Databáze českého amatérského divadla

Texty: HRDINOVÁ, Radmila: Kam zmizely loutky z Jiráskova Hronova, 89. Jiráskův Hronov 2019, Právo 9. 8. 2019

Kam zmizely loutky z Jiráskova Hronova

Ačkoli celostátní přehlídka amatérského divadla Jiráskův Hronov nese ve svém názvu od začátku 90. let označení mezidruhová, letos se zdá, že tomu až tak úplně není. V záplavě činoherních inscenací někam zmizely loutky.

Přitom loutky k Hronovu vždycky patřily a jejich představení znamenala výrazné zážitky. Pamětníci si jistě vybaví turnovské Čmukaře nebo Céčko Karla Šefrny. Ostatně ještě loni okouzlil diváky plzeňský soubor V Boudě.

Letos se zdálo, jako by loutky z Hronova zmizely. Ale on je to trochu optický klam. I letos postoupily z Loutkářské Chrudimi na Jiráskův Hronov tři inscenace, jen s těmi loutkami je to trochu složitější. Loutkové divadlo, a to i profesionální, prodělalo v posledních letech dost značnou proměnu a vedle klasických loutek pracuje hodně s předměty a výtvarným výrazem.

Takže do kategorie loutkové divadlo patřilo i křehké poetické představení Kdyby se ztratili… hradeckého souboru Mízou do dřeva, jež inspirativním způsobem rozpohybovalo obrazy Jindry Pevného. A také svitavská politická satira Time For Losers, která pracuje spíše s prostředky předmětného divadla. A komu se stýskalo po opravdových loutkách, toho ve středu utěšil jablonecký divadelník a muzikant Rudolf Hancvencl svým osobitým přepisem klasické pohádky o Honzovi. Pod názvem Malý, hubený a jednooký, což je označení pro Honzu, jehož si nakonec sama najde vdavekchtivá padesátiletá princezna, zahrál vtipnou a stručnou pohádku, v níž všechno je tak trochu naopak.

Hancvencl zvládá všechny postavy, od princezny přes draka a kašpárka až po ježibabičku s půvabnou hlasovou stylizací a jeho pohádka plyne ve svižném tempu. Následující Postýlka Barbory Hubáčkové ze Štramberka sice také vtip nepostrádala, ale ve výsledku zůstala jen krátkou, nerozvedenou etudou na téma mateřství.

Radmila Hrdinová

Související Osobnosti

Související Pojmy

Máte nějaké další informace k tomuto tématu?
Pokud se s námi chcete o ně podělit, zašlete nám je prosím prostřednictvím následujícího formuláře. Formulář slouží pro zasílání faktografických informací pracovníkům databáze. Prosíme, neposílejte vzkazy určené souborům či jednotlivým osobám, nebudou jim doručeny. Neposkytujeme jiné než zveřejněné kontaktní informace. Pokud chcete kontaktovat jednotlivé soubory či organizace, využijte prosím jejich webové stránky.
Vaše jméno:
Váš e-mail:
Informace:
Obrana proti spamu: do této kolonky napiště slovo 'divadlo':