Databáze českého amatérského divadla

Texty: Návrh na udělení Zlatého odznaku J. K. Tyla Jaroslavu Ipserovi

Jaroslav Ipser

(nar. 2.12.1949) byl dlouhá léta součástí východočeské loutkářské komunity. Se svým souborem patřil a patří k nejzajímavějším, nejtalentovanějším a nejpilnějším divadelníkům své generace. Divadlo hraje od dětství a v roce 1976 založil soubor Čmukaři. S ním během čtyřiceti let vytvořil bezmála šedesát inscenací a další pak ve spolupráci s Jiřím Polehňou. Některé se staly v loutkářském světě kultovními. Jsou to Dračí a Pletené pohádky, především Medvídek Pú, Jak Kašpárek..., Dobrá rána a taky Léčba neklidem. Ty zůstaly v našich srdcích. Ale mnohé další inscenace nezapřely originalitu a způsob humoru svých tvůrců, které Jarda Ipser inspiroval a byl vždy jejich frontmanem. Pozitivita vyznění jejich her je dozajista taky jeho dílem. Jarda vlastně divadlu podřídil celý svůj profesní život. Jeho práce na rolích nikdy nebyla neurčitá nebo ledabylá, právě naopak. Absolvoval loutkářskou konzervatoř, hrál patnáctkrát v hlavním programu festivalu v Chrudimi, kde získal několik individuálních hereckých cen a pět cen za inscenaci. Hrál se souborem na festivalech jak v Čechách, tak v Německu, Bulharsku, Maďarsku, Portugalsku, Francii, Španělsku, Polsku a v Indii. Citace Luďka Richtera: „U Čmukařů jde o inscenační autorství, je to takový vstup do struktury původního textu a takové převedení na jeviště, kdy by už nebylo pravdivé a ani slušné uvádět jako autora jen autora předlohy.“
Blanka Šefrnová

Každá doba má svoje fenomény. I v českém loutkářství to tak je. V osmdesátých letech se narodil soubor, který patří od těch časů k těm nezapomenutelným. ČMUKAŘI. Stále žijí, stále hrají a stále je to veliká radost. A od samého počátku k nim patří Jarda Ipser. On se všemi ostatními Čmukaři, byli výraznou součástí zlaté éry českého a vlastně československého, amatérského loutkářství, která započala na konci padesátých let minulého století. Ale čím on byl v té historii výjimečný? Myslím, že, podle mě, byl nejlepším loutkářem, komikem druhé poloviny 20.století. Jeho komika nebyla a není třeskutá. Jeho herecký humor je jemného zrna. V tomhle je zvláštní, nenapodobitelný... Jako herec mezi loutkáři, ale vlastně proč hledat nějaké hranice mezi žánry, je prostě nezaměnitelný a nezapomenutelný. A jeho: „..Zas jeden, jehož nohy jsou rychlejší, než jeho srdce...“ nebo celý jeho Ijáček z Medvídka Pú a další divadelní role, jsou pro ty, kteří měli to štěstí být u toho, naprosto a navždy nezapomenutelnými... Myslím, že v době, kdy Jardovi pomalu táhne sedmdesátka, nastal čas aby byl oceněn jeho přínos pro naše amatérské divadlo.
A proto s mojí ženou Blankou, navrhujeme Jaroslava Ipsera, člena loutkářského souboru Čmukaři Turnov, za kandidáta na udělení ceny Zlatý odzak J.K.Tyla pro rok 2018.
Karel Šefrna – Céčko Svitavy

Zdůvodnění návrhu: za celoživotní přínos loutkovému divadlu
Návrh místa předání: V Divadle Drak v Hradci Králové na Cenění (asi v listopadu 2018)

Schváleno valnou hromadou VSVD dne 3.března 2018

Související Pojmy

Máte nějaké další informace k tomuto tématu?
Pokud se s námi chcete o ně podělit, zašlete nám je prosím prostřednictvím následujícího formuláře. Formulář slouží pro zasílání faktografických informací pracovníkům databáze. Prosíme, neposílejte vzkazy určené souborům či jednotlivým osobám, nebudou jim doručeny. Neposkytujeme jiné než zveřejněné kontaktní informace. Pokud chcete kontaktovat jednotlivé soubory či organizace, využijte prosím jejich webové stránky.
Vaše jméno:
Váš e-mail:
Informace:
Obrana proti spamu: do této kolonky napiště slovo 'divadlo':