Databáze českého amatérského divadla

Texty: Modrý kocour Turnov - Tisková zpráva po skončení 23. ročníku

Tisková zpráva po skončení 23. ročníku festivalu Modrý kocour 2018 - http://festival-modry-kocour.cz/ https://www.facebook.com/Modrykocour/

23. ročník divadelního festivalu Modrý Kocour potvrdil pověst výjimečného divadelního festivalu. Slíbil maso a bylo maso. Diváci semleli Modrého kocoura a poprvé v historii pokořili návštěvnickou hranici 2000 diváků. Turnov, 28. 2. 2018

V Turnově skončil pětidenní maratón druhého největšího festivalu amatérského divadla v České republice. I tento rok se může Modrý kocour pochlubit rekordní návštěvností, počet prodaných permanentek se takřka ztrojnásobil.
Turnov se opět proměnil v srdce českého amatérského divadla, když od středy od neděle hostil v Městském divadle a na Střelnici více než 23 představení. Dle očekávání přitáhlo nejvíce pozornosti představení "Ty, který lyžuješ," ve kterém vystoupila skupina zcela nahých ostravských pánů, kteří mlčky lyžovali po jevišti za doprovodu ctihodného kvarteta. Neotřelý humor představení sklidil u turnovského publika velké ovace. Divačka, která si nepřála být jmenována, se svěřila: „Musím se přiznat, že jsem šla na představení trochu nervózní. Koukat se pořád na skupinu zcela nahých mužů, ale během představení jsem si uvědomila, že tu jejich nahotu vůbec nevnímám. Byla to pro mě nová zkušenost a skvělá zábava. Musím říci, že jsem byla na Kocourovi poprvé a od příštího roku už bud chodit pravidelně. Nečekala jsem, že by mě takové experimenty takhle bavily.“

Velké pozdvižení vzbudilo i páteční slavnostní zahájení, kde takřka před vyprodaným hledištěm ředitel Mario Kubaš vysvětloval, proč je umění maso, jak souvisí volba Jiřího Drahoše s hovězím masem, co je kýč, proč je Iveta Bartošová guilty pleasure, aby nakonec vystavil diváky několika sugestivním hudebním obrazům, ve kterých měřil, skrze řeznické náčiní, míru jejich kulturního kapitálu. Svůj takřka hodinový výstup zakončil, za zvuků Mahlerovy páté symfonie, poděkováním festivalovému organizačnímu týmu, kterému na jevišti podával tatarák vyrobený přímo během zahájení. Dle publicisty Marka Douši „tahle zahájení budou (jsou) stejně legendární jako ty, které dělají bratři Cabani v Karlových Varech,…“, dle teatrologa a vedoucího poroty Petra Christova „Takhle nějak vypadá zahajovací ceremoniál významných a netradičních divadelních přehlídek na Západě, hlavně tedy v Americe.“ Zahajovací večer poté korunovala skvělým představením "Pičus není kretén" Anna Duchaňová (Anička a letadýlko), kterým poodhalovala zákulisí ženského hereckého světa.

Modrý kocour nabídl i tento rok pestrou směsici divadelních kousků, nechyběla klasická činohra, pohádky, ani taneční divadlo. „Každý rok se snažíme vytvořit pestrou divadelní paletu, ve které by si každý našel to své. Nechceme jít na ruku jen některým divákům. I my rádi experimentujeme a zveme sem soubory, které úplně dobře neznáme. Někdy to vyjde, někdy ne. A to k tomu patří, hledání je podstata takovýchto festivalů.“ Říká ředitel festivalu Mario Kubaš.

Třiadvacátý ročník festivalu se rozšířil i o hudební koncerty, v pátek zahrála experimentální rapová formace Mutanti hledaj východisko a v sobotu rozpálil účastníky festivalu do žhava báječný DJ set elektronického mága Ventolina.

Multižánrový festival, který je i postupovou přehlídkou, tento rok vyzdvihl představení "Strašidlo Cantervillské" turnovského souboru Kámoš drámoš. Odborná porota pod vedením turnovského rodáka Petra Christova mu udělila titul Shooting star Modrého kocoura, tedy vycházející hvězdy. Dle šéfa poroty se tímto zařazuje turnovský soubor mezi kandidáty na divadla s velkou budoucností!

O postup na celostátní přehlídku Divadelní piknik Volyně si potom řeklo Broukovcovo Kamdivadlo z České kamenice s komediální fraškou "Meier Müllerová Schulz," na Mladou scénu v Ústí nad Orlicí míří objev Modrého kocoura posledních let, pražské divadlo OLDstars, které přivezlo provokativní hru "Bazén (Bez vody)."

Modrý kocour tento rok potvrdil, že patří k vrcholným festivalům v České republice, což dokazuje neustále se navyšující návštěvnický zájem. Modrý kocour letos přilákal více než 2300 diváků z celých Čech, nejenom z Libereckého kraje. Neusíná však na vavřínech a už nyní začíná pracovat na novinkách pro 24. ročník. A nebojte, příští rok to už maso nebude. Co to bude? To se nechte překvapit…

Kontakt
Mgr. Mario Kubaš Ph.D. ředitel festivalu email: mario@festival-modry-kocour.cz telefon: 777 221 725
Bc. Anna-Maria Zwyrtek PR a marketingová manažerka festivalu email: pr@festival-modry-kocour.cz telefon: 775 57 525
Máte nějaké další informace k tomuto tématu?
Pokud se s námi chcete o ně podělit, zašlete nám je prosím prostřednictvím následujícího formuláře. Formulář slouží pro zasílání faktografických informací pracovníkům databáze. Prosíme, neposílejte vzkazy určené souborům či jednotlivým osobám, nebudou jim doručeny. Neposkytujeme jiné než zveřejněné kontaktní informace. Pokud chcete kontaktovat jednotlivé soubory či organizace, využijte prosím jejich webové stránky.
Vaše jméno:
Váš e-mail:
Informace:
Obrana proti spamu: do této kolonky napiště slovo 'divadlo':