Databáze českého amatérského divadla

Texty: HRDINOVÁ, Radmila: Skončil předjubilejní Jiráskův Hronov, 89. Jiráskův Hronov 2019, novinky.cz 11. 8. 2019, Právo 12. 8. 2019

Skončil předjubilejní Jiráskův Hronov

V sobotu 10. srpna zakončil ohňostroj celostátní přehlídku amatérského divadla Jiráskův Hronov, která příští rok vstoupí do jubilejního devadesátého ročníku. Jaký byl ten předjubilejní?

Především pracovní, nabitý energií jak divadelních představení, tak i při práci v seminářích a diskusních klubech. Opět ukázal, že amatérské divadlo má před profesionálním velkou devizu v nadšení a zaujetí, vkládaných do každého představení, cvičení i diskuse.

V repertoáru letošního Jiráskova Hronova převažovala činohra, a to i v doprovodném programu. Stalo se to předmětem diskusí a kritiky ze strany především mladších divadelníků. Od profesionálních souborů v doprovodném programu se očekává, že amatérům přinesou tvůrčí inspiraci, a to zdaleka ne všechna letošní představení naplňovala. Pocit dluhu vůči mezidruhovosti a žánrové pestrosti zůstal jedním ze znaků letošního ročníku.
Jiráskův Hronov není soutěžní přehlídkou, takže soubory za svá představení nedostávají žádné ceny. Kdyby tomu tak bylo, jistě by si ji odvezly Pavla Šefrnová Bútorová a Bára Jožáková za poetickou dvacetiminutovku Kdyby se ztratili…, mladoboleslavští divadelníci za nápaditou obhajobu Vávry z Maryši bratří Mrštíků, stejně jako novodobá Médeia pardubického Exilu.

Zážitek z výborných hereckých výkonů i precizní režijní výstavby inscenace přinesla Grönholmova metoda Divadelního studia „V“ Brno. A v závěru přehlídky diváky bez rozdílu generace nadchly aktérky souboru Třetí věk Louny, které se v představení Analéma s velkou opravdovostí i jemným nadhledem podělily o své zkušenosti žen ohlížejících se za tím, co po nich na světě zůstane. Jejich představení dalo (nejen) amatérskému divadlu hluboký, existenciální rozměr a smysl.

Radmila Hrdinová

Zdroj:
https://www.novinky.cz/kultura/clanek/...predjubilejni-jiraskuv-hronov-40292797
Právo 12. 8. 2019

Související Osobnosti

Související Pojmy

Máte nějaké další informace k tomuto tématu?
Pokud se s námi chcete o ně podělit, zašlete nám je prosím prostřednictvím následujícího formuláře. Formulář slouží pro zasílání faktografických informací pracovníkům databáze. Prosíme, neposílejte vzkazy určené souborům či jednotlivým osobám, nebudou jim doručeny. Neposkytujeme jiné než zveřejněné kontaktní informace. Pokud chcete kontaktovat jednotlivé soubory či organizace, využijte prosím jejich webové stránky.
Vaše jméno:
Váš e-mail:
Informace:
Obrana proti spamu: do této kolonky napiště slovo 'divadlo':