Databáze českého amatérského divadla
Texty: Návrh na udělení Zlatého odznaku J. K. Tyla Janě Dvořáčkové
Návrh na udělení Zlatého odznaku J. K. Tyla 2020
Jana Dvořáčková, nar. 6. května 1970, Jaroměř
Zakládající členka divadelního loutkářského souboru Maminy Jaroměř se loutkovému divadlu věnuje doslova celý život. S loutkovým divadlem se poprvé setkala v rodině, okouzlila ji babiččina kuchyně a rodinné divadélko Urania. Už v osmi letech se stala členkou jaroměřského souboru Boučkova loutkového divadla – v té době ještě nemohla vodit loutky, protože nedosáhla přes lávky a proto její první role byly pouze mluvené...
V Boučkově divadle Jana působila do roku 2007, postupně jako mluvič, vodič, dramaturg, autor i režisér. Pomáhala s výpravou, vedla kroniku, psala texty k písním a byla rovněž principálkou tohoto divadla. Od roku 1988 vedla i dětský soubor, kterým do dneška prošly už dvě generace dětí. V Boučkově divadle napsala a režírovala v letech 1989-2002 přes dvacet loutkových inscenací, některé z nich byly uvedeny i na řadě loutkářských přehlídek, např. v Libčanech, v Lomnici nad Popelkou, na Trutnovském drahokamu, v Hradci Králové či na Loutkářské Chrudimi. Jana rovněž působila v loutkářském souboru Chlup Jaroměř a jako autorka a režisérka také v souboru BOĎI Jaroměř.
V roce 2006 spoluzaložila Loutkové divadlo Maminy, zprvu jako odnož Boučkova divadla. Ale již v roce 2007 se Maminy osamostatnily – a Jana i zde působila a působí jako herec, autor, režisér, výtvarník, spoluautor hudby, organizátor, účetní, správce webových stránek, fotograf…
A nedílnou součástí divadla Maminy je i dětský loutkářský soubor Blechy, jehož je rovněž obětavou vedoucí.
Již za působení v Boučkově divadle získala Jana řadu ocenění na loutkářských přehlídkách jak od odborných porot, tak od diváků. Představení Kašpárek a princezna Darla (1998), které napsala a režírovala, bylo uvedeno v hlavním programu Loutkářské Chrudimi. Na tento úspěch navázala později s LD Maminy a DLS Blechy. Celá řada inscenací obou souborů pod Janiným režijním vedením získala cenu i na řadě dalších přehlídek – na Loutkářské Chrudimi např. Princezna Rozmařilka (2006), Černá a bílá Fróna (2007) a nejúspěšnější z nich, Malá indiánská pohádka, získala na LCH cenu za inscenaci. Byla uvedena i na Jiráskově Hronovu 2011. V roce 2015 byla v hlavním programu LLCH uvedena její inscenace Vyvraždění Vršovců a řada dalších inscenací z tvůrčí dílny Jany Dvořáčkové, např. O draku Baziliškovi (2011) či Kašpárek a princezna z jezera (2019) byly uvedeny i v doplňkovém programu Loutkářské Chrudimi.
Velkým počinem Jany Dvořáčkové jsou také Kašpárkovy večerníčky pro kluky a holčičky, cyklus loutkových představení uváděných 1x měsíčně v Jaroměřském divadle (v současnosti běží již 24. řada a diváci mohli shlédnout už na 70 představení).
Veškerá Janina práce je motivována úctou k odkazu „předků“ – jaroměřských loutkářů v čele s Rudolfem Boučkem, zakladatelem jaroměřského loutkového divadla. Jana se snaží přinést svým divákům vždy nejen kultivovanou zábavu, ale i poučení, radost z krásy a čistoty českého jazyka. Svou prací šíří slávu a tradici loutkového divadla nejen po celých východních Čechách, ale i za jejich hranicemi. V roce 2020 oslaví své padesáté narozeniny.
Zdena Brouková, soubor LD Maminy Jaroměř
Máte nějaké další informace k tomuto tématu?
Pokud se s námi chcete o ně podělit, zašlete nám je prosím prostřednictvím následujícího formuláře. Formulář slouží pro zasílání faktografických informací pracovníkům databáze.
Prosíme, neposílejte vzkazy určené souborům či jednotlivým osobám, nebudou jim doručeny. Neposkytujeme jiné než zveřejněné kontaktní informace. Pokud chcete kontaktovat jednotlivé soubory či organizace, využijte prosím jejich webové stránky.