Databáze českého amatérského divadla

Texty: PÁCL, Radvan: Přehlídka „Činoherní klub uvádí:“ AS 11.9.2020.

Přehlídka „Činoherní klub uvádí:“
web201020-o58ch
Dr.amAS Autor: achiv souboru

Když si v loňské sezoně Činoherní klub připomínal padesát pět let od své první premiéry (inscenace Ladislava Smočka Piknik), vše se obrátilo v neprospěch vzpomínek a divadelní setkávání v Činoheráku bylo znemožněno Covidem 19. Ještě z posledního představení uskutečněného v rámci přehlídky „Činoherní klub uvádí:“, jímž byla Maryša bří Mrštíku v originálním podání souboru Divadýlka na dlani z Mladé Boleslavi, odcházeli nic netušící diváci velmi spokojeni a situace nenaznačovala nic tak bolestivého pro herce i pro diváky, co přinesly další dny plynoucí od poloviny března.
Činoherní | Dětské | Experimentální | Hudební | Poezie | Pohybové | Soubory | Studentské
Uložit
Sdílet

Přesto a snad právě proto je potěšitelné, že 90. ročník Jiráskova Hronova proběhl a vyhladovělý vztah mezi divákem a hercem došel nasycení a zmírnil tak nepříjemný pesimismus, který se tu a tam objevoval v názorech na kulturu a umění.

A chtěl bych připomenout i jednu smutnou zprávu. V posledních pěti letech se součástí přehlídky „ČK uvádí:“ stal i soubor Divadelní společnost Jablonský z Jindřichova Hradce. Jeho impresário, herec a dobrý člověk Jiří Langer (1947–2020) odešel mezi mráčky, pomlouvat nás mezi ty, kteří odešli před ním. Jiří Langer byl výraznou osobností divadla Lampa (Spolu s technickými pracovníky z televize ho založil začátkem 70. let, jako zřizovatele si vybrali pražské baráčníky, protože normalizační cenzoři nepovažovali za nutné sledovat aktivity této organizace. A tak mohli tvořit svobodně, téměř jako by byla uvolněná 60. léta) a stál u zrodu mnoha divadelních inscenací a her, jak vlastních, tak z pera autorů českých i zahraničních. Jeho scénický humor nás držel nad vodou v dobách před rokem 1989.

Vážení diváci Činoherního klubu a přehlídky „Činoherní klub uvádí:“, v loňské sezoně jsme odehráli šest představení amatérských souborů. V této sezoně, která bude pro naše divadlo šestapadesátou, chceme do konce roku 2020 – pokud nám to zdravotní situace dovolí – uvést ještě sedm pozoruhodných představení.

Neděle 27. září DS Škeble / Gymnázium Lanškroun Jevgenij Švarc / DRAK Co se stane poté, co bylo zlo poraženo? Jak se společnost dokáže vypořádat s nabytou svobodou, pokud celé generace žily a byly vychovávány v nesvobodě?

Neděle 4. října V.A.D. / Kladno **ÚL Hra Úl s podtitulem „včelařské divadelní rondo“ je komediální sondou do ročního fungování jedné Základní organizace Českého svazu včelařů. Ve smyslu hudebního ronda se střídá refrén spolkových schůzí s dějem na jednotlivých stanovištích. Jsou včelaři něčím specifičtí, nebo představují běžný vzorek populace? Jací jsou vlastně a co mají společného lidé a včely? A vejdou se všichni do úlu? Režie a hrají: V.A.D

Neděle 11. října „Strop je nahoře, podlaha je dole“ uvádí: PROJEVY Z ŘAD PRACUJÍCÍ INTELIGENCE „Jsem dělník i jako básník.“ Režie, dramaturgie, výprava & grafický design: Josefina Karlíková „Copak svazáci někdy brouzdají? / Svazáci vždycky pochodují v řadě.“

Neděle 18. října Divadlo KiX / Buštěhrad René Levínský / DOTKNI SE VESMÍRU A POKRAČUJ Fiktivní(?) příběh o genetické biologii, vnořený do zcela konkrétní reality, však nepředkládá mnoho odpovědí… Režie a dramaturgie: Martin Kosa

Úterý 20. října Dr.amAS Divadelní soubor Dr.amAS byl založen v lednu roku 2015 při Národním ústavu pro autismus. Soubor se zaměřuje výlučně na autorskou tvorbu, témata inscenací se rodí v organickém tvůrčím procesu a vycházejí z příběhu členů souboru, kterými jsou většinově dospělí lidé s autismem. V inscenacích zaznívá živá hudba i zvukové stopy, na jejichž tvorbě se podílejí hudebníci se stejnou diagnózou. V roce 2017 soubor obdržel cenu Aplaus, která je udělována za přínos a osvětu v oblasti porozumění autismu.

Neděle 8. listopadu Divadelní sekce / Praha Petr Zelenka / PŘÍBĚHY OBYČEJNÉHO ŠÍLENSTVÍ „Většina lidí je v agónii a jsou na tom tak mizerně, že radši riskují další agónii, než aby se pokoušeli čelit svojí stávající životní situaci.“ (Charles Bukowski) Režie: Divadelní sekce / Praha

Čtvrtek 12. listopadu Dismanův dětský rozhlasový soubor ZPOVĚĎ JONATÁNA PAPÍRNÍKA „Neviditelný jsem, jen pokud si tak sám připadám.“ Podle knihy Michelle Cuevasové. Dramatizace a režie: Jana Franková & Divadlo Dagmar / Karlovy Vary POJĎ SEM, AŤ TI MŮŽU DÁT PUSU Příběh plný humoru, jízlivosti a bezostyšné upřímnosti o tom, proč se stáváme tím, kým jsme. Dramatizace románu „Kom hier dat ik u kus“ vlámské autorky Griet Op de Beeck. Dramatizace a režie: Hana Franková

Neděle 15. listopadu Teritoriální tyjátr Jiří Volák / DRUŽSTVO ĎÁBLICE „Tvoje máma je fáma!“ První česká fake news pohledem z druhé strany. Orfeovská cesta do národního podsvětí. Veselohra Družstvo Ďáblice vznikla na základě studia archiválií a svědectví pamětníků.

Autor: Radvan Pácl
Máte nějaké další informace k tomuto tématu?
Pokud se s námi chcete o ně podělit, zašlete nám je prosím prostřednictvím následujícího formuláře. Formulář slouží pro zasílání faktografických informací pracovníkům databáze. Prosíme, neposílejte vzkazy určené souborům či jednotlivým osobám, nebudou jim doručeny. Neposkytujeme jiné než zveřejněné kontaktní informace. Pokud chcete kontaktovat jednotlivé soubory či organizace, využijte prosím jejich webové stránky.
Vaše jméno:
Váš e-mail:
Informace:
Obrana proti spamu: do této kolonky napiště slovo 'divadlo':