Databáze českého amatérského divadla

Texty: LHOTSKÁ,Jiřina, HNILIČKOVÁ,Magdaléna, MADĚRYČ,Vojta: Přehlídka dětské recitace Recitátor 2017, Horšovský Týn 20. 4. 2017. Deník Dětské scény, č. 0., str. 10 - 11, 9.6.2017.

PŘEHLÍDKA DĚTSKÉ RECITACE
RECITÁTOR 2017, HORŠOVSKÝ TÝN, 20. 4. 2017

Krajské kolo Celostátní přehlídky dětských recitátorů pro Plzeňský kraj proběhlo již podruhé v Horšovském Týně. Přehlídku organizovala Základní umělecká škola Staňkov ve spolupráci s Městským kulturním zařízením a byla podpořena Krajským úřadem Plzeňského kraje.
Garantem přehlídky a skvělým organizátorem byla Jitka Pluháčková, které se podařilo připravit skvělé zázemí pro recitátory, rodiče, učitele i porotce. Přehlídka probíhala současně ve dvou prostorech, první a druhá kategorie vystupovala v Městském kulturním zařízení, třetí a čtvrtá kategorie v místním kině. Každý recitátor si z přehlídky mimo skvělých zážitků odnesl dárek, někteří k tomu získali ještě ocenění poroty a další nominaci na postup do Svitav.
Šestičlenná porota, která měla skvělé zázemí a dobře připravené textové podklady, pracovala ve složení Jiřina Lhotská, Hana Švejdová, Jan Mrázek (1. a 2. kategorie), Magdaléna Hniličková, František Oplatek a Vojtěch Maděryč (3. a 4. kategorie).
1. a 2. kategorie recitátorů vykazovala tradiční krajskou úroveň. Děti měly připravené kvalitní texty, vesměs přiměřené jejich věku a schopnostem. Objevovaly se texty ověřených autorů, především próza. V první kategorii bylo uděleno několik ocenění. Patricii Hodkové za text P. Dvořákové Zakázaná slova, Tereze Bělové – Jiří Havel Jak vrána chtěla zpívat v opeře. Dalšími oceněnými byli Tomáš Pekař s textem Jiřího Slívy Piky, piky na hlavu, Aneta Bláhová přednesla text Čert a Káča Michala Černíka, Anežka Krejčí Jak to bylo s horou Říp Petra Bruknera.
Ve druhé kategorii oslovili publikum i porotu Veronika Pučelíková a Sebastian Fencl, kteří se se svým textem představí posluchačům ve Svitavách na celostátní přehlídce Dětská scéna. Veronika si připravila úryvek z knížky Roalda Dahla Obr Dobr (úryvek z kapitoly Šumlenka a vízřachání) a prokázala, že jemnému humoru autora dobře rozumí, je výborná vypravěčka a umí oslovit posluchače. Sebastian Fencl si vybral text Radka Malého Moře slané vody a dokázal ho předat s invencí a osobitě. Dalšími oceněnými byli Filip Hajšman ( J.Kinney: Deník malého poseroutky), Štěpánka Kroová (I.Borská: Sestra Bára), Martina Vlková (P.Dvořáková: Sebezápor) a Alexandra Turková (úryvek z prózy Jiřího Holuba Jak
se zbavit Mstivý Soni).
Výkony recitátorů 3. a 4. kategorie byly na obvyklé úrovni. Zastoupení poezie bylo početně srovnatelné s prozaickými texty. Kvalita textů nevykazovala zásadní nedostatky, rozhodně však nepřekročila obvyklé meze.
Ze třetí kategorie postoupily na celostátní přehlídku do Svitav Michaela Horníková a Tereza Hodková. Michaela si připravila text Evy Papouškové Červené krajkové (úryvek z knihy Kosprd a Telecí) a báseň Světlany Burianové Mám ráda. Dokázala pracovat s humorem a nadsázkou, stejně jako zvládla velmi jemně a přesně pracovat s veršem. Tereza Hodková si také vybrala prózu i poezii (Miminkaření Petry Dvořákové a báseň Co říká labuť huse Pavla Šruta). Především v prvním prozaickém textu byla interpretka velmi strhující a osobitá, s verši pak pracovala velmi umně a celé její vystoupení působilo křehce a silně zároveň. Dalšími oceněnými byli Jan Bytel, Martin Hlaváček a Tomáš Hebenstreit.
Ve čtvrté kategorii postoupila na celostátní přehlídku Tereza Radová a Vojtěch Moulis. Tereze se podařilo z textu Ivony Březinové Martina udělat velmi výrazné, interpretačně silné a pravdivé vystoupení. Jako druhý text si zvolila Píseň o myši a jedu Jiřího Suchého. Vojtěch Moulis přednášel bajku Jamese Thurbera Ťuhýk a veverky, v níž pěkně a hravě pracoval s humorem a pointami a zdařile vystavěl postavy. Jeho druhým textem byla báseň Václava Hraběte Ty. Dalšími oceněnými byla Petra Mašátová a Lucie Krajčová.
Všem recitátorům přejeme, aby je práce s texty i nadále těšila a přinášela jim mnoho krásných a povznášejících zážitků. Těm, kteří postoupili na 46. celostátní přehlídku recitátorů, gratulujeme a přejeme jim mnoho úspěchů ve Svitavách.
Jiřina Lhotská, Magdaléna Hniličková a Vojtěch Maděryč
Máte nějaké další informace k tomuto tématu?
Pokud se s námi chcete o ně podělit, zašlete nám je prosím prostřednictvím následujícího formuláře. Formulář slouží pro zasílání faktografických informací pracovníkům databáze. Prosíme, neposílejte vzkazy určené souborům či jednotlivým osobám, nebudou jim doručeny. Neposkytujeme jiné než zveřejněné kontaktní informace. Pokud chcete kontaktovat jednotlivé soubory či organizace, využijte prosím jejich webové stránky.
Vaše jméno:
Váš e-mail:
Informace:
Obrana proti spamu: do této kolonky napiště slovo 'divadlo':