Databáze českého amatérského divadla

Texty: Amaterská Scéna: Jak se žije amatérskému divadlu v době nouzového stavu? AS 27.4.2020.

Jak se žije amatérskému divadlu v době nouzového stavu?

Zrušená představení, zkoušky, přehlídky odložené na určito či spíše na neurčito... Život divadelní se zastavil anebo ne tak docela? Co dělají divadelníci, když nemůžou zkoušet a hrát? První zprávičky přicházejí z Poděbrad a Libice nad Cidlinou. Sepsal je pro nás libický novinář i divadelník Milan Čejka. Napište nám i vy, co se děje u vás!

Činoherní | Hudební | Soubory

Jak současný krizový stav zasáhl do plánů a fungování divadelního spolku?

Co všechno by se ze strany členů souboru mohlo uskutečnit v příštích týdnech a měsících?

DS Vojan Libice nad Cidlinou

Podle slov Jaroslava a Heleny Vondruškových nynější krizový stav samozřejmě zasáhl, podobně jako jinde, do pravidelného životního rytmu spolku. Ještě před tím se DS Vojan stihl úspěšně zúčastnit divadelní přehlídky v Lomnici nad Popelkou a kromě jiných ocenění si odtud odvezl i doporučení na celostátní přehlídku amatérského divadla Divadelní piknik Volyně. Otázkou zůstává, kdy a zda se tento bude festival konat. Došlo k odložení premiéry Havlovy aktovky Vernisáž na sobotu 5. září a touto inscenací by také vlastně měla začít tradiční přehlídka Libický divadelní podzim. Další hra Velice hojný Felix byla zařazena do programu přehlídky v Kladně, ale ta byla zrušena. Soubory dle zájmu, se však mohou festivalu zúčastnit novou formou. Inscenace lze zhlédnout na internetu a nejen porota, ale i diváci můžou písemně vyjadřovat své názory. Do tohoto projektu se Vojan také přihlásil. Došlo ke zrušení sjednaných představení s komedií Slaměný klobouk a pohádkou Měla babka čtyři jabka. Pozastavena byla i činnost dětského divadelního kroužku Vojan – junior. V podstatě je připraven program zmíněné podzimní přehlídky. Jinak se „díky současné situaci“ rovnají starší fotky do archivních souborových alb a přemýšlí se nad novými tituly, které by Vojan nastudoval.

DS Jiří Poděbrady

K současné situaci se vyjádřila i jeho předsedkyně Nataša Doležalová: "Mimořádná opatření způsobila mnohá omezení, takže i náš divadelní spolek musel zrušit veškerou činnost, včetně veřejných aktivit a nasmlouvaných představení. Plánovaná premiéra hry Hlavně důstojně, připravená v autorské režii Ladislava Langra, se překládá na konec října nebo začátek listopadu. Připomenu, že v době Velikonoc se několik členů souboru zúčastnilo veřejného čtení jmen obětí holocaustu, tedy ve formě nahraných videí. Potom 22. dubna zájemci zhlédli on-line přenos z Divadla Na Kovárně, monodrama Znáte Coco Chanel? Pro úplnost v podání Heleny Pěchové a v autorské režii Jany Langr. Další členové spolku také nezahálí a připravují se na čtení krimi povídek v mladoboleslavském rádiu. Jakmile to jen bude možné, čeká členy spolku v divadle několik brigád, zejména se bude jednat o úklid skladu kulis a skříní.

A hlavně ráda sděluji, že divácky velmi oblíbené, historické kostýmované procházky po historických Poděbradech se uskuteční!!! Diváci tak nepřijdou o svou oblíbenou zábavu. Stačí sledovat webové stránky spolku. V září se soubor Jiří také zúčastní oblíbené nymburské přehlídky malých jevištních forem – Forbína s ukázkou z pohádky Vánoční sen,“ dodala Nataša Doležalová.

Autorem fotografií je Milan Čejka. V příloze tři fotografie z poslední premiéry DS Jiří Poděbrady Vánoční sen od Jiřího Tepera podle Charlese Dickense a dvě z představení hry Slaměný klobouk Miroslava Horníčka DS Vojan Libice nad Cidlinou.

Autor: Amaterská Scéna
Máte nějaké další informace k tomuto tématu?
Pokud se s námi chcete o ně podělit, zašlete nám je prosím prostřednictvím následujícího formuláře. Formulář slouží pro zasílání faktografických informací pracovníkům databáze. Prosíme, neposílejte vzkazy určené souborům či jednotlivým osobám, nebudou jim doručeny. Neposkytujeme jiné než zveřejněné kontaktní informace. Pokud chcete kontaktovat jednotlivé soubory či organizace, využijte prosím jejich webové stránky.
Vaše jméno:
Váš e-mail:
Informace:
Obrana proti spamu: do této kolonky napiště slovo 'divadlo':