Databáze českého amatérského divadla

Texty: Vlastimil Peška a Ořechovské divadlo, rozhovor s Vlastimilem Peškou pro zpravodaj Větrník na KDP 2003

Vlastimil Peška a Ořechovské divadlo

MOTTO: Určitě něco očistného v člověku při ukrutné srandě probíhá.
Jan Werich.

S režisérem Ořechovského divadla, panem Vlastimilem Peškou jsme se setkali při večeři na půdičce Krakonoše po prvním představení, které začínalo v 16 hodin.

Pane Peško, připomeňte, prosím, čtenářům Větrníku inscenace z poslední doby a účast souboru na domácích festivalech i vaše zahraniční zájezdy.

V roce 1978 jsme ve Vysokém vystupovali poprvé. Hrou byly Lumpáci Vagabundus. A pak už to šlo dál - Komedie o chytrosti, Charleyova teta, Lucerna, Ubu králem, Trestanec a umrlec, Jak Švédi dobývali Brno,. Cvokstory, Po všem hovno, po včelách med. Výčet ale není úplný, ani posloupnost neodpovídá. Jsme ve Vsokém počtrnácté.

A na Jiráskově Hronovu?

Tam jsme se ocitli celkem jedenáctkrát. Zahraniční zájezdy - v Maďarsku, ve Švédsku třikrát, v Německu, Švýcarsku, Belgii a Anglii.

Jaké jsou podmínky práce ve vašem souboru? Co musí zájemce splňovat, aby mohl v souboru hrát?

Soubor existoval v nějaké podobě; většina tehdejších herců je už v důchodu, ale asi třetina jich ještě stále hraje. Časem přistupovali noví. Brali jsme každého, kdo chtěl hrát. Dnes to mají uchazeči komplikovanější. Trochu si vybíráme, uchazeč podstupuje zkoušku u klavíru, probíhá normální výběr jako u profesionálů.

A práce na inscenaci?

Zkoušíme hru asi po čtyřicet čtyřhodinových zkoušek, podobně jako u profesionálních divadel. Jen s tím rozdílem, že zkoušky pomalu nabírají na intenzitě. Nejdříve jsou řídké, před premiérou se pak zhušťují až na asi tři, čtyři týdně. Začínáme korepeticí, zpěvy, pak texty, aranžmá situací - prostě běžná práce.


Za léta činnosti se v souboru objevila řada nových tváří. Dá se říci, že každá nová komedie přivádí na jeviště někoho nového.

Ořechovský soubor je téměř legendou ochotnického divadla. Můžete o souboru sdělit něco nového, překvapivého, co o něm ostatní ještě nevědí?

Tak, teď jste mě dostal. Nevím. Premiéra našich her je obvykle v březnu. Zkouší se od ledna, to se členové souboru vidí nejvíce. Scházíme se ale i mimo pravidelné zkoušky, tedy v období "klidu". Dnem, kdy se takové neformální schůzky konají, je středa. Někde chodí členové souboru do hospody, Ořechovští ne. Scházejí se v divadle, ale také při skleničce. Koštuje se vlastní vínko nebo slivovička a těší se na to, co se bude zkoušet. Ale jinak musím přiznat, že i při zkouškách se soubor schází ne v 19 hodin, jak bych chtěl, ale taková půlhodinka je obvykle na novinky, trochu povídací. Lidé přicházejí z různých zaměstnání a nejde pracovat úplně stejně jako v profesionálním divadle. A já to toleruji. Teprve pak se maká intenzívně.

Vaše inscenace jsou vždy komedie. Nepochybně dokonalé, ale už jsem zaslechl i názor, že se v inscenačních postupech a výsledku opakují. Braňte se nějak. Pokud souhlasíte, myslíte, že je to klad nebo zápor souboru?

Každý režisér by měl mít svůj styl práce. Já si ho našel a prezentuji ho tak, jak to všichni znají. Je mnoho režisérů, kteří by se také rádi dopracovali k vlastnímu stylu, ale nenajdou ho celý život. Komedie je inscenačně komplikovaná, těžká. Dělat drama je jednodušší. Nemám chuť na drama. I v komediích může být napětí, propracované přesné špílce. Divák někdy reaguje překvapivě. Mám rád fóry připravené a vrcholící, někdy i od počátku připravovaný gag vrcholí ke konci inscenace. To ale chce velmi pozorného diváka. Trochu opakem je gag se sněženkami z dnešní inscenace. Také se snažím o to, aby každý kus měl svůj zlom, dramatický moment, kdy i ve veselohře diváka zamrazí. Je to možné. Komedie nejsou jen k pobavení, ale i k zamyšlení.

Soubor letos slaví 100 let svého trvání. V úterý 14.10. na programu ČT 2, bohužel ve 23.30 hodin, v Salonu, mohou zájemci shlédnout krátkou reportáž z jeho činnosti. Ve čtvrtek 16. a v sobotu 18.října odpoledne je Salon opakován.

Děkuji za příjemný rozhovor.

(vy)
Vyšlo ve Větrníku č. 4
13. 10. 2003

Související Osobnosti

Máte nějaké další informace k tomuto tématu?
Pokud se s námi chcete o ně podělit, zašlete nám je prosím prostřednictvím následujícího formuláře. Formulář slouží pro zasílání faktografických informací pracovníkům databáze. Prosíme, neposílejte vzkazy určené souborům či jednotlivým osobám, nebudou jim doručeny. Neposkytujeme jiné než zveřejněné kontaktní informace. Pokud chcete kontaktovat jednotlivé soubory či organizace, využijte prosím jejich webové stránky.
Vaše jméno:
Váš e-mail:
Informace:
Obrana proti spamu: do této kolonky napiště slovo 'divadlo':