Databáze českého amatérského divadla

Texty: STROTZER, Milan: Hodnocení inscenace DS Jiří Poděbrady Ženich pro čertici, Žďár n. Sáz. 2013

Divadelní spolek Jiří Poděbrady
Helena Lysická, Josef Miroslav Bourek: Ženich pro čertici aneb Sedmimílové boty

Hru Ženich pro čertici aneb Sedmimílové boty autorů Heleny Lysické a Josefa Miroslava Bourka přivezl na Pohádkový mlejnek 2013 také Divadelní spolek Jiří z Poděbrad. Režisér Miroslav Fišer přistoupil k dramaturgické úpravě a účelnými škrty ještě krátil již tak poměrně sevřenou a v dialozích úspornou textovou předlohu z roku 1983, která se na českých jevištích dočkala mnoha nastudování. Ostatně, patří k těm, o nichž lze říci, že mají hlavu a patu a o něčem jsou. Příběh Ševce Pápěry a jeho ženy, do jejichž života vstoupí nenechavý král Tonemám a vdavek chtivá Čertice Theofila, dojde svého rozuzlení díky lásce Pápěrové ke svému muži a její chytrosti.

Režie Miroslava Fišera (čestné uznání za dramaturgii a režii) staví na vybavenosti hereckého kolektivu souboru, na zřetelně budovaných zápletkách a situacích. Tomu také odpovídá celá řada hereckých ocenění. Ze Žďáru si je odvezli Hana Svobodová za roli Vědělky, Jolana Daňková za roli Čertice Teofily, Blanka Fišerová za roli Ševcové Pápěrové, Jakub Charvát za roli Ševce Pápěry (ceny) a Ladislav Kopáček za roli Salamandra (čestné uznání).

Velice zdařilá inscenace iluzivního hereckého divadla, kterých nebývá mnoho, by mohla být ještě zdařilejší, pokud by se v ní podařilo posílit napětí z nebezpečí, které představují Král Tonemám a jeho nohsled Hrabě. Jednoznačné tematické vyznění hry by si pak zasloužilo větší akcent na to, že Ševcová Pápěrová používá své chytrosti a lsti, protože bezmezně miluje svého muže a za žádnou cenu nemůže dopustit, aby o něj přišla.
Inscenace poděbradského souboru byla doporučena k výběru do programu celostátní přehlídky Popelka Rakovník jako kvalitní příspěvek z oblasti iluzivního hereckého divadla s celou plejádou nadstandardních hereckých výkonů.

Milan Strotzer
Máte nějaké další informace k tomuto tématu?
Pokud se s námi chcete o ně podělit, zašlete nám je prosím prostřednictvím následujícího formuláře. Formulář slouží pro zasílání faktografických informací pracovníkům databáze. Prosíme, neposílejte vzkazy určené souborům či jednotlivým osobám, nebudou jim doručeny. Neposkytujeme jiné než zveřejněné kontaktní informace. Pokud chcete kontaktovat jednotlivé soubory či organizace, využijte prosím jejich webové stránky.
Vaše jméno:
Váš e-mail:
Informace:
Obrana proti spamu: do této kolonky napiště slovo 'divadlo':