Databáze českého amatérského divadla

Texty: HRDINOVÁ, Radmila: Jiráskův Hronov v poločase, 89. Jiráskův Hronov 2019, novinky.cz 7. 8. 2019, Právo 8. 8. 2019

Jiráskův Hronov v poločase

Letošní, 89. ročník celostátní mezidruhové přehlídky amatérského divadla Jiráskův Hronov, konaný v Jiráskově východočeském rodišti od 2. do 10. srpna, se přehoupl do druhé poloviny. Jaký zatím je?

Převážně činoherní, byť toto tvrzení relativizuje v pondělí uvedený tradiční blok Tanec, tanec… a pantomima, na něž navázal dvěma představeními v doprovodném programu přední český mim Radim Vizváry. Především jeho večerní virtuózní Sólo, za něž získal Cenu Thálie za rok 2016, bylo přijato s potleskem ve stoje.

Ve festivalovém Zpravodaji i v kuloárech se nicméně diskutuje o převaze činoherních představení, jichž sem z Divadelního Pikniku Volyně letos bylo nominováno hned jedenáct. Takovou úrodu inscenací z jedné přehlídky Hronov ještě nezažil. Například soubory pražského Divadla Radar tu mají hned tři inscenace. A zdaleka všechny činohry nevykazují prvky žádoucí inspirace pro zejména mladší divadelníky, jichž jezdí na Hronov čím dál víc.
Výjimkou bylo úterní představení Kauza Médeia pardubického Divadla Exil. Antickou tragédii přesadil autor Petr Kolečko a režisérka Jana Tichá do dnešního paneláku, kde utahaná Médeia žehlí dětské prádlo i léty už poněkud omšelé Iásonovo zlaté rouno a přijde ji navštívit roztomile pitomoučká Iásonova kočička, anorektička Glauka. Výkony Jany Tiché v roli Médeje i Daniely Meszárosové coby Glauky byly výborné, inscenace měla vtip, spád a i hořkou pointu.

Zvláštní kapitolu tvoří na Hronově představení hraná nejmladší generací. Z nich zaujal sice ne úplně dotažený, leč s velkým nasazením hraný pokus o drsnou politickou satiru No Time For Losers divadla Jamka – drumka ze Svitav. Z celostátní přehlídky dětského divadla ve Svitavách postoupila na Hronov inscenace s poněkud záhadným názvem Fílelém, kosode, miedo souboru Špenát a Kedlubna Most.

Čtveřice sympatických teenagerů naplnila dvacet minut energií a výborně uchopeným tématem strachu a způsobů, jak se ho snažíme zahnat. Z téže přehlídky se v doprovodném programu ocitla i inscenace Hlásná trouba, hraná početnou skupinou dětí od nejmenších až po teenagery. V pohybově – činoherním tvaru přinesla aktuální téma pravdivosti zpráv přinášených médii a morální odpovědnosti novinářů.

I při vší diváky vděčně přijímané roztomilosti a spontaneitě dětského projevu však inscenace budila dojem, že téma bylo dětem tak trochu vnuceno a přesahuje přirozený obzor jejich věku i zkušeností.

Do 10. srpna nabídne Jiráskův Hronov ještě řadu inscenací, mimo jiné Dürrenmattovu Návštěvu staré dámy v podání hostujícího slovenského souboru Hugo z obce Pruské.

Radmila Hrdinová

Zdroj:
https://www.novinky.cz/kultura/clanek/jiraskuv-hronov-v-polocase-40292445
Právo 8. 8. 2019

Související Osobnosti

Související Pojmy

Máte nějaké další informace k tomuto tématu?
Pokud se s námi chcete o ně podělit, zašlete nám je prosím prostřednictvím následujícího formuláře. Formulář slouží pro zasílání faktografických informací pracovníkům databáze. Prosíme, neposílejte vzkazy určené souborům či jednotlivým osobám, nebudou jim doručeny. Neposkytujeme jiné než zveřejněné kontaktní informace. Pokud chcete kontaktovat jednotlivé soubory či organizace, využijte prosím jejich webové stránky.
Vaše jméno:
Váš e-mail:
Informace:
Obrana proti spamu: do této kolonky napiště slovo 'divadlo':