Databáze českého amatérského divadla

Texty: ŠIMEK, Jiří: 95 let českého divadla v Zákupech na Českolipsku. AS 9.12.2018-Činoherní-Ze života souborů.

95 let českého divadla v Zákupech na Českolipsku

Nejstarší český ochotnický soubor na Českolipsku oslavil 95 let od prvního českého ochotnického vystoupení. Statistika posledného roku i celých 95 let.

95 let českého divadla v Zákupech na Českolipsku

České ochotnické divadlo se začalo v Zákupech rozvíjet po vzniku samostatného Československa, když do téměř zcela německého městečka Reichstadt se začali stěhovat Češi. Vrátil se i oficiální český název Zákupy. Vznikla zde poměrně silná česká menšina, která v roce 1919 založila místní odbor Národní jednoty severočeské, při níž nyl 25. června 1923 založen ochotnický kroužek. 16. prosince 1923 se pak uskutečnilo první české představení: dramatizace povídky Vítězslava Hálka „Na statku a v chaloupce". Začal tak působit nejstarší český ochotnický soubor na Českolipsku. Jeho pokračovatelem a dědicem je současný Divadelní spolek „Havlíček“ Zákupy. Členové DS Havlíček Zákupy oslavili své letošní 95. narozeniny především zvýšenou činností. V režii J.M. Šimka nastudovali hru Daniely Fischerové „Princezna T.“, s níž se zúčastnili krajské přehlídky „Josefodolské divadelní jaro“ a divadelní přehlídky ochotnických souborů v Divadle Karla Hackera v Praze. Ke 100. výročí vzniku Československa i k 80. výročí úmrtí Karla Čapka pod taktovkou stejného režiséra inscenovali jeho dramatizaci Čapkových biblických apokryfů s názvem „O pravdě a člověku“. Sté výročí republiky oslavili také už před tím při zákupských „Císařských slavnostech“ pásmem, které se neslo v duchu prvorepublikových filmových písniček (režie V. Švehlová). Režisér a principál spolku B. Bartoš uvedl do života svou veselou pohádku „Kuba a zkrocená kráva“, která se stala velice žádanou. Kromě toho členové spolku připravili dvě vánoční akce – Živý betlém a Vánoční orloj a jako každoročně oživili svým vystoupením i letní prohlídky státního zámku. Svou kostýmovanou účastí doplnili také další kulturní akce města. DS Havlíček Zákupy se stal absolutním vítězem v anketě Osobnost roku Libereckého kraje v kategorii KULTURA za rok 2017. Cenu obdržel před svým představením na krajské přehlídce v Josefově Dolu 12. 5. 2018. DS Havlíček je také držitelem Prestižní ceny města Zákupy. Zájem o představení zákupských ochotníků i mimo Zákupy je značný, bohužel pracovní vytížení herců nedovoluje ani zdaleka využít všech nabídek k vystoupení. Přesto jejich celoroční aktivita byla nepochybně důstojným oslavením 95 let od chvíle, kdy se čeština poprvé ozvala z jeviště na Českolipsku. Na závěr ještě trochu statistiky: Celkem v létech 1923 – 2018 (se dvěma dlouhými pauzami: po obsazení Sudet 1938 byla činnost obnovena v roce 1946 a v době normalizace se nehrálo v létech 1971–80) připravili zákupští ochotníci 124 inscenace včetně komponovaných pořadů a odehráli více než 550 vystoupení v jednapadesáti místech naší republiky. Zákupy jsou na svého „Havlíčka“ hrdé.

Autor: Jiří Šimek
Máte nějaké další informace k tomuto tématu?
Pokud se s námi chcete o ně podělit, zašlete nám je prosím prostřednictvím následujícího formuláře. Formulář slouží pro zasílání faktografických informací pracovníkům databáze. Prosíme, neposílejte vzkazy určené souborům či jednotlivým osobám, nebudou jim doručeny. Neposkytujeme jiné než zveřejněné kontaktní informace. Pokud chcete kontaktovat jednotlivé soubory či organizace, využijte prosím jejich webové stránky.
Vaše jméno:
Váš e-mail:
Informace:
Obrana proti spamu: do této kolonky napiště slovo 'divadlo':