání jejich point k jednoduchému textu a krátkému představení v malých skupinách. Nápomocni budou nůžky, papír, lepidlo.
Lektor: Peter Varga – po absolvování KALD DAMU spoluzakládal se svými spolužáky Dejvické divadlo a posléze přešel společně s celým souborem do nově založeného Divadla v Dlouhé. Spolu s Ivanou Lokajovou založil v roce 2002 divadelní společnost LokVar, která se věnuje loutkovému divadlu pro děti, od těch nejmenších až po dospělé a klade důraz na hravost, imaginaci a loutku.
G • Paralelní světy chrudimského nádraží – obsazeno
Nás seminář se bude zabývat pronikáním živého umění do veřejného prostoru. Žijeme v době „divadelně“ bezkontaktní a proto hledáme formu, která nám umožní vytvořit performativní projekt bez nutnosti „použití“ striktně divadelního sálu. Náhodný divák bude nejen pozorovatelem, ale i aktivní součástí performance. Budeme se zabývat výrobou „prapodivných“ masek a objektů a jejich následného živého použití v prostoru. Od seminaristů požadujeme touhu experimentovat, neotřelé myšlení a odvahu.
Lektoři: Michaela Homolová – herečka, režisérka a umělecká šéfka Naivního divadla Liberec. Filip Homola – herec, režisér, hudebník Naivního divadla Liberec. Oba za svoje inscenace obdrželi mnoho divadelních uznání a ocenění.
I • Site-fight-specific
V semináři fight-specific (SFS) bychom rádi zkoumali možnosti divadelního vyjádření v nedivadelním prostoru – takový však samozřejmě ale neexistuje. Budeme tedy hledat alespoň ten nejméně vhodný prostor pro divadlo a pokusíme se jej naším site-fight-specifickým způsobem přetvořit k našemu účelu a pak jej zase opustíme, ať si dělá co chce. K vyjádření budeme používat – kromě osob seminaristů – objekty, které budou v onom místě či jeho okolí přítomny. Možná si je budeme muset půjčit či ukrást, ale rozhodně je nebudeme ničit. Snad jen některé. Každopádně se počítá s nějakým interaktivním vstupem chrudimské městské policie či jiných složek záchranného integrovaného systému, a proto účast seminaristů v tomto SFS semináři je podmíněna platným občanským průkazem (či úředně ověřeným dokladem o jeho ztrátě či odcizení).
Lektor: Petr Reif – absolvent KALD DAMU. Hrál v divadlech Studio Studia Ypsilon, Alfred ve dvoře, Alta, Archa, Rubín, Spitfire company, ND Praha, Minor. Založil Divadlo Bufet, které mimo jiné provozuje pojízdný kulturní prostor v autobuse – Autobuf.
J • Bacha loutkový komando – seminář pro mládež ve věku 11–13 let
I jednoduchá loutka může všechno. Jednoduchými divadelními a filmovými postupy se dají s humorem sdělovat věci, o kterých přemýšlíme, a kolikrát nemáme sami za sebe odvahu o nich mluvit. Speciální loutkový on/off line kanál.
Lektor: Vít Brukner – herec, hudebník, režisér a výtvarník, člen souboru Buchty a loutky.
K • Seminář hlasové a mluvní výchovy
Seminář si zvolí ti, kteří chtějí vědomě rozeznít, rozehrát, vyladit, uchopit nebo zformovat svůj herecký hlas k předání slova, řeči, myšlenky. Naše mluva se neustále vyvíjí při pravidelném fonačním, respiračním, artikulačním a rezonančním tréninku. Vyzkoušíme si tedy další možnosti hlasové a mluvní techniky v partnerském dialogu a na konkrétních autorských textech či etudách. Zvolená cvičení probíhají v příjemné, intenzivní tvůrčí atmosféře na základě řízené rozpravy a zpětné vazby.
Kdo by chtěl být aktivní, ať si vybere nějaké chrudimské výročí a jako bonus si na něj připraví krátkou rétorskou řeč. Buď improvizovanou „z patra“ nebo napsanou „z papíru“ tak asi na 2-3 minuty. Během semináře pomocí etud nazkoušíme i nějaké tematické dílko jako autorské divadlo.
Lektorka: Martina Ema Gasparovič – přednáší hlasovou a mluvní výchovu na Katedře činoherního divadla DAMU, lektorka rétoriky na Filozofické fakultě UK ve vzdělávacím programu U3V, vyučuje jevištní mluvu na Konzervatoři Jana Deyla i Mezinárodní konzervatoři Praha.
L • Scénografický seminář – MUPPET ARCHA – mimické loutky
Taky se Vám teď chce utéct za hranice nebezpečné reality? A nejlíp v páru? Zkusíme to umožnit alespoň loutkám zvířat. Mapeťáci, které společně vyrobíme, budou připraveni nastoupit na Noemovu archu a odplout…
Fáze záchranné akce: Návrh mimické loutky. Nemusí být nutně kreslený, protože vyzkoušíme, co dělají gesta a hra s rukama. Zpracování v materiálu s patřičnou technologií. Seznámíme se s více i méně známými materiály a postupy (kromě Mirelonu či molitanu např. YATE desky), zkusíme tónování a malbu na flís nebo využití moosgumi k dotvoření. Hra s loutkou je volná disciplina, ale měli bychom si ověřit výdrž a hybnost zvířat, jak páry komunikují, případně co se děje u nich doma před vstupem na archu, tedy když už přišel apel k nalodění. Dokumentace z celé evakuační anabáze. Foto a video, možná živý vstup. Pro nezúčastněné názorná výstavka. Připojte se k cestě naděje!
Lektorka: Irena Marečková – scénografka, pedagožka, lektorka a porotkyně a původně amatérská loutkoherečka. Profesionálně se uplatňuje v loutkovém a alternativním divadle i herecké činohře, opeře, muzikálu, tanci, pantomimě, divadle pro děti a mládež, včetně pouličního.
M • Storytelling – řemeslo vypravěčů – obsazeno
Vypravěčství je dědečkem všem myslitelným podobám umění, dramatického se to týká o tři fousy víc. Otázka je-li loutkoherec vypravěčem či ne, je úplně zbytečná. Je jím. Svými nástroji, postupy, svým způsobem zkrátka VYPRÁVÍ PŘÍBĚH. Během semináře se podíváme na vybrané vypravěčské dovednosti, postupy, techniky, … bez kterých se vypravěč, i ten, co vypráví s loutkou, neobejde.
– Co je to za roli ten vypravěč na jevišti?
– Jak se vypořádat s tématem „práce se skupinou“ diváků?
– O čem to vlastně vyprávíme?
– Co je vypravěčova hlavní práce?
– Kdy a proč budou chtít „lidi“ dávat pozor?
– Co to vidím, když se dívám?
To budou hlavní otázky pro naše cvičení a vlastní pokusy s řemeslem vypravěčů. Kromě toho budeme, samo sebou, vyprávět a poslouchat příběhy. Skutečné, skutečné jen napůl i ty z říše fantazie. S sebou pohodlné oblečení pro cvičení spojená s pohybem.
Lektor: Martin Hak – vypravěč příběhů. Vypráví v knihovnách, ve školách, v divadlech, na festivalech, veřejných i soukromých akcích. Vybrané dovednosti vypravěčského řemesla učí zájemce z nejrůznějších oborů už 20 let.
N • Odvážní jako Karel Pippich – Seminář improvizace pro mládež ve věku 14–17 let
Odvaha je pro improvizátory velmi dobrá vlastnost. Na jevišti nemůžete mít naprostý pocit bezpečí – musí to být trochu nebezpečné. Musíte mít radost z toho, když něco děláte a bavit se tím. Nesnažte se zvítězit, protože o to nejde. Nesnažte se být lepší než jste, protože se vám to stejně nepodaří. Nic se vám nepodaří, když nebudete dělat chyby. Jděte na jeviště a navazujte vztahy, alespoň nebudete na jevišti sami. Tento seminář věnujeme poctě Karla Pippicha, významného chrudimského rodáka, letos uplyne přesně sto let od jeho úmrtí (29. 3. 1921).
Lektoři: Marcela Máchová – absolventka DAMU, loutkářka, herečka, performerka, zdravotní klaunka, improvizační čarodějka, umělecká architektka mechárií do interiéru. Lukáš Bouzek – absolvent DAMU, herec, loutkář, performer, improvizační mág, bubeník kapely VOBEZDUD, vášnivý amatérský hokejista.
O • Přeroste nám to přes hlavu?! – Seminář pro mládež ve věku 10–13 let
Jak by to vypadlo, kdyby se nám zvětšila určitá část našeho těla? Jak by se změnil náš pohyb a koordinace? A navíc, pomohlo by nám, kdybychom splynuli s další bytostí? Pusťme se tedy společně do experimentování v oblasti „obřích loutek“ a jejich existence na ulici a ve venkovním prostředí. Budeme pracovat s látkou, tyčemi, provazy, přírodním i umělým materiálem, papírem nebo světlem, a především s exteriérem a náhodnými situacemi, které vnesou kolemjdoucí. Máte-li doma pro to potřebný materiál (jakož i různá bezdrátová svítidla), vezměte ho s sebou. A nejste-li si jisti, napište mi a domluvíme se: josefpekarek11@seznam.cz
Lektor: Josef Pekárek – Vystudoval výtvarnou výchovu na Pedagogické fakultě v Plzni a Katedru výchovné dramatiky na DAMU. V současné době působí jako pedagog literárně-dramatického oboru na ZUŠ J. J. Ryby v Rožmitále p. Tř. V loutkářské oblasti příležitostně tvoří a hraje v experimentujícím souboru Přespolní.
P• Bububu aneb Výtvarné leporelo malých loutkářů pro děti 7–9 let
Holčičky i kluci! Čekají vás BU-BU-BUbáci a strašidla, ale nemusíte se bát. Půjde o výrobu různých typů loutek a rekvizit. BU-BU-BUdeme si povídat o divadle, vodit loutky, hrát si v učebně i venku, ale hlavně malovat, stříhat, lepit, možná i šít. Šikovnost není podmínkou, leč trpělivost ano. Tvořit 70 kusů loutek k poctě výročí LCH budeme všichni, hrát představení na závěrečné předváděčce jen ti, co budou chtít. Přibalte s sebou vhodné oblečení k povalování na zemi, dobrou náladu a chuť poznat nové kamarády.
Lektorky: Jiřina Polanská – zakladatelka a emeritní principálka spolku loutkářů Vozichet z Jablonce nad Nisou; pedagog volného času; vede divadelní soubory dětí a semináře dramatické výchovy. Alena Štěpánová – absolventka vzdělávacího programu Budilovy divadelní školy; působí ve sdružení FysioART Umění s přesahem a v improvizační skupině Imjoy.
R1 • Rodinný seminář ve stopách Dlouhého, Širokého a Bystrozrakého – obsazeno
Rodinný seminář vedený rodinou Bělohlávkových (Mirka – loutkoherečka, Kamil – scénograf, Terezka s Víťou – divadlem postižené děti – Barborku hlídá babička). Můžete se těšit na pětidenní loutkově – dobrodružnou bojovkou na motivy známé české pohádky „Dlouhý, Široký a Bystrozraký“. Potká Princ své pomocníky? A podaří se mu zachránit princeznu? Prasknou Černokněžníkovi všechny obruče? Podaří se nám vnést světlo do temných uliček Chrudimi? A bude letos vůbec loutkářská Chrudim…? Neváhejte a přidejte se k nám! Čekáme i na vás…
Lektoři: Mirka Bělohlávková, loutkoherečka v Naivním divadle Liberec, a Kamil Bělohlávek, režisér, scénograf a hudebník loutkového a alternativního divadla, jeden ze zakladatelů Divadla Dno, spolupracoval se Studiem DAMÚZA, Divadlem DRAK či Naivním divadlem.
R2 • Základní kamínek Loutkového divadla – obsazeno
Pro rodiče s dětmi, kteří si rádi hrají, tvoří, smějí a užívají si společně vzácné chvilky bez stresu a napětí. Co se stane, když se Budulínek potká s Karkulkou? Když se Jelen kamarádí s Jezinkami? Nebo když se potká Ježibaba z Perníkové chaloupky s dědečkem a babičkou od Budulínka? Jestli o tom chcete vědět něco více, přihlaste se s dětmi na náš seminář.PS: Třeba se dozvíte i jiné drby z pohádek
Lektoři: Věra Motyčková a Matěj Bereckei (pedagogové volného času) oba působí v Motyčkovic klice, která připravuje pro školy a školky vzdělávací programy, realizuje příměstské a pobytové tábory a spolupracuje s různými institucemi v Liberci
T • Fotografický seminář
Fotografie z představení jsou jednou z věcí, které po skončení zbydou. Snaží se zachytit pomíjivý okamžik, který je pro dané představení důležitý. A každý může od divadelní fotografie očekávat něco jiného. Při našem setkávání si budeme povídat o divadelní fotografii jako takové, jaká může být, co od ní kdo čeká a o zkušenostech, které budou během fotografování představení na festivalu přibývat. A když jsou v hlavních rolích loutky, je to celé ještě napínavější.
Lektor: Irena Vodáková – fotografka na volné noze, fotografuje pro Divadlo bratří Formanů, Divadlo v Dlouhé, Lucii Němečkovou a její festivaly Nad Prahou Půlměsíc a Tvůrčí Afrika, fotografovala několik ročníků festivalu Přehlídka ke světovému dni divadla pro děti a mládež aj.
X • Diskusní seminář aneb Seminář pro ty, kteří si nevyberou
Seminář pro ty, kteří chtějí mít volný režim, přesto chtějí vidět hlavní i inspirativní program a nezávazně si o něm povídat nejenom ve večerních veřejných diskusích, ale především u ranní kávy. Výběr inscenace, o kterých budete hovořit, si určíte vy a váš lektor.
Lektor: Jakub Vašíček – autor a režisér divadla DRAK v Hradci Králové.
Z • Loutkářská konzervatoř
Seminář celoročního vzdělávacího cyklu. Zápis uzavřen.
Lektor: Petr Borovský – loutkoherec Divadla Alfa, kde od roku 1990 překvapuje, těší a baví malé i velké diváky. Jako loutkář získal cenu například na festivalech v Lutke 2008 Ljubljana, 44. PIF Zagreb 2011, 30. Skupova Plzeň 2014. Za nejmilejší role pokládá všechny v inscenaci „Když se čerti rojili“ (J. Š.Kubín) nebo postavu Širokého (J. J. Dvořák: „Dlouhý, Široký a Bystrozraký“) a nominant na cenu Thalie v roce 2020.
Související Ročníky přehlídek
Máte nějaké další informace k tomuto tématu?
Pokud se s námi chcete o ně podělit, zašlete nám je prosím prostřednictvím následujícího formuláře. Formulář slouží pro zasílání faktografických informací pracovníkům databáze.
Prosíme, neposílejte vzkazy určené souborům či jednotlivým osobám, nebudou jim doručeny. Neposkytujeme jiné než zveřejněné kontaktní informace. Pokud chcete kontaktovat jednotlivé soubory či organizace, využijte prosím jejich webové stránky.