Databáze českého amatérského divadla

Texty: Praha, Přehlídka ke Světovému dni divadla pro děti a mládež 2019 - program. Web ASSITEJ.

Přehlídka ke Světovému dni divadla pro děti a mládež 2019 – program

České středisko ASSITEJ, Sdružení pro tvořivou dramatiku, PRO ASSITEJ, KD Mlejn, Divadlo v Dlouhé, Divadlo v Celetné, Divadlo Disk

S podporou hlavního města Prahy


Neděle 10.3.2019

Divadlo Disk, Karlova 26, 116 65 Praha 1 tel.: 420 234 244 254 e.mail: disk@divadlodisk.cz

19:30 Divadlo Disk

Prodaná nevěsta na prknech Prozatímního, Stavovského a Národního divadla v letech 1868 až 2018

Komická opera o věrné lásce a zrádných intrikách, o snu o divadle národním a o zrodu českého herce.

„Již čas, aby postaven byl chrám dramatické Musy české! Neboť Národní divadlo jistě má býti chrámem, kde duch a srdce ke zřídlům oněch zásad se uvádí, na nichžto veškeré obraty i pokroky společenské spoléhají. A kde se zrodily tyto zásady? Nikde jinde než v lidské vůli. A hlasateli této vůle, kněžími tohoto chrámu, nechť nám jsou herci čeští.“

Z proslovů při položení základních kamenů Národního divadla, 1868:

Inscenace pro diváky nad 14

https://www.divadlodisk.cz/prodana-nevesta-v-letech-1868-az-2018


Neděle 17.3.2019

Divadlo v Celetné, Celetná 17, Praha 1 tel.: 222 326 843, 608 327 107 e-mail: rezervace@divadlovceletne.cz

10:00 Umělecká agentura Pierrot

Carlo Collodi: Pinocchio

Byl jednou jeden kus dřeva. Nebylo to žádné vzácné dřevo, ale obyčejné poleno, jaká se v zimě přikládají do kamen a do krbů, aby se vyhřály pokoje.“ Bylo to ale také neobyčejné poleno, protože bylo živé. Oživlé dřevo se v rukou kmotra Geppetta promění v hezkého panáčka. Geppetto ho pojmenuje Pinocchio a stane se mu otcem. Panáček s drze dlouhým nosem je však velice neposlušný synek. Svému tatínkovi přinese spoustu trápení a sám zažije přemnoho dobrodružství na své cestě za poznáním dobra a zla na světě: uteče do loutkového divadla, setká se se zlověstným Ohňojedem, s proradným Lišákem a Kocourem, nic nedbaje na moudré rady mluvícího cvrčka, cestuje na zázračné pole i přes moře… Vrcholné dobrodružství na něj však čeká opět u tatínka, po návratu do „rodné“ řezbářské světničky: zůstane dál pyšným dřevěným panáčkem? Nezbední chlapci totiž, když se polepší, mají zázračnou moc. Nesmrtelný Pinocchiův příběh, v němž si v režii hostující Zoji Mikotové „živí“ herci „podají ruce“ s loutkami mnoha provedení a velikostí, okouzlí všechny děti i jejich rodiče.

Inscenace pro děti od 4 let http://www.pierrot.cz/divadlo-pro-deti/pinocchio/


18:00 Ty-já-tr

Ostře sledované vlaky

Hořká komedie o dospívání a lásce s válkou v zádech.

Divadelní adaptace vynikající novely Bohumila Hrabala. Hra o dospívání. Výpověď kluka, který ohledává vlastní dospělost a kterému chybí už jen krůček, aby do ní vstoupil… a který ho nakonec skutečně udělá. Bohužel ve chvíli, kdy doba „vymknuta ze svých kloubů šílí“, jak by řekl jeho vrstevník Hamlet v docela jiném příběhu, zato s víc než podobnými pocity…

Inscenace pro diváky nad 14

http://divadloradar.cz/predstaveni/2018/ostre-sledovane-vlaky


KD Mlejn, Kovářova 1615/4, 155 00 Praha 5 – Stodůlky 420 777 710 666 Mail: info@mlejn.cz

11:00 Divadlo Buřt

V KRUHU: Austrálie

V době snů, kdy země byla nebem a nebe bylo zemí se začali objevovat první baobaby, klokani i lidé. Jak se to stalo? Proč si dát pozor na duhového hada? Jak se uchránit před nedobrými démony a kdo to byli Aboriginci? Za zvuků digeridoo vás provedeme austrálskými příběhy a na závěr si troubení můžete vyzkoušet. Pojďte s námi do kruhu!

Inscenace je určena dětem od 4 let
https://www.facebook.com/divadloburt.cz/


Studio Řetízek, Karlova 26, 116 65 Praha 1 tel.: 420 234 244 254 e-mail: disk@divadlodisk.cz

Studio Řetízek, Karlova 26, 116 65 Praha 1 tel.: 234 244 254 e-mail: disk@divadlodisk.cz

19:30 Divadlo Disk

My, zvířata

„Vyslovil jsem a udělal zvířecké a neodpustitelné věci. Co tedy se mnou jiného než mě odvézt do zoo?“

Ve spolupráci Divadla Dagmar a katedry výchovné dramatiky DAMU vzniklo scénické čtení vycházející ze stejnojmenné knihy Justina Torrese.

Zdánlivě prostý příběh tří bratrů na americkém předměstí zkratkovitým a strhujícím způsobem rozkývá rozpory rodinné sounáležitosti a nalézání vlastní identity. Skrze humor a něhu probleskují předzvěsti budoucí tragédie.

Pro diváky od 14 let

https://www.divadlodisk.cz/my-zvirata-


Pondělí 18.3.2019

Divadlo v Celetné, Celetná 17, Praha 1 tel.: 222 326 843, 608 327 107 e-mail: rezervace@divadlovceletne.cz

10:00 Divadlo Alfa

ALFA FARMA

Bude líp!

Tomsa Legierski a kolektiv (volně v inspiraci dílem G. Orwella). Divadlo Alfa připravuje už několik let vlastní adaptace děl světové i české klasiky, které úspěšně oslovují dospívající publikum, zejména středoškoláky. Po titulech Hamleteen, Ostře sledované vlaky nebo Gazdina roba se plzeňští divadelníci tentokrát zaměřili na dílo George Orwella, především Farmu zvířat. Svět bajky, která rozkrývá plíživé nebezpečí vzniku totality, zasadili do Československa 50. let a nazvali „α farma“ (čti alfa farma). Kolektiv tvůrců se inspiroval skutečným příběhem a dobové reálie a autorský text konzultoval s pracovníky Ústavu pro studium totalitních režimů. Proč došlo k takovému posunu? Pouhá ilustrace knižní předlohy nestačí, shodli se tvůrci – a pokud chceme zesílit výpovědní hodnotu inscenace, můžeme a musíme se obrátit k dějinám vlastní země.
Alfa farma

Do skutečného příběhu, jakých se v 50. letech na českém venkově odehrály tisíce, aplikovali tvůrci po svém svět bajky George Orwella, odhalující mechanismy plíživého vzniku diktátorských systémů. Divadelní prostředky – a zvláště prostředky loutkového divadla – zvýrazňují alegoričnost a současně sílu takového sdělení.

Inscenace je určena divákům nad 14 let

www.divadloalfa.cz


18:00 Damúza

Z tajného deníku Smolíčka Pé

Pohádka s loutkami a živou hudbou pro malé diváky.

Svět je jako gramofonová deska a otázkou je, do jaké dráhy se jehla zarazí. Když k Jeskyňkám, tak jste Smolíček… Však to znáte, poslouchat rodiče je někdy těžké, zvlášť, když je táta jelen. Ke všemu trochu staromódní, který neumí připravit pořádnou oslavu s tancem a dortem. Koho by bavilo být na své narozeniny sám? A Jeskyňky jsou tak dobré tanečnice, ach…

Vhodné pro děti od 6 let a jejich rodiče
www.damuza.cz


Úterý 19.3.2019

Divadlo v Celetné, Celetná 17, Praha 1 tel.: 222 326 843, 608 327 107 e-mail: rezervace@divadlovceletne.cz

14:00 Divadlo DRAK

A na noze pevnina

Příběh o malé holčičce, která ráda skákala a tančila.

Autorská inscenace o nezdolné touze hýbat se a tančit. Malá holčička Jazmína nejraději ze všeho skáče a tančí. Jednoho dne se však něco přihodí a ona najednou tančit nemůže. Začne si všímat, co se hýbe a tančí kolem ní. Dobrodružství imaginace a radosti ze hry, ve které se prolíná fantazie s realitou, může začít!

Něžně dravý a skutečný příběh o radosti z pohybu pro děti a děti v nás.

Pro děti od 4 let

A na noze pevnina


19:30 Spolek Kašpar

Růže pro Algernon

Tragikomický příběh dementního muže, který chce být chytrý. Nejúspěšnější inscenace spolku Kašpar.
Divadelní spolek Kašpar / Divadlo V Celetné

Inscenace pro diváky nad 14


Středa 20.3.2019

Divadlo v Celetné, Celetná 17, Praha 1 tel.: 222 326 843, 608 327 107 rezervace@divadlovceletne.cz


10:00 Taneční studio Light

Bylo nás pět

Tanečně divadelní inscenace na motivy stejnojmenné knihy Karla Poláčka
Povinná školní četba Poláčkovy knihy Bylo nás pět je pro dnešní děti nudná už jenom proto, že je povinná a sto let stará. Oblečení, zvyky, čeština a hry kluků a holek v knižní předloze vypadají pro současné čtenáře starobyle a nudně.
Ale co se s takovými názory dětí stane, když si na motivy knihy Karla Poláčka začnou hrát?
Nejsou náhodou děti pořád stejné?

Jsou radosti kluků a starosti holek i dnes taky takové?
„ A když oni jsou takoví – my budeme taky takoví!“
Pročež jsme rádi, že Karla Poláčka máme!

Inscenace pro děti od 6 let

https://tanecnistudiolight.cz/bylo-nas-pet/

a


Dismanův rozhlasový dětský soubor

Do velké krajiny Dudédu

Tenkrát bylo ledacos pruhované nebo puntíkované, něco bylo i kostičkované, ale barevné nebylo nic… Tak začíná pohádka O kohoutech, bouřce a duze, kterou poslal z husákovského vězení svým dcerám Františce a Martě Ivan Martin Jirous (1944 – 2011). Básník, výtvarný teoretik a kritik, vůdčí postava českého undergroundu, signatář Charty 77.

Z jeho pohádek, básní a dopisů vzniklo představení Do velké krajiny Dudédu.
Dismančata sepsala otázky, které jsme poslali Františce a Martě Jirousovým. Na jednu z nich – Nebály jste se u tatínkových pohádek? – Marta odpověděla: „Táta pohádky většinou zasadil do prostředí, ve kterém jsme vyrůstaly, takže nám to bylo blízké – sporák, uhlák, studna, dvůr, všechno jsme si uměly dobře představit. On byl ve vězení a my doma. Ale tím, že psal pohádky, které se odehrávaly u nás doma, se to všechno propojilo a byli jsme tak všichni zase spolu.“

Vydejte se s námi do světa, kde „kočky můžou bejt červený a fialový“, do krajiny v láhvi a tam, kde myši šustí kožíšky…

Inscenace pro děti od 5 let

https://www.rozhlas.cz/drds/repertoar/_zprava/do-velke-krajiny-dudedu–1717176


Pátek 22.3.2019

Divadlo v Dlouhé, Dlouhá727/39, 110 00 Praha 1 tel.: 420 221 778 629 divadlo@divadlovdlouhe.cz

10:00 Divadlo v Dlouhé

Alena Kastnerová, Jan Borna: O líné babičce

Návod na to, jak se nebát (plnit si své sny) a užívat si (života)!

Většina babiček jsou elegantní upravené staré dámy, které mají doma vždy pečlivě uklizeno a vzorně napečeno. Nebo to jsou roztomilé stařenky, co kdykoliv ochotně pohlídají vnoučata. Babička z naší inscenace je ale úplně jiná – neuklízí, nepeče, nevaří a občas ani nehlídá děti! I když je má ráda! Ona si totiž plní svá dávná přání, která si celý život střádala do starého škapulíře. A tak z něj pokaždé, když má čas, chuť a náladu, vytahuje jeden papírek za druhým a dělá to, po čem touží. Nic pro ni není problém! Zalétat si balónem? Prima! Naučit se potápět? Proč ne! Vylézt na osmitisícovku? Skvělé!!! Tahle babička totiž zvládne úplně všechno! A možná díky ní přijdete i Vy na spoustu vlastních přání, která si začnete plnit. Řídit nejrychlejší auto na světě? Šlapat do kaluží, aby vás nikdo neviděl? Konečně dělat to, co chcete, a ne to, co se od vás očekává? Tak do toho! Nechte se inspirovat naší „línou“ babičkou!

Za mecenášskou podporu inscenace děkujeme také rodině Vránových

Inscenace je určena divákům nad 6 let
https://www.divadlovdlouhe.cz/repertoar/o-line-babicce/


Pondělí 25.3.2019

Divadlo Disk, Karlova 26, 116 65 Praha 1 tel.: 420 234 244 254 disk@divadlodisk.cz

19:30 Divadlo Disk

Press paradox

Autorská inscenace tvůrčí skupiny 8lidí vychází z události, která nedávno otřásla mediálním světem. Ruský novinář Arkadij Babčenko, žijící v emigraci na Ukrajině, se stal obětí vraždy. Stopy po jejím objednavateli vedly do Babčenkovy domoviny, do vysokých vrstev ruské společnosti. Novinářská obec přišla o dalšího kolegu, který byl coby nepohodlný kritik Putinova režimu jednoduše odstraněn.

Tak by se celá situace jevila, pokud by ovšem den po oznámení novinářovy smrti nevystoupil živý Arkadij Babčenko na tiskové konferenci a neoznámil, že se jednalo o operaci ukrajinské tajné služby, která se skrz fingování Babčenkovy smrti pokusila zadavatele vraždy dopadnout.

Co dnes uvádí novináře v ohrožení?

Kdy dát přednost bezpečí a kdy navzdory veškerému riziku dodržet novinářskou etiku?

A kdo vlastně je Arkadij Babčenko?

Inscenace je určena divákům nad 14 let

https://www.divadlodisk.cz/press-paradox
Máte nějaké další informace k tomuto tématu?
Pokud se s námi chcete o ně podělit, zašlete nám je prosím prostřednictvím následujícího formuláře. Formulář slouží pro zasílání faktografických informací pracovníkům databáze. Prosíme, neposílejte vzkazy určené souborům či jednotlivým osobám, nebudou jim doručeny. Neposkytujeme jiné než zveřejněné kontaktní informace. Pokud chcete kontaktovat jednotlivé soubory či organizace, využijte prosím jejich webové stránky.
Vaše jméno:
Váš e-mail:
Informace:
Obrana proti spamu: do této kolonky napiště slovo 'divadlo':