Databáze českého amatérského divadla

Texty: Návrh VSVD na cenu MK 2004

Prof. PhDr. Jan CÍSAŘ, DrCS, nar. 28. 1. 1932

Volné sdružení východočeských divadelníků si považuje za čest navrhnout na toto ocenění osobnost, která rovněž v mládí prošla amatérským obdobím, ale do povědomí české divadelní kultury se nesmazatelně zapsala svou profesionální činností, formující české divadlo od šedesátých let.
Neodmyslitelnou součástí zájmu a práce prof. Jana Císaře, a to již po dobu delší než třicet let, se stalo amatérské divadlo, jež v něm získalo vůdčí osobnost svého moderního rozvoje – jednak činností pedagogickou, lektorskou, kritickou, jednak i řadou spoluprací na inscenacích souborů. Mimořádnou zásluhou prof. Císaře je novodobá koncepce vzdělávání amatérských divadelníků, která našla svou podobu nejen v tzv. lidových konzervatořích, ale i v edicích věnovaných tomuto vzdělávání (např. Základy činoherní režie, Metodika amatérského herectví či Práce porotce v amatérském divadle).
Činnost prof. Císaře v oblasti amatérského divadla byla vždy nezištným a obětavým příspěvkem tohoto výsostného odborníka a teoretika. Jejím smyslem byl prospěch amatérského divadla, které, řečeno jeho slovy, mělo šanci obohacovat divadelní život, inspirovat se jím a být naopak jedním z inspiračních zdrojů vývoje české divadelní kultury, zvlášť v 70.- 80. letech XX. století, kdy vliv prof. Císaře na amatérské divadlo, a od té doby až do dnešních dnů, byl a je natolik nepřehlédnutelný a komplexní, že právě navrhované ocenění může vyjádřit rozsah, vysokou úroveň a hluboký smysl jeho občanských postojů a činnosti, spočívající na vynikající odborné erudici, již prof. Císař dal ve prospěch rozvoje amatérského divadla jako součást svého životního poslání.

Základní data

Nar.28.ledna 1932 v Hradci Králové – absolvoval divadelní vědu na DAMU (1955) – doktor filosofie a kandidát filologických věd na filosofické fakultě Karlovy univerzity – od roku 1965 pedagog DAMU – nyní profesor dramaturgie a vedoucí katedry teorie a kritiky, před tím několik let vedoucí katedry činoherního divadla .
Publikační činnost:
knižně: Život jevišti, Divadla, která našla svou dobu, Proměny divadelního jazyka, Světoví dramatici, Člověk v situaci
skripta: Herectví loutkového divadla, Základy dramaturgie I.a II. díl
řada studií a článků v odborném tisku

Činnost v amatérském divadle
Jako student gymnázia hrál v mládežnickém souboru Mladá scéna z Hradce Králové, účast na JH.
- na začátku šedesátých let lektor dvouletého školení východočeských režisérů amatérského divadla v Pardubicích a Hradci Králové.
Pravidelná spolupráce
začíná rokem 1971, první účast v porotě JH. Tato spolupráce se dá dělit na tyto složky:
1. Poroty:
Od 1971 pravidelně poroty JH, Loutkářská Chrudim 1974-1992, Šrámkův Písek střídavě od roku 1973 do 1986, Národní přehlídka ruských a sovětských divadelních her ve Svitavách od roku 1979 do 1986, Krakonošův divadelní podzim od roku 1987, dále účast na krajských a okresních přehlídkách zejména ve východočeském kraji; v současnosti: porota Divadelní Třebíč/Femad Poděbrady, Vysoké nad Jizerou, přehlídka východočeského amatérského divadla hradeckého kraje v Červeném Kostelci a v Miletíně
2. Vzdělávání:
vedoucí lektor - Lidová konzervatoř východočeského kraje – třídy herecká a režijní – tři dvouleté cykly od roku 1975 do roku 1989, Herecké studio Impuls Hradec Králové 1990-92, současně lektor dalších vzdělávacích cyklů pořádaných SAK Impuls (Herecko-režijní kurz 1999 - 2000, Režijní kurz 2000 - 2001), dále lektor Kursu praktické režie (dějiny a teorie), lektor dalších vzdělávacích cyklů na úrovni ARTAMA Praha, lektor Problémového klubu na JH a v minulosti řadu let lektor diskusních klubů na JH
3. Funkce:
- předseda odborné rady ARTAMA pro amatérské činoherní divadlo
- předseda redakční rady Amatérské scény
4. Publikační činnost ve sféře amatérského divadla:
knižně:
- Práce porotce amatérského divadla 1984
- Vývoj divadelního jazyka 1990
- Základy dramaturgie 1980,
- Základy činoherní režie 1985, spolu s Fr.Štěpánkem, 2.vydání 2001,
- Nástin metodiky amatérského herectví 1982
- vedoucí autorského kolektivu publikace Cesty amatérského divadla a autor kapitoly Činoherní a alternativní divadlo 1970 - 1989
časopisecky:
- především Amatérská scéna, naprosto pravidelná spolupráce od roku 1971, studie - často v podobě seriálů - o řadě problémů a články na další různá témata, zejména shrnutí a kritiky různých festivalů, důkazem je bibliografie Amatérského divadla, odkud lze mnohé citovat, - - - dále potom články o amatérském divadle v jiných časopisech (na př.Tvorba, Divadelní noviny), dnes zejména o východočeském amatérském divadle v Divadelní Hromadě.

Související Osobnosti

Máte nějaké další informace k tomuto tématu?
Pokud se s námi chcete o ně podělit, zašlete nám je prosím prostřednictvím následujícího formuláře. Formulář slouží pro zasílání faktografických informací pracovníkům databáze. Prosíme, neposílejte vzkazy určené souborům či jednotlivým osobám, nebudou jim doručeny. Neposkytujeme jiné než zveřejněné kontaktní informace. Pokud chcete kontaktovat jednotlivé soubory či organizace, využijte prosím jejich webové stránky.
Vaše jméno:
Váš e-mail:
Informace:
Obrana proti spamu: do této kolonky napiště slovo 'divadlo':