Databáze českého amatérského divadla

Texty: LHOTSKÁ, Jiřina: Přehlídka dětské recitace Brno, Knihovna J. Mahena, 25. - 26. 4. 2019. Deník Dětské scény, č. 0., str. 28, 7.6.2019.

PŘEHLÍDKA DĚTSKÉ RECITACE
BRNO, KNIHOVNA J. MAHENA, 25. – 27. 4. 2019
Recitační část krajské Dětské scény Jihomoravského kraje se konala v příjemném komorním prostoru knihovny Jiřího Mahena. Uvystupujících všech kategorií převažovaly, jak je tomu v posledních letech obvyklé, prozaické texty.
V nulté kategorii, ve které jsme viděli deset vystoupení, se nejlépe dařilo Leontýně Polčákové s textem Mochomůrka, Marii Dohnalové s textem M. Kratochvíla Proč je pštros největší a Davidu Kašpárkovi, který si s chutí řekl text Aloise Mikulky Noční návštěva.
Dvanáct recitátorů viděli posluchači v 1. kategorii. Nejlépe si vedl Vojtěch Pospíšil, který přesvědčil textem Dvě zamilované básničky od Miloše Kratochvíla, Daniel Kazda vyzrálým přednesem prózy Anděl strážný od stejného autora a Sofie Ševčíková, v jejímž podání jsme slyšeli báseň Jana Vodňanského Dejte mi pastelku.
2. kategorii ovládli pánové. Tomáš Musil si připravil a s chutí převyprávěl montáž Z Deníku kocoura Modroočka od Jiřího Koláře a byl nominován na celostátní přehlídku, stejně jako David Stupka, který si ve Svitavách řekne znovu Radovanovy radovánkyZdeňka Svěráka. Ocenění od lektorů získal Jiří Tillich s textem D. I. Charmse byl doporučen jako náhradník do celostátní přehlídky. V této kategorii vystoupilo 16 recitátorů.
Ve 3. kategorii si Vítězslav Pálenský vybral úryvek J. Wilsonové Benovo trápení a hravou báseň Pepita E. Frynty, které přednesl s porozuměním pro slovní i situační humor a byl nominován do Svitav. Čestné uznání v této kategorii obdržela Klára Hejlíková, Tereza Šebestová a Adam Chytrý. Celkem vystoupilo 14 přednašečů.
I ve 4.. kategorii byly slyšet převážně humorné prozaické texty. Tím byl Ideální člověk Jiřího Suchého v podání Štěpánky Chabičové. Jako druhý si vybrala úryvek z veršovaného románu A. S .Puškina Evžen Oněgin. V Suchého povídce dokázala logicky provést jednotlivými situacemi a předala i humor autora i přes přechýlení textu do ženského rodu. S obtížným úkolem interpretovat klasické dílo ruské literatury se vyrovnala vzhledem ke svému věku se ctí. Šikovně si vybrala úryvek, ve kterém se dívka svěřuje se svým milostným vzplanutím chůvě a její projev působil autenticky. Dokázala dát Taťáně opravdovost a dobře si poradila s verši. Proto byla nominována na celostátní přehlídku ve Svitavách. Ocenění obdržel Jan Zeman. V této kategorii se představilo 15 interpretů.
Jiřina Lhotská
Máte nějaké další informace k tomuto tématu?
Pokud se s námi chcete o ně podělit, zašlete nám je prosím prostřednictvím následujícího formuláře. Formulář slouží pro zasílání faktografických informací pracovníkům databáze. Prosíme, neposílejte vzkazy určené souborům či jednotlivým osobám, nebudou jim doručeny. Neposkytujeme jiné než zveřejněné kontaktní informace. Pokud chcete kontaktovat jednotlivé soubory či organizace, využijte prosím jejich webové stránky.
Vaše jméno:
Váš e-mail:
Informace:
Obrana proti spamu: do této kolonky napiště slovo 'divadlo':