Databáze českého amatérského divadla

Texty: DEJL, jaroslav: Přehlídka dětského divadla Třebíč, 24.4. 2019. Deník Dětské scény, č. 0, s. 26-27, 7.6.2019.

PŘEHLÍDKA DĚTSKÉHO DIVADLA
TŘEBÍČ, 24. 4. 2019
Letos se opět konalo v Národním domě v Třebíči. Sjelo se šest souborů ze čtyř škol. Zajímavé bylo, že všechny soubory chtěly uvádět svá představení na velké scéně.
TANDIVLO ZUŠ Třebíč, Záchrana pohádkové říše
(autor textu: Monika Indrová a soubor, režie: Monika Indrová, premiéra: 11. 03. 2019)
Monika Indrová vytvořila velký celoškolní projekt s tanečním, dramatickým a výtvarným oborem. Převažující formou jsou taneční výstupy. Malá Katka je ve škole šikanována, čte ráda pohádky z knížky od babičky. Usíná a dostává se do pohádkové říše, kde je zmatek, protože vše je naopak. Zmatek. Katka chce pomoci. Konec vše vyřeší, navíc se ukáže, že Sněhurka je v této říši její babička. Hlavní příběh je kostrbatý, neuvěřitelný, o všem se stejně jen mluví a to ještě nedbale. Vše činoherní je nedůsledné, je tu vše - činohra, muzikál, balet, tanec, hudba je vybírána podobně. Na závěr je velkolepý muzikálový tanec. Vše je oblečeno do kostýmů, zvířátka včetně oušek a ocásků. Představení slouží možná k prezentaci školy pro rodiče a kamarády. Celkem vystupovalo třicet osm dětí. Škoda. Práce to muselo být neskutečné, peněz to asi stálo také dost, ale s divadlem to mělo málo společného.
Soubor Hrozný Š ZUŠ Jihlava, Vy budete moje smrt
(autor textu: soubor a Martin Kolář, režie: Martin Kolář a soubor, premiéra: 31. 03. 2019)
Autorský text, který vznikal souborově na téma kantoři, škola, kamarádství, kluci a holky. Tedy vše, co hýbe světem sedmáků až deváťáků. Ocitáme se v jedné třídě, která je postrachem učitelů. Jsou to také dobré týpky. Učitel Žáček také není žádný typ ideálního pedagoga. Nervózní a snad i vyhořelý (hraje ho největší kluk). Tu a tam se ve třídě ozývá věta „Já ho zabiju“. Nakonec Žáček oznamuje, že se pojede na výlet na Žďárské vrchy. Změna. Jsme v autobuse, začíná pochodový výlet. Žáci odpadají. Na ubytování se dále rozvíjí debata o Žáčkovi, ten zřejmě hovor nechtěně vyslechne... Přibíhá jedna z dívek, která šla zjistit, zda učitel spí, a hystericky křičí, že Žáček je mrtvý - „Leží tam celý od krve“. Dojde k hádce a obviňování, že kdo je tedy ten vrah. Zajímavě se zde odehrávají retro scény ze školy. Kantor se ale náhle objeví živý, celý od kečupu. Úleva. Všichni se navzájem pokusí o větší respektování a pochopení. Hraje se holé scéně, s praktikláblem a židlemi. Mladí herci jsou na jevišti přirození a autentičtí. Soubor navržen do širšího výběru na Celostátní přehlídku Dětská scéna 2019 ve Svitavách.
Hadřík ZŠ Jihlava - Havlíčkova, Dívka z Černé věže
(autor předlohy: Zdeněk K. Slabý, režie a dramatizace: Alena Hromádková
Typický školní soubor, ale poučený základy dramatické výchovy. Vedoucí zdramatizovala pro jedenáct děvčátek a jednoho kluka ze třetí až páté třídy část knihy o dívce z černé věže, kterou objeví současné děti. Ta jim začne vyprávět příběh „Jak se z Julči stalo prase“. Konec představení je nenadálý, ale prý chtějí příští rok pracovat na dalším příběhu. Sólové výstupy střídá skupinový přednes. V práci s hlasem jsou asi největší rezervy. Soubor je také limitován tím, že nemá vlastní zkušení prostor a na zkouškách se stěhuje ze třídy do třídy.
Padající kachličky ze ZUŠ Nové Město na Moravě, Noemovo dítě
(autor textu: E. E. Schmitt, režie a dramatizace: Jana Mokrá)
Jana Mokrá zdramatizovala knihu zabývající se časem holokaustu, situací židovských dětí za války a těsně po válce. Příběh malého Josefa, kterého maminka nechá ukrýt u paní hraběnky. Josef ale následně musí měnit místa úkrytu, až narazí na odvážného křesťanského pastora otce Pemzu. Díky jemu začíná chápat rozdíl mezi židovstvím a křesťanstvím. A díky jemu i přežije a setká se pouze s maminkou, protože tatínek zahynul v koncentračním táboře. Hraje se na holé scéně, pouze s třemi stoly a dvěma židlemi. Stoly jsou v některých scénách funkční - součást místnosti, krypta, postele, ale často překážejí a manipulace s nimi je obtížná a zdržuje temporytmus a napětí. Velké rezervy jsou v práci s hlasem a slovem. Děti často pouze text odříkávají. Pokus o naléhavé téma a jeho scénické zpracování. Možná by byl lepší pro starší děti.
Soubor 3. ročník, ZUŠ Nové Město na Moravě, Před spaním - hororky na dobrou noc
(Předloha: Půlminutové hororky na dobrou noc, režie a dramatizace: Jana Mokrá)
Jana Mokrá zdramatizovala pro menší děti pět hororků. Děti mají horory rády. Příběhy, co se nám zdají v noci. Asi se i rády bojí. Mají strach z různých věcí. Nejlépe asi vyšel hororek Pavouci a Panenka od macechy jako woodoo. Na scéně je dětská postýlka a kolem ní se vše odehrává. Pracuje se se světlem. Zajímavá práce, ale s mnoha rezervami.
Soubor Tousty z housek ZUŠ Jihlava, Vítejte v nebi
(autor textu: soubor a Martin Kolář, režie: Martin Kolář, premiéra: 31. 03. 2019)
Autorský text, který vznikl z improvizací a hledání zajímavých témat. Jsme v nebi, v přijmu duší, ale těch je momentálně nedostatek. Vládne zde ale i chaos, byrokracie. Objeví se duše zloděje, řidičky, zdatného jedlíka a hodné dívky, která měla hlídat malého bratříčka. A přináší nový prvek - oknem na zem vidí andělé, že bratříček by také mohl zahynout. Holčička se s řidičkou mohou vrátit zpět na zem a bratříček je zachráněn. Snad i kousek satiry, Všichni jsou oblečeni v bílém, polštářky jsou obláčky - beránci. Děti jsou přirozené, některé okamžiky a situace jsou lehce morbidní.
Tak tedy - přehlídka probíhala v klidné a příjemné atmosféře, všechny soubory zhlédly představení svých kamarádů. Bohužel více souborů z kraje se nepřihlásilo a to je škoda. ZUŠek a základních škol je u nás v kraji hodně. Lektorský sbor pracoval ve složení Jaroslav Dejl, Tomáš Doležal a Marie Pavlovská.
Jaroslav Dejl

Související Ročníky přehlídek

Máte nějaké další informace k tomuto tématu?
Pokud se s námi chcete o ně podělit, zašlete nám je prosím prostřednictvím následujícího formuláře. Formulář slouží pro zasílání faktografických informací pracovníkům databáze. Prosíme, neposílejte vzkazy určené souborům či jednotlivým osobám, nebudou jim doručeny. Neposkytujeme jiné než zveřejněné kontaktní informace. Pokud chcete kontaktovat jednotlivé soubory či organizace, využijte prosím jejich webové stránky.
Vaše jméno:
Váš e-mail:
Informace:
Obrana proti spamu: do této kolonky napiště slovo 'divadlo':