Databáze českého amatérského divadla
Texty: Bludov, Excerpce pro MČAD 1998-2002
BLUDOV o. Šumperk
Činnost byla zahájena v roce 1898 - divadelní odbor TJ Sokol (hra Modlitba na hřbitově) - později i OREL s divadelním kroužkem Svatopluk. Sokol uváděl historické hry (Mistr Jan Hus, Lešetínský kovář), Orel dával přednost lehčímu žánru, operetám. V Sokole režíroval Augustin Kvapil, Rudolf Kordas, režiséry v Orlu byli Jan Konečný , Teodor Březina a Josef Straka. Oba soubory pracovaly pravidelně, měly stálý počet kvalitních herců, zacvičovaly mladé lidi a vzájemně si hlídaly konkurenci.
V roce 1924 působily tři soubory - Sokol, který hrál ve vlastní sokolovně - Orel, jehož soubor Svatopluk hrál v Národním domě - Sociální demokracie, stavovské sdružení studentů hrálo v hospodě Na nové.
Na ochotnickém divadle se podíleli učitelé Eduard Raška, Edmond Švec a Václav Blažek
Hry v přírodě: louka u Revizí - hru Jánošík sledovalo 1 500 diváků sedících na stráni nad cestou z nádraží. Zahrada hostince Na nové - historická hra Jan Výrava ze selského povstání s velkým obsazením. Zahrada Březinova statku - hra Psohlavci
Na Zámečku - hry Lešetínský kovář a Mistr Jan Hus. V Gryngleti - hra Trampoty hajného Klobáska.
Do roku 1939 měly soubory bohatou činnost a ročně předvedly 2 až 3 premiéry. Hostovaly i v okolních obcích. Během okupace byla činnost přerušena. Po roce 1945 byla divadelní činnost provozována jen Sokolem a Orlem se zaměřením na estrády s orchestrem Jana Konečného. Zkoušky probíhaly 3x týdně v spolkové místnosti národního domu (nyní KD), kde byl i klavír a kde se v zimě topilo. Výborné dekorace u všech inscenací: Radúz a Mahulena (vybudována kašna s vodotryskem), Moudrý husar (hra se zpěvy uvedená ihned po válce s velkým úspěchem v Zábřehu a Červené Vodě). Hrálo se i v jiných obcích např. hra Cikáni v Dubicku, Krumpachu, Hrabenově, Starém Městě. Hra: Maryša v Šumperku. Jako společné představení Orla a Sokola byly po válce uvedeny hry Noc na Karlštejně, Ďáblice, Lucerna, Čtvero ročních období. Další hry uvedl již jen Sokol: Oblaka, Karel IV. a cikáni, Páter Vojtěch, Maryša (hrána v parku) , To byl český muzikant
Velkou tradici mělo v Bludově i loutkové divadlo provozované Augustinem Kvapilem - vše dělal sám (zhotovil jeviště, vyřezal loutky na profesionální úrovni, oblečky zhotovila jeho žena švadlena). Hrával v soko-lovně za směšné vstupné 0,5 Kčs pro všechny zájemce z Bludova i okolí. Po roztržce v záležitosti jeho 60. výročí narození,kdy si vedení Sokola nevzpomnělo, ze Sokola v roce 1957 vystoupil a hrál v horním sále hostince Na nové. V jeho souboru hrálo dost mladých lidí bez ohledu na příslušnost k Sokolu či Orlu (ten byl později celostátně zrušen). (Smyčková)
Vzpomínala M.Krobotová, J.Pazourková, J.Sedláček. Publikace: “50 let Sokola v Bludově”.
Činnost byla zahájena v r. 1898 - Divadelní odbor TJ Sokol - hra Modlitba na hřbitově. Později i Orel div. kroužek Svatopluk
Sokol: Historické hry: Mistr Jan Hus, Lešetínský kovář
Orel: lehčí žánr, operety.
1924 tři soubory: Sokol - hrál ve vlastní sokolovně, Orel - Svatopluk - v Národním domě, Sociální demokracie - hosp. Na nové Stavovské sdružení studentů.
Hry v přírodě: Jánošík, louka u Revizí pod strání-1500 diváků z celého okolí; Jan Výrava-Zahrada Na nové; Psohlavci-zahrada Březinova statku; Lešetínský kovář Soc. dem. na Zámečku. Soubory měly bohatou činnost (Sokol,Orel), ročně 2-3 premiéry. Do r. 1939-během okupace činnosti přerušena. Po .r. 1945 v rámci divadelní činnosti Sokola a Orla pokud nebyla činnost ukončena jen estrády (orch. Jana Konečného). (Medlík)
KROBOTOVÁ, Marie: Ochotnické divadlo v Bludově. Bludovan 3/98. Vzpomínka. 1 str. kART
Související Geografické celky
Máte nějaké další informace k tomuto tématu?
Pokud se s námi chcete o ně podělit, zašlete nám je prosím prostřednictvím následujícího formuláře. Formulář slouží pro zasílání faktografických informací pracovníkům databáze.
Prosíme, neposílejte vzkazy určené souborům či jednotlivým osobám, nebudou jim doručeny. Neposkytujeme jiné než zveřejněné kontaktní informace. Pokud chcete kontaktovat jednotlivé soubory či organizace, využijte prosím jejich webové stránky.